שתף קטע נבחר

בניקאב מול חיילים: קרב גרסאות לאחר הירי

בצה"ל אמרו כי הכוח שהרג בת 18 בחברון פעל כמצופה, והראו את הסכין שנשאה: "המחבלת לא עצרה למרות קריאות החיילים". אך עד ראייה פלסטיני טוען כי חיילים ירו ברגליה ו"למרות שלא זזה ירו בה בחזה משני מטר"

קרב גרסאות, לאחר ירי בחברון: בצה"ל טוענים כי מחבלת התקדמה לעבר חיילים ולכן ירו בה, ואילו עד ראייה טוען כי הדיל אל-השלמון, סטודנטית בת 18 מאוניברסיטת חברון, נורתה ברגליה ושכבה על הארץ, ואולם אז נורתה שוב בחזה ונהרגה במקום. את התמונות שמתעדות את שהתרחש פרסם ארגון פלסטיני מיד לאחר מותה של הצעירה, שנקבע שלשום (יום ג').

 

היממה שקדמה ליום הכיפורים הייתה מתוחה מאוד בגדה המערבית ובמהלכה נהרגו שני פלסטינים במחוז חברון. התקרית המרכזית אירעה שעות ספורות לפני כניסת החג. אל-השלמון הגיעה בבוקרו של יום שלישי למחסום שנמצא בין שכונת באב זאוויה שבשליטה פלסטינית לבין רחוב השוהדא בשליטה ישראלית. על פי צה"ל, היא ניסתה לדקור את החיילים שאיישו את המחסום ולכן נורתה כמה פעמים ונפצעה קשה. היא פונתה חצי שעה לאחר מכן לבית החולים שערי צדק ושם מתה מפצעיה אחרי כמה שעות. מבית החולים נמסר כי היא נורתה בחזה, בבטן וברגליים.

 (צילום: צעירים נגד התנחלויות) (צילום: צעירים נגד התנחלויות)
(צילום: צעירים נגד התנחלויות)

 (צילום: צעירים נגד התנחלויות) (צילום: צעירים נגד התנחלויות)
(צילום: צעירים נגד התנחלויות)

אך זמן קצר לאחר מכן פרסם ארגון פלסטיני תמונות שמטילות ספק בגרסת צה"ל. בתמונות נראית אל-השלמון עומדת במרחק שני מטרים לפחות מהחיילים כשהם מכוונים את נשקיהם לעברה, וידיה בתוך הניקאב (הגלימה השחורה שלבשה), מחזיקות בתיק שחור. התמונות מעידות כי גם אם החיילים חשו בסכנה, הם לא היו צריכים לירות בפלג גופה העליון כדי לעצור אותה.

 

עוד נראה בתמונות פלסטיני שמנסה לתווך בינה לבין החיילים שעומדים עם כלי נשק שלופים לעברה. הפלסטיני, פוואז אבו עיישה, הוא תושב חברון שעבר במקום בדרך למקום עבודתו. בשיחה עם ynet גולל אבו עיישה את שאירע: "כל האירוע נמשך בין חמש לשש דקות. הייתי בקרבת מקום ושמעתי צעקות בעברית, 'לכי אחורה!', הגעתי למקום וראיתי שני חיילים מכוונים כלי נשק על הפלסטינית. היא עמדה במקום ולא אמרה מילה. אמרתי להם שאולי היא לא מבינה עברית ושאני אעזור ואתרגם. הסברתי לה, אבל היא לא הוציאה מילה ולא דיברה גם איתי.

 

"בשלב זה אחד החיילים ירה כדור אחד על הרצפה. היא החלה לזוז לכיווני. התחננתי לחיילים שייתנו לי לדבר איתה, להסביר לה מה לעשות. אמרתי לה, 'תחזרי הביתה, תתקדמי לכיוון היציאה של המחסום'. היא התחילה להתקדם לעבר היציאה ואז החייל רץ אליה וירה כדור נוסף לרצפה. אחד החיילים הרחיק אותי ממנה. היא נעמדה ולא זזה. אחרי 30 שניות החייל ירה בפעם השלישית לרצפה. היא לא זזה ואחרי כמה שניות הוא ירה כדור ופגע ברגל שלה. היא נפלה מיד בשקט. בלי לצעוק ובלי לומר מילה. החייל ירה כדור נוסף ופגע ברגלה השנייה למרות שהיא לא זזה בכלל. החייל התקדם אליה ואז ירה בה בחזה ממרחק של שני מטרים. אחד החיילים שעמד מאחוריו צעק לו, 'די, מספיק! מה אתה עושה?' ואז הגיע חייל נוסף והרחיק את היורה משם. החיילים צעקו עליי והורו לי ללכת אחורה וכך עשיתי".

 

 

 (צילום: "צעירים נגד התנחלויות") (צילום:
(צילום: "צעירים נגד התנחלויות")

הפגנות בעקבות מותה של אל-השלמון (צילום: "צעירים נגד התנחלויות") (צילום:
הפגנות בעקבות מותה של אל-השלמון(צילום: "צעירים נגד התנחלויות")

הסכין שנמצאה ברשותה של אל-השלמון (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
הסכין שנמצאה ברשותה של אל-השלמון(צילום: דובר צה"ל)

 (צילום: צעירים נגד התנחלויות) (צילום: צעירים נגד התנחלויות)
(צילום: צעירים נגד התנחלויות)
 

דובר צה"ל: "התקדמותה נמשכה ולכן נורתה"

מדובר צה"ל נמסר כי ממצאי התחקיר מעלים ש"המחבלת הגיעה לעמדה צבאית בעיר חברון, ונתבקשה על ידי החיילים להיבדק מאחר שמגנומטר העמדה צפצף והתנהלותה הייתה חשודה. על אף קריאות החיילים לעברה לעצור, שלפה המחבלת סכין והחלה להתקדם לעבר החיילים בעמדה. לאחר ניסיון לעצור את המחבלת החל הכוח בנוהל מעצר חשוד הכולל קריאות וירי אזהרה. מאחר שנמשכה התקדמותה לעבר הכוח עם הסכין השלופה, היא נורתה על ידי הכוח על מנת להסיר את האיום. הכוח פעל בהתאם למצופה ממנו, ויתוחקר ככל אירוע".

 

הלווייתה של אל-השלמון התקיימה אתמול בחברון. תמונותיהם של החיילים מכוונים את נשקם כלפיה פורסמו במהלך יום כיפור בכלי תקשורת שונים בעולם. גורם בחברון סיפר כי אביה רופא בבית החולים הממשלתי בעיר וכי המשפחה לא מזוהה עם אף פלג פלסטיני. לדבריו, זו הסיבה שבסוכת האבלים לא הונפו דגלים של פלג זה או אחר.

 

שעות ספורות לפני התקרית, בלילה שבין שני לשלישי, נהרג פעיל ג'יהאד איסלאמי בשם דיא תלחמי בן 23 כאשר ניסה להשליך רימון יד אל עבר כוח צבאי ליד הכפר חורסה דרומית לחברון. אחיו של תלחמי הוא עציר מנהלי בישראל בשם עומר תלחמי. הלווייתו התקיימה ביום שלישי בחסות הג'יהאד האיסלאמי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: "צעירים נגד התנחלויות"
תיעוד: המתורגמן במחסום
צילום: "צעירים נגד התנחלויות"
מומלצים