שתף קטע נבחר

בעקבות לחץ שרי הימין שינה נתניהו את עמדתו: גם ח"כים ערבים לא יעלו להר הבית

ראש הממשלה שינה את החלטתו מאמש למנוע רק משרים ומח"כים יהודים לעלות להר הבית. החלטה זו גררה ביקורת חריפה של שרים, בהם השר זאב אלקין שאמר כי "לא יעלה על הדעת שהיחידים שיהיו חופשיים לעלות ולהסית הם חברי הכנסת הערבים". כוחות הביטחון מנעו גם את כניסתו של ראש הממשלה הפלסטיני ראמי חמדאללה להר הבית

 

נתניהו בהערכת מצב במשטרת ירושלים (צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ) (צילום: עמוס בן גרשום, לע
נתניהו בהערכת מצב במשטרת ירושלים(צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ)

ראש הממשלה שינה את החלטתו בלחץ שרי הימין והורה לאסור גם כניסה של חברי כנסת ערבים להר הבית. אמש (ד') הורה בנימין נתניהו למנוע את עלייתם של שרים וחברי כנסת יהודים בלבד להר כדי להרגיע את האווירה הנפיצה באזור על רקע העימותים שם בשבועות האחרונים. ההוראה גררה ביקורת קשה בתוך הממשלה. הבוקר נודע כי כוחות הביטחון מנעו גם את כניסתו של ראש הממשלה הפלסטיני ראמי חמדאללה להר הבית.

 

בעקבות הפרסום אמש פנה יו"ר הבית היהודי השר נפתלי בנט ללשכת ראש הממשלה וביקש הבהרות. הוא נענה כי "הנושא בבדיקה".

 

בנוסף, שר הקליטה והשר לענייני ירושלים זאב אלקין תהה הבוקר באולפן ynet מדוע לא נאסר על ח"כים מהרשימה המשותפת להיכנס להר: "לא יעלה על הדעת בעיניי שהיחידים שיהיו חופשיים לעלות להר הבית ולהסית הם חברי הכנסת הערבים, שהם המסיתים ביותר ופועלים נגד מדינת ישראל. נגד זה אני מתקומם ונגד זה אנהל מאבק".

 

דובר ראש הממשלה הבהיר הבוקר בעקבות הדברים הללו: "הנחיית ראש הממשלה נתניהו למשטרה שלא לאפשר עליית שרים וח"כים להר הבית עד הודעה חדשה, חלה על יהודים וערבים כאחד. ההחלטה נובעת מהכוונה לצנן את האווירה סביב הר הבית. בימים האחרונים מנע נתניהו מאישי ציבור פלסטינים לעלות להר הבית".

 

 

 

פנים אל מול פנים. הבוקר בירושלים (צילום: AFP) (צילום: AFP)
פנים אל מול פנים. הבוקר בירושלים(צילום: AFP)

 

רחוב הגיא בירושלים שבו אירעו שני הפיגועים (צילום: אלי מנדלבאום) (צילום: אלי מנדלבאום)
רחוב הגיא בירושלים שבו אירעו שני הפיגועים(צילום: אלי מנדלבאום)

ח"כ ציפי לבני בסיור בירושלים, הבוקר (צילום: אלי מנדלבאום) (צילום: אלי מנדלבאום)
ח"כ ציפי לבני בסיור בירושלים, הבוקר(צילום: אלי מנדלבאום)
  

  

לדברי אלקין, "אם יש מישהו שמסית סביב הר הבית, משלהב את ההמון ומתעמת עם השוטרים זה חברי כנסת כמו ג'מאל זחאלקה, כמו חנין זועבי. ואין סיבה שהם יוכלו לעלות להר הבית. הם מפיצים וממציאים שקרים שישראל משנה את הסטסטוס קוו בהר הבית".

 

אלקין ציין כי ישראל לא איבדה שליטה, "בזכות הערנות של האזרחים וכוחות הביטחון, רוב מוחלט של האירועים האלה מסתיימים ללא אסונות, ולכן ברוך השם בסטטיסטיקה של הרוגים - השנה הזאת היא בין השנים הטובות". הוא קרא לפעילות תקיפה נגד המסיתים ונגד תשלום משכורות של הרשות הפלסטינית למחבלים. "המסר שהרשות מעבירה פשוט: אם אתה מעוניין לקבל את המשכורת הכי גדולה ברשות הפלסטינית, משכורת שוות ערך למשכורת שר, לך תבצע פיגוע ותרצח יהודים".

 

בלשכת שר החקלאות אורי אריאל אמרו בתגובה להחלטה למנוע מח"כים לעלות להר הבית כי "ההודעה לא הגיעה אל השר ישירות אלא דרך התקשורת. השר מתכוון לשוחח בנושא עם ראש הממשלה ולקבל הבהרות ובכל מקרה נושא ההפרדה בין ח"כים יהודים לערבים הוא דבר לא מקובל ובלתי נתפש בעליל והדבר יובהר לראש הממשלה בתקיפות".

 

במועצה לביטחון לאומי המליצו לנתניהו לפעול כך כדי להקטין את הפרובוקציות ושם טענו כי הח"כים והשרים גרמו לחימום האווירה. גורמים מדיניים בכירים הגדירו את העלייה להר הבית מצד הח"כים והשרים "חבית חומר נפץ ופרובוקציות מסוכנות".


בשבועות האחרונים נרשמו לא מעט עימותים לאחר עלייה של חברי כנסת למתחם ההר ולמסגד אל-אקצה.


באחד המקרים אף זומן ח"כ ג'מאל זחאלקה (הרשימה המשותפת) לחקירה לאחר שהתעמת עם שוטרים וקבוצת יהודים בהר.

 

בשבוע שעבר התעמת זחאלקה עם שוטרים ליד מסגד אל-אקצה וקבוצת יהודים מתנועת "חוזרים להר" ומחה על כניסת היהודים למתחם. "פושעים מטורפים, כולכם כהניסטים, פשיסטים, גזענים, תצאו מפה, אתם פוגעים במוסלמים", צעק חבר הכנסת מהרשימה המשותפת. לשוטר הוא אמר: "למה אתה מכניס אותם? בושה. רק לפגוע ברגשות של מוסלמים? זה לא שלכם, צאו מכאן, לכו הביתה. אתם לא רצויים".

 

בינתיים, יו"ר האופזיציה יצחק הרצוג בא היום לעיר העתיקה בירושלים עם מספר 2 במחנה הציוני ח"כ ציפי לבני, לסייר במקום שבו אירעו שני פיגועים בתוך כמה ימים. "הכתובת הייתה מזמן על הקיר", אמר. "ראש הממשלה חיכה וחיכה ומשך זמן ולא דאג להרחיק את הקיצונים מהאזור בזמן. הפוליטיקאים שעלו על הר הבית הבעירו שטח שאסור היה להבעיר. אני אדע לטפל במצב בצורה טובה בהרבה. זו ממשלה שמברברת את עצמה לדעת ולא מצליחה לשלוט בשום דבר חוץ מדפי הפייסבוק של חבריה".

 

לבני אמרה בסיור כי "העברת האחריות לאזרחי ישראל והקריאות לנשיאת נשק הן אובדן שליטה של הממשלה - ויובילו לאנרכיה מוחלטת". לדבריה, "נתניהו צריך לגלות אומץ ולהודיע שכפי שח״כים לא עולים להר הבית עד להודעה חדשה - לא בונים ביו״ש עד להודעה חדשה - לא רק עבור האמריקאים אלא בשביל הביטחון הישראלי".


פורסם לראשונה 07/10/2015 23:32

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: נועם מושקוביץ
נתניהו
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים