שתף קטע נבחר

אפקט אל-אקצה: ירדן שוקלת החזרת השגריר

גורמים בממשל הירדני אומרים כי לאחר החגים ינקטו בצעדים אפקטיביים "לעצירת ההתקפות הישראליות באל-אקצה". מתפללים מוסלמים: המשטרה מונעת מאוטובוסים להגיע למסגד

ירדן ממתינה לסיום החגים בישראל כדי לבחון מחדש את עמדתה המדינית לנוכח המתרחש בהר הבית ו"כדי לנקוט צעדים אפקטיביים שנדרשים בדרך לעצירת ההתקפות הישראליות במסגד אל-אקצה". כך אמרו הבוקר (א') גורמים ממשלתיים בירדן לעיתון "אל-חיאת", היוצא לאור בלונדון. הגורמים ציינו כי ישנו לחץ בפרלמנט הירדני להסלים את הצעדים, ואחת האופציות היא להחזיר את השגריר מישראל "לצורך התייעצויות".
 

הגורמים הסבירו כי פעולותיה הבאות של ירדן תלויות בהתפתחות בשטח. "האופציות של ירדן פתוחות בחזית של עצירת ההתקפות הישראליות", אמרו אותם גורמים שציינו כי יש באמתחתה של ירדן צעדים דיפלומטיים ומשפטיים שישימו קץ לפעולות הישראליות הפרובוקטיביות, כלשונם. יש לציין כי בסוף השבוע משרד החוץ הירדני העביר איגרת חריפה בנוסחה לשגרירות ישראל בעמאן על רקע האירועים האחרונים בהר הבית.

המלך עבדאללה. לחץ מבית (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
המלך עבדאללה. לחץ מבית(צילום: רויטרס)
 

גורם ממשלתי ירדני טען כי העמדה הרשמית בהקשר של ההגנה על הסוגיה הפלסטינית מתקדמת, אולם לא פשוט להתמודד עם הלחצים העממיים ומהפרלמנט שדורשים עוד הסלמה בייחוד על רקע הצעדים הישראליים ואי סיוע בזירה הערבית לעמדה הירדנית.

 

בעיתון ציטטו חברי כנסת מהרשימה המשותפת שנפגשו עם מלך ירדן, עבדאללה השני, לנוכח האירועים בהר הבית וסיפרו כי הוא אמר להם בפגישתם בעמאן כי הוא סירב לקבל שלוש שיחות טלפון מראש הממשלה, בנימין נתניהו, ולא הסכים לשמוע שום תירוץ ישראלי בנוגע להתקפה נגד מסגד אל-אקצה.

 

מתפללים: מונעים מאיתנו להגיע למסגד 

מתפללים מוסלמים טוענים כי מאז רצח בני הזוג נעמה ואיתם הנקין בשומרון ביום חמישי, לא מאפשרת המשטרה לאוטובוסים עם מתפללים להגיע לאל-אקצה בשל "האווירה המתוחה". חלקם מאיימים לפתוח בהפגנה המונית אם לא יאפשרו להם להתפלל במסגד. יש לציין כי בתום הערכת מצב הוחלט להגביל את כניסת המתפללים לגברים רק מגיל 50 ומעלה וללא הגבלת גיל לנשים.

 

על פי הנטען, כל אוטובוס שנוסע לירושלים מוחזר למקום שממנו הוא בא. באחד המקרים, כבר הגיעו נוסעים מאום אל-פחם קרוב לירושלים אולם לטענת המתפללים, קצין משטרה לא נתן להם להיכנס לבירה. "הוא אמר לנו שיש הנחיה של מפקד מחוז ירושלים שגרע אין אפשרות להמשיך לירושלים בעקבות הבעיות והבלגן שיש בהר הבית, וההנחיה היא כלפי יהודים וערבים", סיפר אחד הנוסעים. "הוא אמר שהוא יודע שאנחנו לא עושים בעיות ולא זורקים אבנים, ושהמטרה היא לדלל את הבעיות שבהר הבית".

 

מוחים בכפר כנא בטענה שהמשטרה מונעת הגעה למסגד אל-אקצה ()
מוחים בכפר כנא בטענה שהמשטרה מונעת הגעה למסגד אל-אקצה

 

בקרב המתפללים היה מי שאמר שיהיו מיליוני שהידים על אל-אקצה. "לא נרים ידיים ולא נוותר על המסגד והכבוד שלנו. אפילו אם אנחנו יודעים שהשוטרים יחזירו אותנו שוב, אנו נעלה באוטובוסים כל יום ונמשיך לנסות להגיע להתפלל שם בלי להתייאש. הצעדים של כוחות השוטרים לא ירתיעו אותנו", אמר אחד מהם.

 

מחמד סלאמה מאזור המשולש אמר כי "מאז האירוע בשומרון הממשלה החליטה להעניש את כל המוסלמים והעם הפלסטיני. זכותנו להיות באל- אקצה בכל מקרה. אנחנו לא אחראים על רצח אנשים. אם המצב יישאר כמו שהוא אז עדיף לנו שנפתח בהפגנות גדולות בכל המגזר הערבי כהזדהות עם אל-אקצה ונגד ההחלטה לא להגיע באוטובוסים לירושלים".

  

במשטרה אמרו בתגובה כי "השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, הנחה להגביר את מוכנות הכוחות בירושלים

 ולעשות כל מאמץ למנוע הפרות סדר וניסיונות לפיגועי בודדים בעוטף ובמזרח ירושלים. בנוסף הנחה השר להגביר את ערנות ומוכנות הכוחות בערים המעורבות על מנת למנוע כל ניסיון להפרת סדר. השר הנחה להגביר את נוכחות כוחות המשטרה ברחבי העיר העתיקה בירושלים כך שלא יהיה רחוב אחד בתוך שטח העיר העתיקה ללא נוכחות משטרתית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
המלך עבדאללה
צילום: רויטרס
מומלצים