שתף קטע נבחר

יהדות היא עדיין בסיס הכרחי לישראליות?

מהי מדינה יהודית? האם החרדים דווקא מתמתנים? והאם ישראל היא חלק ממהלך גאולי משיחי? השאלות והתשובות בספר "כשיהדות פוגשת מדינה"

 

חוקי היסוד שלנו קובעים שישראל היא "מדינה יהודית". אבל מהי מדינה יהודית? במה היא שונה ממדינה רגילה ואיך רואה זאת כל אחד מחברי שלושת הזרמים ביהדות החיים: החרדים שלא הכירו בציונות בראשית דרכה, הדתיים הציוניים המתחבטים בשאלת הזהות היהודית של המדינה וכיצד משתלבים בה חוקי ההלכה, והחילונים השואלים האם היהדות היא עדיין בסיס תרבותי הכרחי? על השאלה הזו עונה הספר "כשיהדות פוגשת מדינה".

 

פרופ' ידידיה שטרן, סגן נשיא למחקר במכון הישראלי לדמוקרטיה, מציג בסרטון את אחת השאלות המרכזיות שנשאלו בעבר: "האם ישראל היא מהלך גאולי משיחי או התנתקות מהעבר ויציאה להתחלה מהפכנית". עמיתי מחקר מהמכון הישראלי לדמוקרטיה הציגו שאלות מרכזיות נוספות, יותר רלוונטיות לימינו אנו, ולא על כולן יש תשובה.

 

"החברה בישראל סובלת ממשבר זהות", הם קובעים, ומציינים כי הספר משרטט את המפה שתאפשר שיח פתוח בין בעלי הזהויות השונות - חילונים, דתיים, חרדים. בנוגע לחרדים, הם מבהירים כי אינם גוף אחד וטוענים שלמרות הקביעות כי יש הקצנה חרדית, המציאות דווקא הפוכה. שאלה אחרת שעליה מנסה הספר לענות היא "האם לגבי החילונים יהדות היא עדיין בסיס תרבותי הכרחי עבורם?".

  

על פי אנשי המכון הישראלי לדמוקרטיה, "החיים המשותפים בחלקת הארץ הזו וקשירת גורלם של כל הזרמים הביאה אותנו למצב שבו הזרם החרדי הפרגמטי משלים אט אט עם קיומה של החברה הישראלית, תוך שהוא לוקח חלק בחיי הממלכה. הדתיים הציוניים רואים במדינה את ראשית חזון הגאולה ועבור החילונים, מדינת ישראל היא מדינת הלאום של העם היהודי והם רואים בתרבות היהודית חלק מזהותם".

 

בהקשר זה, הם מוסיפים, הספר "כשיהדות פוגשת מדינה", הוא פרויקט ייחודי הממפה לראשונה את שלל העמדות המתנצחות בחיינו הציבוריים באשר ליהודיותיה של המדינה ואגב כך משרטט את העושר הרעיוני הקיים היום במדינת ישראל. "הספר מבקש לקיים שיחה פתוחה, מתמשכת ומקבלת, בדבר הבנת תכליתו של המפעל הלאומי ומשמעותו", הם מסכמים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
מהי מדינה יהודית?
צילום: EPA
מומלצים