שתף קטע נבחר

פרסום ראשון: המועמדים הסופיים למשרת היועמ"ש

ועדת גרוניס סיימה את שלב הסינון הראשון ולישורת האחרונה הגיעו שמונה מועמדים להחליף את יהודה וינשטיין שיסיים את תפקידו בינואר. בין המועמדים מזכיר הממשלה אביחי מנדלבליט, השופטת הילה גרסטל, היועץ המשפטי לכנסת איל ינון והמשנה ליועמ"ש אבי ליכט

שמונת המועמדים הסופיים לתפקיד היועמ"ש. צילומים: דוברות המרכז הבינתחומי, יובל חן, ארכיון בית המשפט, גלעד לוריא גבעון, המכון למחקרי ביטחון לאומי, אלכס קולומויסקי, יאיר שגיא, אוראל כהן ()
שמונת המועמדים הסופיים לתפקיד היועמ"ש. צילומים: דוברות המרכז הבינתחומי, יובל חן, ארכיון בית המשפט, גלעד לוריא גבעון, המכון למחקרי ביטחון לאומי, אלכס קולומויסקי, יאיר שגיא, אוראל כהן
 

השלב האחרון: ועדת גרוניס לאיתור יועץ משפטי לממשלה במקומו של יהודה וינשטיין, שיסיים את תפקידו בינואר 2016, בחרה את שמונת המועמדים הסופיים לתפקיד. ל-ynet נודע כי הוועדה החליטה הערב (ה') שהמועמדים הסופיים יהיו מזכיר הממשלה אביחי מנדלבליט, נציבת הביקורת על הפרקליטות השופטת הילה גרסטל, המשנה ליועמ"ש אבי ליכט, היועץ המשפטי של הכנסת איל ינון, פרופסור ישי בר, מנכ"ל משרד המשפטים לשעבר גיא רוטקופף, עו"ד יורם טורבוביץ' ופרופ' סוזי נבות.

 

שלושה ימים לאחר הגשת המועמדים לוועדת גרוניס ולאחר שהרשימה תובא לידיעת ראש הממשלה, הוא ושרת המשפטים איילת שקד יוכלו להוסיף שמות שירצו להחשיב כמועמדים. ההערכה היא שנתניהו ושקד, הזכאים להגיש מועמדים, יגישו את מועמדיהם דרך חברי הוועדה וכך ירחיקו את עצמם ממראית עין של זיקה ישירה לנבחר.

 

נתניהו ושקד גם יזומנו בקרוב לוועדת האיתור כדי מנת להבהיר מהם הדגשים שהם מבקשים מהוועדה לקחת בחשבון בבחירת המועמדים לתפקיד. ראש הממשלה נתניהו מייחס משמעות מרכזית לזהותו ולמינויו של היועץ המשפטי לממשלה, הן בשל מרכזיות תפקידו והיקף סמכויותיו האדיר והן בשל מעורבותו בחקירות פליליות בעבר ובהווה.

 

מנדלבליט, הפרקליט הצבאי הראשי לשעבר, נבחר לתפקיד מזכיר הממשלה בשנת 2013. בחודש מאי האחרון גנז היועץ המשפטי לממשלה את תיק החקירה נגד מנדלבליט בפרשת הרפז. מנדלבליט שימש כפצ"ר בתקופת הפרשה והיועמ"ש קבע כי הוא נהג כראוי כשאמר לרמטכ"ל דאז גבי אשכנזי לעדכן בדבר המסמך.

 

השופטת בדימוס הילה גרסטל, משמשת כנציבת הביקורת על הפרקליטות, אשר הוקמה בחודש מאי בשנה שעברה ומפקחת על כ-3,500 עורכי דין. גרסטל הייתה שופטת בבית המשפט המחוזי בתל אביב, שבו הייתה גם סגנית הנשיא. גרסטל הייתה הנשיאה הראשונה של בית המשפט המחוזי מרכז.

 

איל ינון מכהן כיועץ המשפטי של הכנסת. הוא שימש כמזכיר הכנסת בין השנים 2010-2007. ינון הוא בוגר הפקולטה למשפטים באוניברסיטת ת"א ובצבא היה קצין בחטיבת המחקר באגף המודיעין.

 

ישי בר הוא פרופסור למשפטים בבית הספר למשפטים במרכז הבינתחומי בהרצליה. בר, אלוף במיל', שרת בצנחנים ובתפקידו האחרון בצבא היה נשיא בית הדין הצבאי לערעורים.

 

גיא רוטקופף כיהן בעבר כיו"ר מועצת רואי החשבון. הוא היה יועצו של שר המשפטים דניאל פרידמן, וכאשר יעקב נאמן נכנס לתפקיד השר הוא מינה את רוטקופף למנכ"ל המשרד.

 

יורם טורבוביץ' שימש בעבר כממונה על ההגבלים העסקיים, היה ראש לשכתו של ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט ומנכ"ל דיסקונט השקעות. כעת משמש טורבוביץ' כיו"ר חברת דלק אנרגיה של יצחק תשובה.

 

פרופ' סוזי נבות מכהנת משנת 2014 כיו"ר העמותה למשפט ציבורי בישראל, וכמו כן היא חברה בוועד המנהל של הארגון הבינלאומי למשפט חוקתי. נבות משמשת כמרצה בבית הספר למשפטים של המכללה למנהל.

 

אבי ליכט מכהן כמשנה ליועץ המשפטי לממשלה מאז 2009. לפני כן היה ליכט במחלקת הבג"צים של פרקליטות המדינה ואף כיהן כסגן בכיר לפרקליט המדינה. לליכט תואר שני מבית הספר למשפטים באוניברסיטת ניו יורק.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
מי יחליף אותו? וינשטיין
צילום: מוטי קמחי
מומלצים