שתף קטע נבחר

ירושלים, עיר רפאים: "נוסעת באוטובוס מחוסר ברירה. יושבת ומפחדת מאוד"

הפיגועים הרצחניים רוקנו את הרחובות ואת הפאבים במחנה יהודה. המעטים שבחוסר ברירה המשיכו להשתמש בתחבורה ציבורית לא הסתירו את המתח והפחד: "מסתכל על כל מי שעולה לאוטובוס". סיור מצולם בעיר בהפסקה

 

 

פיגועי הטרור הרצחניים שפקדו אתמול (ג') את ירושלים, שבהם נרצחו שלושה ישראלים, החזירו את הירושלמים לחרדה. הרחובות המרכזיים נותרו שוממים וניכר בבודדים שעמדו בתחנות האוטובוסים שהם מתוחים ומרבים להפנות את מבטם לצדדים. "אני מפחדת", אמרה ל-ynet ליאת כהן כשהיא בוחנת את יושבי התחנה שלצדה. "כל הזמן יש התראות. העיר עצובה".

 

גם הירושלמים וגם התיירים העדיפו להישאר בערב בבתים. בפאבים בשוק מחנה יהודה ישבו בליינים בודדים יחסית, ורחוב יפו - שבשגרה נחשב לאחד המתוירים - היה שומם, וכך הפאבים שבשוק מחנה יהודה הכילו לקוחות בודדים בלבד.

 

"אני נוסעת באוטובוס רק כי חזרתי מהפסיכומטרי ואין לי ברירה אחרת", המשיכה ליאת כהן. "כל רגע יש פיגוע ומפחיד להיות בחוץ. אני יוצאת מהבית רק כשאני חייבת. העיר הערב ריקה לחלוטין וזה רק בגלל המצב".

 

הקבינט אישר אמש את המלצת שר התחבורה ישראל כץ להציב מאבטחים להגנת התחבורה הציבורית בירושלים. בחודש הראשון יעמיד צה"ל חיילים לטובת העניין - בגלל הצורך לתת מענה מיידי, עד לגיוס המאבטחים והכשרתם. היחידה החדשה תמנה מאות מאבטחים והיא תפעל בשלב הראשון רק בירושלים.

 

רחובות שוממים בירושלים, בערב אחרי הפיגועים ()
רחובות שוממים בירושלים, בערב אחרי הפיגועים

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

אביתר סימקוביץ, שעובד בשוק מחנה יהודה וחזר הביתה באוטובוס, מעיד שבימים האחרונים הפך השוק לשומם. "כמעט אין עבודה כי אנשים לא מגיעים מרוב פחד", אמר. "בחגים היו מלא אנשים ועכשיו בבת אחת יש ירידה דרסטית".

 

על הנסיעה באוטובוס אמר: "נסעתי באוטובוס ויצא שאמרתי לעצמי 'במקום אחר שני אנשים שנסעו באוטובוס איבדו עכשיו את החיים שלהם'. אי אפשר לדעת במי זה יפגע ומתי. המחשבות כל הזמן בראש. אני משתדל לצחוק מזה, אבל זה קשה. כל בן אדם שעולה לאוטובוס אני מסתכל עליו ובוחן אם יש משהו חשוד. אני משתדל להיות ערני כדי שלא יפתיעו אותי".

 

לילך, שמתגוררת בירושלים מאז 98' ועברה תקופות קשות של פיגועים, עמדה הערב בתחנת האוטובוס ברחוב יפו ואמרה שהיא מרגישה בלחץ: "מצד אחד החיים חייבים להמשיך ומצד שני הרחובות ריקים. אנחנו במציאות עגומה וצריך שיעשו משהו כדי שהמצב ישתפר. חייבים שהתקופה הזאת תיגמר. יש כרגע הרבה שוטרים ברחובות ואם יהיו עוד יהיה יותר בטוח וזה יכול לעזור. מאוד קשה לחיות ככה ומאוד עצוב שאנשים פוחדים להסתובב והשגרה עוצרת".

 

ירושלים ידעה אתמול את היום הקשה ביותר בגל הטרור הנוכחי. ב-10:13 בבוקר אירע הפיגוע הראשון בעיר: המחבלים בהא עליאן (מזוהה עם תנועת פתח) ובילאל ראנם (פעיל חמאס) עלו על אוטובוס בקו 78 ברחוב עולי הגרדום בשכונת ארמון הנציב בעיר, פתחו באש לעבר הנוסעים ודקרו כמה מהם. התוצאה קשה: שניים נרצחו, בהם חיים חביב, ושבעה נפצעו.

 

ב-10:16 הגיע המחבל עלאא אבו ג'מל מג'בל מוכבר ברכב של "בזק" לרחוב מלכי ישראל, עלה על המדרכה ודרס שלושה בני אדם. אחר כך יצא מרכבו עם סכין קצבים וטבח בקורבנותיו. הרב ישעיהו קרישבסקי בן ה-60 נרצח ושניים נפצעו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
ירושלים בשעות הערב
צילום: מוטי קמחי
מומלצים