שתף קטע נבחר

המשטרה חייבת לחזור למגרשים / טור

ממשלת ישראל צריכה להקים רשות עצמאית שתמגר את האלימות בספורט. הפרקליטות חייבת להחליט על שינוי מדיניות, וכולנו צריכים להפסיק לקבל בהבנה ובסלחנות את התנהגותם הביריונית של אוהדי בית"ר ירושלים ו"המשפחה". ניצב בדימוס, אריה עמית, על תופעת 'לה פמיליה'

כבר חמישים שנה, כל שבת וחג, אנחנו צוחקים כשאנחנו שומעים ברדיו את מערכוני הגשש החיוור. את סמי שמתראיין מאצטדיון ימק"א המכוסה עשן ומכריז שאם לא יענו לדרישות אוהדי בית"ר הם ישרפו את המועדון, ואת שמעון כאסח שמזמר את המנון המועדון יחד עם השופט המחצצרץ, שמקבל בהבנה את התנהגותו הפרועה במשחק בית"ר נגד הפועל ת"א.

 

 

וכך במשך שנים כולם מקבלים בהבנה ובסלחנות את התנהגותם הביריונית של אוהדי בית"ר ירושלים ו"המשפחה". מקללות גסות כלפי שחקנים ושופטים, איומים, השלכת רימוני עשן, שריפת המועדון ומגזענות מעוררת חלחלה, הגענו לתמונה הנוראית שלקוחה מפיגוע טירור או מסרט אימה - אדם שפטיש נעוץ בגולגלתו ונפצע קשה. וכל זה רק משום שהוא אוהד קבוצה מתחרה.

 

אוהדי "המשפחה". צריכים לשים לזה סוף (צילום: עוז מועלם) (צילום: עוז מועלם)
אוהדי "המשפחה". צריכים לשים לזה סוף(צילום: עוז מועלם)

 

אז כמו בעוד הרבה מורסות בחברה הישראלית, גם בנושא האלימות בספורט לא טיפלנו כראוי. העדפנו לשים פלסטר על הפצע בלי לנקות את המוגלה, והנה התעוררנו לראות שהוא הפך לסרטן. הפטיש הזה הוא הדגל האדום המונף בצעקה - התעוררו מיד כי אתם נמצאים בדקה ה-90. ויש מה לעשות.

 

המשטרה חייבת לחזור למגרשים במלוא כוחה ולהפסיק את הטיפול החובבני של חברות אזרחיות המפעילות אנשים לא מיומנים לשמירה על הסדר בעת המשחקים. היא חייבת לקבוע עדיפות גבוהה להפעלת מודיעין עומק בכל הקשור לעולם הכדורגל - אוהדים, בעלי תפקידים, ההתאחדות, קבוצות הילדים והנוער והתנהגות הורים אלימים - ולוודא כי החוק והסדר יחזרו לשלוט במגרש ומחוצה לו.

 

'לה פמיליה'. למה כולם פוחדים מהם? (צילום: טל שחר) (צילום: טל שחר)
'לה פמיליה'. למה כולם פוחדים מהם?(צילום: טל שחר)

 

הפרקליטות חייבת להחליט על שינוי מדיניות בכל הקשור ל"עברייני ספורט", להקשיח מאוד את הטיפול בהם ולדרוש הטלת עונשי מאסר בפועל וקנסות גבוהים.

 

שופטי ישראל חייבים לחדול מהתייחסות סלחנית, ותרנית ומבינה כלפי אלימות בספורט. הם חייבים להעניש בחומרה יתרה את העבריינים המובאים בפניהם ולשכוח את הפיתרון הלא מוצלח של צו הרחקה ממגרשי הכדורגל. מסתבר כי גזענות ופטישים מרוצצי גולגלות נמצאים גם מחוץ למגרש.

 

ואחרונה ממשלת ישראל, שחייבת להקים רשות עצמאית שתעסוק במיגור האלימות בספורט בכלל ובכדורגל בפרט, שתפעל שכם אל שכם עם ההתאחדות לכדורגל אך לא תהיה חלק ממנה.רק שילוב של כל אלה יעצור את שיטפון האלימות הזה המאיים על כולנו.

 

* הכותב הוא ניצב בדימוס של משטרת ישראל


 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אורן אהרוני
ארגון 'לה פמיליה'
צילום: אורן אהרוני
מומלצים