שתף קטע נבחר

צילום: גיל יוחנן, חיים צח

8 שנות מאסר לערן מלכה: "שימש כחפרפרת"

קצין המשטרה, שהדליף פרטים רגישים מחקירות לרונאל פישר וקיבל בתמורה מאות אלפי שקלים, נשלח לכלא: "פגע באמון במשטרה, גרם סיוט לציבור". עימות בין אשתו של מלכה לנציגי מח"ש: "רעים, בחיים לא תבינו ללבי"

גזר דין ראשון בפרשת השחיתות שבה מעורב עו"ד רונאל פישר : בית המשפט המחוזי בירושלים גזר הבוקר (יום א') שמונה שנות מאסר בפועל על רב-פקד בדימוס ערן מלכה, שהודה והורשע בהסדר טיעון בלקיחת שוחד, הלבנת הון, מרמה והפרת אמונים ושיבוש מהלכי משפט. מלכה, שהורשע בהעברת פרטים רגישים מחקירות לעו"ד פישר, נידון גם לשנתיים מאסר על תנאי.

 

"הנאשם לא היה רק שומר סף של שלטון החוק, אלא מי שהיה אמור להחזיק ולחזק את הבניין של שלטון החוק", קבע השופט יעקב צבן. "הנאשם פגע בעבודת המשטרה, הן במקרים ספציפיים והן באמון הציבור", הוסיף, והטיל עליו שמונה שנות מאסר בפועל. כפי שהוחלט בעת הארכת מעצרו עד תום ההליכים, מלכה יצא למעצר בית לשבועיים כדי להתכונן למאסר הארוך ולהיפרד ממשפחתו.

 

בשלב הטיעונים לעונש שהתקיים בתחילת החודש ביקשו נציגות המחלקה לחקירות שוטרים, עורכות הדין קרן אלטמן וליאורה נהון, לגזור על מלכה עד 10 שנות מאסר ונימקו זאת בחומרת המעשים. "הנאשם פגע בקודש הקודשים של מערכת אכיפת החוק", אמרו אז התובעות.  

רפ"ק בדימוס מלכה, היום (צילום: אלי מנדלבאום) (צילום: אלי מנדלבאום)
רפ"ק בדימוס מלכה, היום(צילום: אלי מנדלבאום)

השופט צבן ציין כי על פי חומרת המעשים של מלכה העונש היה צריך להיות ברף העליון של מתחם הענישה, שאותו קבע על בין 6 ל-10 שנים, אך כתב כי יש לתת משקל של ממש להודאתו של הנאשם ולחרטה שהביע. "המעשים העברייניים נעשו בתוככי המשטרה, בתוכנית עבריינית שיטתית, פעילה, לאורך חודשים ארוכים, חוזרת ונשנית", כתב השופט בגזר הדין. "בכך נגרם סיוט לציבור, שכן במקום להילחם בשחיתות היא פשתה".

 

"פישר הוא אמנם מחולל העבירות, אבל מלכה גם יזם בעצמו", הוסיף. "הוא שימש כחפרפרת שכרסמה מבפנים ומתחת ליסודות יחידה חוקרת במערך החקירה הארצי. הנזק שגרם הנאשם הוא נזק כפול - הן נזק ישיר לחקירות ספציפיות, אך בעיקר נזק לאמון הציבור, לטוהר החקירה ולהליך החקירתי".

 

 (צילום: מוטי קמחי, גיל יוחנן, אלכס קולומויסקי, אוהד צוינגברג) (צילום: מוטי קמחי, גיל יוחנן, אלכס קולומויסקי, אוהד צוינגברג)
(צילום: מוטי קמחי, גיל יוחנן, אלכס קולומויסקי, אוהד צוינגברג)

מלכה עצור זה חמישה חודשים בתנאי בידוד בגלל תפקידו כחוקר ביחידת להב 433, והמידע הסודי שהוא צבר במהלך החקירות. מלכה דיבר על תנאי המעצר הקשים ועל מצבו הנפשי הקשה, ופנה בשלב הטיעונים לעונש לשופט צבן בדמעות: "אני מבקש מאדוני רחמים. יש לי שלושה ילדים שמחכים בבית. אני מייחל לחיים אחרים של אדם שעשה טעות, שגה, הביע חרטה וישלם את חובו לחברה. אני מבקש שתחוס עליי ועל ילדיי".

 

השופט צבן קיבל את בקשתו של מלכה להאריך את מעצר הבית בחמישה ימים עד לאחר חג הסוכות, אך סירב להתיר לו לצאת לשעת התאווררות יומית מחוץ לביתו ולטייל עם ילדיו. מלכה ישהה במעצר בית בפיקוח אלקטרוני, ויתייצב בכלא ניצן ב-8 באוקטובר לתחילת ריצוי מאסרו. עקב סירוש מח"ש לאשר למלכה שעת התאווררות, הטיחה אשתו של מלכה באנשי מח"ש כי הם "רעים", ובתגובה ענתה לה נציגת מח"ש: "אני מבינה ללבך". אשתו של מלכה ענתה: "את בחיים לא תביני ללבי".

שבועיים בבית, לפני הכניסה לכלא (צילום: אלי מנדלבאום) (צילום: אלי מנדלבאום)
שבועיים בבית, לפני הכניסה לכלא(צילום: אלי מנדלבאום)
 

התובעת עו"ד אלטמן אמרה לאחר הקראת גזר הדין: "בית המשפט מעביר מסר חד וברור לפיו יש לראות בחומרה תוך שוטר שהופך משומר חוק לפורט חוק תוך שהוא פוגע קשות באמון הציבור והמשטרה.

בית המשפט קובע ששוטר שקיבל שוחד דינו מאסר ממושך.

 

בנוגע לעונש המאסר הנמוך מהעונש שביקשה הפרקליטות אמרה עו"ד אלטמן כי "המושג אכזבה לא שייך כאן. אנחנו סבורים שהתוצאה ראויה".

 

סנגורו של מלכה, עו"ד עפר ברטל, אמר: "בית המשפט החליט כפי שהחליט טרם למדנו את גזר הדין נקרא אותו ונלמד אותו ונחליט כיצד לנהוג בהתאם. ראיתם לאורך כל ההליך עד כמה זה מרסק משפחה ועד כמה קשה למשפחה במצב הזה".

 

אלון חסן, האיש שאותו ניסה מלכה להפליל, אמר בעקבות גזר הדין כי "בסופו של יום צריך לזכור שעל ערן מלכה הוטלו אמנם שמונה שנות מאסר, אבל לצערי אי אפשר להחזיר את אותן השנים שנלקחו מכל אותם חפים מפשע ומשפחותיהם שהוא היה מעורב בחקירותיהם ומירר את חייהם בחסות מערכת החוק והמשפט".

 

בהכנת הידיעה השתתף אלי סניור
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלי מנדלבאום
רפ"ק בדימוס מלכה
צילום: אלי מנדלבאום
מומלצים