שתף קטע נבחר

"אובמה סירב להצהיר שיטיל וטו על הכרה בפלסטין"

בעצרת האו"ם הייתה אמורה לעלות הצעה להכרה במדינה פלסטינית. ארה"ב פעלה להסירה, אך התברר כי הנשיא האמריקני סירב להצעת מנהיג הדמוקרטים בסנאט להצהיר בפומבי כי יטיל וטו. הסיבה: זעם אובמה על נתניהו לאחר נאומו בקונגרס

נשיא ארצות הברית ברק אובמה סירב להצהיר שוושינגטון תטיל וטו על הצעת החלטה שתוגש למועצת הביטחון להכיר במדינה פלסטינית משום שזעם על הופעתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו בקונגרס בחודש מרס.

 

לפי הדיווח היום (ה') באתר "פוליטיקו", מנהיג המיעוט הדמוקרטי בסנאט, הארי ריד, ניסה להשפיע על אובמה שיצהיר על הטלת הווטו כדי ללכד את הדמוקרטים בקונגרס מאחורי הסכם הגרעין עם איראן, שגרם למחלוקות קשות בשורות הדמוקרטים ואף הוביל את חלקם להצביע נגד ההסכם.

 

לבסוף, ארה"ב פעלה מאחורי הקלעים כדי להסיר הצעה כזו מסדר היום לקראת כינוס העצרת הכללית של האו"ם. עם זאת, המבוכה עדיין גדולה.

 

ריד, שהכריז על פרישה מהסנאט בסוף השנה, ידוע כידיד גדול של ישראל. הוא פנה פעמיים לבית הלבן כדי לשקול את הצעתו להתחייבות של אובמה להטיל וטו על הכרה במדינה פלסטינית. הסנאטור הוותיק קיווה בדרך זו להקל על המתבלטים וללכד את תמיכת הדמוקרטים בהסכם הגרעין.

פנה לאובמה ונענה בסירוב. מנהיג המיעוט הדמוקרטי בסנאט הארי ריד (צילום: AP) (צילום: AP)
פנה לאובמה ונענה בסירוב. מנהיג המיעוט הדמוקרטי בסנאט הארי ריד(צילום: AP)

אובמה סירב להצהרה פומבית ולהערכת "פוליטיקו", הכול נבע מזעמו של הנשיא האמריקני כלפי נתניהו ונאומו בקונגרס, מהלך שהרעיל את האווירה בין ארה"ב לישראל.

 

בחודש יוני סירבו אובמה והשגרירה האמריקנית באו"ם סמנת'ה פאוור להתחייב פומבית על חסימת מהלך במועצת הביטחון אף שבעבר דאג אובמה להטיל וטו ולאיים במהלך כזה בכל פעם שהנושא עלה.

 

בבית הלבן הסבירו כי אובמה עומד בהתנגדותו להציג הצעת החלטה להכרה במדינה פלסטינית במועצת הביטחון, אך סירב להכריז על כך בפומבי.

 

האמריקנים פעלו בכל זאת מאחורי הקלעים כדי לשכנע את צרפת לא להציג הצעה משלה. מזכיר המדינה ג'ון קרי טרוד בימים אלה בעיקר במשבר הסורי, אבל בממשל בוושינגטון מבהירים כי בכוונתו לחזור ולנסות להחזיר את הצדדים לשולחן המו"מ.

 

קרי נועד עם אבו מאזן ואמור להיפגש עם נתניהו מחר בשולי העצרת. אתמול נועד קרי עם שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב, שרת החוץ של האיחוד האירופי פדריקה מוגריני ומזכ"ל האו"ם באן קי מון במסגרת ישיבה עם הקוורטט כדי להתחייב לפעול להחזרת הצדדים לשולחן המו"מ.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים