שתף קטע נבחר

נתניהו: ח"כ זועבי מסיתה, קורא לפתוח בחקירה נגדה

ראש הממשלה אמר כי יכנס דיון נוסף שיעסוק בפעולות שהמדינה תנקוט נגד התנועה האיסלאמית. לאחר מכן ציטט דברים שאמרה זועבי והאשים אותה בהסתה פרועה לאלימות. עוד לפני ישיבת הממשלה עקץ את השר חיים כץ מהליכוד שאיחר לדיון בנושא העדה האתיופית: "איפה הוא, באוהל מחאה?"

 

על רקע גל הטרור שנמשך ברחבי ישראל, קרא היום (א') ראש הממשלה בנימין נתניהו לפתוח בחקירה פלילית נגד ח"כ חנין זועבי, בגין הסתה, ואמר כי יכנס היום דיון נוסף שבו ידון בפעולות הממשלה נגד התנועה האיסלאמית. מוקדם יותר תקף ראש הממשלה בחריפות את שר הרווחה חיים כץ, שהגיע באיחור לדיון בין-משרדי על שילוב יוצאי אתיופיה בחברה, ואמר: "איפה הוא, באוהל מחאה? זאת בושה וחרפה ששר רווחה לא מגיע לדיון כזה".

 

נתניהו אמר לשרים בישיבת הממשלה: "שימו לב לדברי ההסתה והאלימות שאמרה חנין זועבי לביטאון חמאס, שאמרה כי 'על מאות אלפי מתפללים לעלות לאל-אקצה כדי לעמוד מול מזימה ישראלית להתרת דמם של תושבי מזרח ירושלים. כיום יש פעילות של יחידים בלבד ונחוצה תמיכה עממית, ולכן יציאת אלפים מבני העם תהפוך את האירועים הללו לאינתאיפדה אמיתית'". נתניהו הדגיש כי "זו הסתה שקרית ופרועה וקריאה ברורה לאלימות, ולא נעבור על כך לסדר היום. פניתי ליועץ המשפטי לממשלה כדי לפתוח בחקירה פלילית נגד חנין זועבי".

נתניהו בישיבת הממשלה, היום (צילום: EPA) (צילום: EPA)
נתניהו בישיבת הממשלה, היום(צילום: EPA)
 

"מסיתה לאלימות". ח"כ זועבי (צילום: AFP) (צילום: AFP)
"מסיתה לאלימות". ח"כ זועבי(צילום: AFP)

ראש הממשלה הוסיף ואמר: "אנחנו בתוך גל טרור שמקורו בהסתה שקרית בנושא הר הבית. בסוף השבוע הוריתי לגייס 16 פלוגות מילואים של משמר הגבול. עדיף לגייס לפני מאשר לאחר מעשה. נגייס עוד כוחות ככל שיידרש. היום אכנס דיון נוסף על פעולות הממשלה נגד התנועה האיסלאמית. אינני מוכן שתהיה הסתה מבית, נפעל בכל הכלים נגד המסיתים". היועץ המשפטי לממשלה הודיע כי יבדוק בעניינה של זועבי אם יש עילה פלילית.

 

ח"כ זועבי מסרה בתגובה: "אני דוחה בשאט נפש את דברי ההסתה הפרועים של נתניהו ושל הימין שמנסה לרמוס כל מה שנמצא בדרכו. דבריו מעידים על פשיטת רגל מוסרית ופוליטית. בימים אלה אין שום הבדל בין נתניהו לבין בריונים קיצוניים מהימין. איומים אלה לא מרתיעים אותי ואמשיך במאבק הצודק למען חירות לכולם ושיוויון לכולם".

 

היא הוסיפה: "מה שמתבקש עכשיו הוא שיפסיק אדון המסיתים נתניהו את ההסתה שלו, שיפסיק את הקריאה הפושעת מטעמו ומטעם מפקדי המשטרה לשאת בנשק חם, כאשר הם יודעים בבטחה שמשמעותה היחידה היא סיכון חייהם של אזרחים ערבים. מה שמתרחש עכשיו הוא שנתניהו הפך סכסוך לאומי למלחמה רחוב וממשיך במדיניותו הפושעת והמסוכנת. לטובת היהודים והפלסטינים כאחד, שהוא וחבורתו הקיצונית יגישו את התפטרותם עוד היום".

 

 

במהלך השיבה השרים אישרו פה אחד את הצעת החוק שיזם נתניהו לקבוע עונשי מינימום למאסר בכלא למיידי אבנים, ומשליכי בקבוקי תבערה וזיקוקים; ולהטיל קנסות על קטינים והוריהם. ראש הממשלה ביקש בדיון חקיקת בזק ואמר: "אנחנו עושים זאת כהוראת שעה מתוך כוונה לבחון את מידת היישום, ובמקרה הצורך אף להחמיר את החוק".

 

מוקדם יותר תקף ראש הממשלה את שר הרווחה חיים כץ שאיחר לדיון בנושא השתלבות יוצאי אתיופיה. הבוקר היו אמורים להופיע בפני נתניהו שרי החינוך, הבריאות והרווחה, אך רק שר החינוך נפתלי בנט הגיע לדיון ורק תוכנית משרדו לשילוב יוצאי אתיופיה בחברה הישראלית אושרה. גורמים שישבו בדיון הועדה סיפרו כי את משרדי הבריאות והרווחה הציגו מנכ"לי המשרדים, וכי השרים הממונים, כץ וליצמן, הגיעו רק דקות ספורות לפני תום הדיון, דבר שנתפס בעיני הנוכחים כזלזול. בהמשך אמר נתניהו על השר כץ, "איפה הוא, באוהל מחאה? זאת בושה וחרפה ששר רווחה לא מגיע לדיון כזה".

 

לפני כניסתו לישיבת הממשלה אמר שר האנרגיה יובל שטייניץ כי גל הטרור הוא "תוצאה של הסתה קשה גם של חמאס, גם של התנועה האיסלאמית וגם של אבו מאזן. אבו מאזן אולי לא אומר 'איטבח אל-יהוד', אבל כשמסתכלים במערכת החינוך והטלוויזיה המסר ברור". לדברי שטייניץ, "אבו מאזן הוא לא פרטנר עד שלא יפסיק את ההסתה נגד העם יהודי".

 

שר הפנים סילבן שלום אמר לפני הישיבה: "העליתי בישיבת הקבינט האחרונה את ההצעה לשלול תושבות מתושבי מזרח ירושלים. כל מחבל צריך לדעת שלצד עונש המאסר תישלל התושבות שלו על כל ההטבות הכלכליות והכספיות הנובעות לכך".

 

 

 

 (צילום: אבי רוקח) (צילום: אבי רוקח)
(צילום: אבי רוקח)

 

מוקדם יותר התארח יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט באולפן ynet והגיב לקריאה של נתניהו להרחיב את הממשלה: "קווי היסוד של הממשלה אינם כוללים מדינה פלסטינית.

אם הרצוג מוכן לאמץ קו זה – הוא מוזמן להיכנס לממשלה. אם ישונה סעיף זה, לא נהיה שנייה אחת בתוך הממשלה".

 

ישיבת הממשלה נפתחה על רקע יום נוסף בגל הטרור הנוכחי. הבוקר התרחש ניסיון פיגוע תופת ראשון בשבועות האחרונים: תושבת מזרח ירושלים הגיעה עם מכונית למחסום סמוך למעלה אדומים, וכשנעצרה לבדיקה על ידי שוטר – פוצצה מטען חבלה. השוטר נפצע קל ואילו המחבלת נפצעה קשה.

 

הלילה תקפו מטוסי חיל האוויר ברצועת עזה, בתגובה לירי רקטה אמש לעבר ישראל. לפי הצבא, בתקיפה זוהו פגיעות שתי מטרות של חמאס - אתרים לייצור אמצעי לחימה. לפי גורמי רפואה ברצועה, בתקיפות נהרגו אישה פלסטינית ובתה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: קובי גדעון, לע"מ
בנימין נתניהו
צילום: קובי גדעון, לע"מ
מומלצים