שתף קטע נבחר

"אנחנו כפלסטינים צריכים להוקיע רוצחים"

תנא ג'ואברה, פעילה חברתית ופוליטית מנצרת עילית, פרסמה פוסט בפייסבוק שבו גינתה בחריפות את פיגוע הירי בשומרון. "נדרשת מחאה המונית נגד מקרי רצח כאלה", כתבה ופתחה דיון סוער בתגובות

 

הפעילה הפוליטית והחברתית תנא ג'ואברה, תושבת נצרת עילית, גינתה בעמוד הפייסבוק שלה את פיגוע הירי שבו נרצחו איתם ונעמה הנקין ז"ל. "נדרשת מחאה המונית נגד מקרי רצח כאלה", כתבה, "אנחנו כפלסטינים צריכים להוקיע מתוכנו רוצחים".  

הפוסט של ג'ואברה ()
הפוסט של ג'ואברה

ג'ואברה ומשפחתה. צריך למחות נגד רצח (צילום: מוחמד שינאווי) (צילום: מוחמד שינאווי)
ג'ואברה ומשפחתה. צריך למחות נגד רצח(צילום: מוחמד שינאווי)

ג'ואברה כתבה עוד כי "אנחנו צריכים כציבור למחות נגד זה. מוחים נגד כל פגיעה בפלסטינים כי מצפים שלמרות הסכסוך אנחנו לא צריכים לפגוע אחד בשני. לכן גם נדרשת מחאה המונית נגד מקרי רצח כאלה. רצח מביא רצח ושפיכת דם. אני מתנצלת ומצפה מנציגי הציבור הערבי לצאת נגד מעשה הרצח המזעזע הזה. די נמאס".

 

אחרי שג'ואברה הביעה את דעתה, היא זכתה לתגובות תמיכה, אך גם לביקורת. "תמיד אנחנו רואים התנצלות רק שערבי ירצח יהודי. למה את לא כותבת על הערבים שעוצרים אותם, וכל מה שמתרחש במסגד אל-אקצא ותקיפה של נשים", כתבה לה חברתה.

 

אחרים כתבו גם: " למה את מתנצלת? כמובן כולנו כבני אדם שפויים מגנים את הפגיעה בחפים מפשע. אלו שנהרגו ליד שכם לא חפים מפשע. הם ימין קיצוני. את מבינה מה זה ימין קיצוני? זאת אומרת שהם פרצו מקומות תפילה, מה עם אלה ששרפו את בני משפחת דוואבשה ואת מוחמד אבו חדיר?".

 

אדם אחר כתב לג'ואברה: "עם כל התיעוב שלי להרג, איני חושב שאת צריכה להתנצל על מעשים שאת לא קשורה אליהם. עם כל הכאב שנגרם לילדים ויש כאב, מי שצריך להתנצל זה אותו אחד ששלח אנשים למקומות לא שלהם ונישל מאחרים את בתיהם ואדמותיהם וגרם לשריפת משפחה על לא עוול בכפר".

 

אחד החברים העלה תמונה בפייסבוק שרואים בה שוטרים עוצרים אישה ערביה וכתב לג'ואברה: "תנא, תארי לעצמך שזאת האמא שלך".

 

"יש עוד כמוני, אך הם לא מוכנים לומר בפומבי"

בראיון ל-ynet מבהירה האישה כי אין בכוונתה להתנצל. "הדבר הזה זעזע אותי. גם אני נגד זריקת אבנים כי זה לא יביא לנו כלום אלא יביא התנגדות אחרת ויפגע בנו הכי הרבה. הרבה אנשים אומרים שלא מקובל להתנצל. היה לי חשוב לייצג אנשים שהם מאמינים באותה עמדה, אבל לא מוכנים להגיד את הדברים. אני משתתפת בצער המשפחה ושלא נשמע על עוד אירועים דומים".

 

 

לא רק ביקורת. גם תמיכה בג'ואברה ()
לא רק ביקורת. גם תמיכה בג'ואברה

נרצחי הפיגוע איתם ונעמה הנקין ז"ל ()
נרצחי הפיגוע איתם ונעמה הנקין ז"ל

עם זאת, ג'ואברה קיבלה גם הודעות תמיכה. "חברות שלי כתבו גם דברים דומים. אני לא לבד במאבק. רוב החברים היהודים קיבלו אותי ותמכו בי. הם אמרו לי שאני נותנת להם תקווה. חשוב שישראל תדע שרצח זה לא הדרך שלנו. אני יודעת שאפשר לחיות עם היהודים ואני מאמינה בדו-קיום עם זכויות מלאות לפלסטינים".

 

לג'ואברה גם ביקורת כלפי ממשלת ישראל. "בכל הקדנציות של הליכוד ההתנחלויות גדלות על חשבון העם הפלסטיני בגדה ובירושלים. אי אפשר להאשים בכך את אבו מאזן. נכון שהרשות הפלסטינית מושחתת, אבל אנשים מקדמים כאן את ההתנחלויות".

 

ג'ואברה הודתה לבעלה בשאר שתומך בה והוא ציין: "אני גאה באשתי ובדרכה המיוחדת. נכון שיש חילוקי דעות, אבל אני תומך בה".

 

חוסיין אבו חדיר, אביו של הנער מוחמד אבו חדיר משועפט שנרצח וגופתו הוצתה על-ידי יהודים, אמר כי הוא נגד כל רצח ולא משנה באיזה מקום, אך הסביר: "זה הכול תגובה לכיבוש ולפגיעה במסגד אל-אקצה. על ממשלת ישראל להפסיק את הפעילות שלה באל-אקצה כי הצעדים האלו רק יבעירו את האזור".

 

חוסיין דוואבשה, סבו של אחמד ששרד את פיגוע הטרור היהודי, אמר כי הוא לא יודע מה קרה בדיוק אתמול, אך להערכתו אין לכך קשר לרצח שלושת בני משפחתו. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוחמד שינאווי
תנא ג'ואברה
צילום: מוחמד שינאווי
מומלצים