שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  "יש פה ערבים". ליל האימים של הימין הקיצוני
  זיהוי העובדים הערבים, הזעקת אנשי "לה פמיליה" ולהב"ה, ההסתגרות, והמפגין שניסה להרגיע. כתב ynet מצא את עצמו בליל חמישי בסניף yellow בירושלים, רגע לפני תקיפה

   

  מתבצרים ב-yellow    (צילום: רועי ינובסקי)

  מתבצרים ב-yellow    (צילום: רועי ינובסקי)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  ביום חמישי בערב, על רקע גל הפיגועים, סיקרתי בירושלים הפגנה אלימה של ארגוני "לה פמיליה" ולהב"ה בהשתתפות כ-700 בני אדם. המשטרה דיווחה כי המפגינים יידו אבנים לעבר שוטרים, וכמה מפגינים, בהם יו"ר להב"ה בנצי גופשטיין, נעצרו. במשך כל הצעדה קראו המפגינים קריאות גזעניות כגון "מוות לערבים" ו-"שישרף לכם הכפר" וחיפשו ערבים לתקוף, ואכן לאחר ההפגנה כמה יהודים תקפו נהג מונית וניסו לתקוף ערבים נוספים. 

   

  בגוש העיקרי של המפגינים, שנשלט היטב על ידי המשטרה, לא נרשמו תקריות של אלימות פיזית, אולם חוליות של חמישה עד עשרה מפגינים התפצלו ממנו לכיוון מרכז העיר והחלו ב"סריקות" לאיתור ערבים, תוך שהם נכנסים לחנויות, שואלים את המוכרים "מעסיקים פה ערבים?" ואף שואלים עובדים שאלות כגון "מה השעה" כדי לבדוק את המבטא.

   

  כשנראה היה שהעניינים נרגעו והפעילים התפזרו חזרתי לביתי בשכונת נחלאות הסמוכה. לאחר כחצי שעה נאלצתי לצאת לקנות משהו בחנות yellow בתחנת הדלק בשדרות בן צבי, וראיתי שהפעילים עדיין באזור.

   

  הבחנתי כי באזור תחנת הדלק וכביש שדרות בן צבי כמה עשרות פעילי להב"ה ו"לה פמיליה", שנשארו אחרי ההפגנה, המשיכו ב"סריקות" במטרה לאתר בסביבתם ערבים, לדבריהם, כדי לפגוע בהם. חלק מהם נסעו הלוך ושוב על שדרות בן צבי תוך שהם מניפים את דגל ארגון להב"ה וקוראים "מוות לערבים" ו"מוחמד מת".  

  הפגנה אלימה בבירה    (צילום: אלי מנדלבאוום)

  הפגנה אלימה בבירה    (צילום: אלי מנדלבאוום)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  נכנסתי לחנות. עובד הלילה במשמרת היה ערבי בשנות ה-20 לחייו ובמסעדה הסמוכה עבדו שלושה עובדים ערבים מבוגרים. לתחנת הדלק הגיעו כ-15 פעילים מההפגנה, חלקם עם חולצות של בית"ר ירושלים וחלקם עם חולצות של להב"ה. בתוך החנות היו באותה שעה גם כמה לקוחות.

   

  אחד מפעילי להב"ה נכנס לחנות, הביט בעובדים ושאל בקול: "אתם מעסיקים פה ערבים?". תוך מספר שניות הוא זיהה את תג השם של עובד המשמרת, ואמר: "אז אני מבין שיש פה ערבים". הוא יצא מחוץ לדלת החנות וקרא לשאר חבריו בתחנת הדלק להגיע למקום. 

   

  נהג מונית נמלט לאחר ששוטרים מרחיקים המפגינים על רקע קריאות "מוות לערבים"

  נהג מונית נמלט לאחר ששוטרים מרחיקים המפגינים על רקע קריאות "מוות לערבים"

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  עובד המשמרת נבהל מאוד, ניסה לסגור בעזרת שלט את תריס החנות, אולם הוא היה תקול. גם דלת הזכוכית של המקום לא הצליחה להיסגר בתחילה. סייענו לבעל החנות שהיה לחוץ מאוד לנעול את הדלת. בשלב זה הגיעו כמה מפעילי להב"ה אל פתח החנות, ניסו לפתוח את הדלת בכוח ואחד מהם דפק באגרסיביות על חלון הזכוכית תוך שהוא צועק על עובד המשמרת הערבי.

   

  התקשרנו למשטרה, ותך כמה דקות הגיעו למקום שוטרים. פעילי להב"ה ו"לה פמיליה" נמלטו מהמקום. כמה שוטרים תחקרו את האירוע, קראו לעובדים להגיש תלונה והדגישו כי ניתן יהיה לזהות את התוקפים במצלמות האבטחה.

   

  העובדים הערבים מהמסעדה הסמוכה נמלטו לביתם ואילו עובד המשמרת שאל את השוטרים כיצד יוכל להמשיך לעבוד בהמשך הלילה. הוא התקשר לממונה עליו וזה הורה לו לנעול את הדלתות, לא לתת ללקוחות להיכנס ולרכוש מוצרים ולהתיר רק לנהגים המתדלקים את הרכב ונדרשים לשלם את הכניסה.

  העובדים שנעלו את עצמם בחנות yellow (צילום: רועי ינובסקי) (צילום: רועי ינובסקי)
  העובדים שנעלו את עצמם בחנות yellow(צילום: רועי ינובסקי)

   (צילום: רועי ינובסקי) (צילום: רועי ינובסקי)
  (צילום: רועי ינובסקי)

   (צילום: רועי ינובסקי) (צילום: רועי ינובסקי)
  (צילום: רועי ינובסקי)
    

  בין היהודים שנשארו בחנות ביחד עם העובדים הערבים היה גם פעיל ימין בשם נדב שהשתתף קודם לכן בהפגנה ונקלע למקום במקרה. הוא לבש חולצה עם הכיתוב "ארץ ישראל השלמה". הוא הרגיע את העובדים הערבים שהיו מבוהלים וניכר היה כי הוא מביע התנגדות נחרצת למעשי פעילי להב"ה ו"לה פמיליה" מחוץ לחנות.

   

  "בואו נירגע, יהיה בסדר", הוא אמר לעובדים תוך שהוא מסביר פנים ומתנהג בקור רוח. בסיום האירוע העובדים הודו לו, ליהודים האחרים שהיו במקום ולשוטרים. "הרגשתי שהוא עזר לי מאוד", אמר לשוטרים עובד המשמרת כשהוא מצביע על פעיל הימין.

   

  אחר כך אמר העובד: "זה היה מפחיד מאוד. יהיה קשה מאוד להעביר את הלילה". נזמי, הממונה על העובד, אמר: "זה היה יכול להיגמר אחרת, אם הוא לא היה נועל את הדלת הוא בוודאות היה מסיים את הלילה בבית החולים". הוא הוסיף: "עד שלא נתקן את התריס שנועל את החנות בצורה טובה, העובדים לא יעבדו כאן בלילה. זו לא פעם ראשונה, המצב הזה לא יכול להימשך. אתמול בלילה כמעט ולא עבדו ערבים במרכז העיר, כל מי שיכל להשתחרר מהמשמרת לקראת ההפגנה, הבוס שלו שחרר אותו".

   

  ומילה אישית: לוחמי מג"ב והשוטרים המוצבים בירושלים בימים אלה עובדים ללא הפסקה תחת לחץ אדיר. פעם אחר פעם הם מגיבים במהירות וביעילות באירועי פח"ע. דווקא על הרקע הזה, היה קשה לשמוע את דברי אחד מקציני המשטרה הבכירים שדיברנו איתו אתמול מספר על הרגשה של תסכול במהלך ההפגנה. "אנחנו באמת לא נחים לרגע בימים האלה", הוא סיפר, "אירוע רודף אירוע, חבל מאוד שכל כך הרבה שוטרים, כולל מפקד המחוז שהגיע לפה בעצמו, צריכים להתעסק בהתעסקות עם גורמי ימין כמו 'לה פמיליה' ולהב"ה במקום בלחימה בטרור".

   

  ממשטרת מחוז ירושלים נמסר שנפתחה חקירה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: רועי ינובסקי
  ניסיון תקיפה על רקע לאומני
  צילום: רועי ינובסקי
  מומלצים