שתף קטע נבחר

ראשי רשויות ערבים: "רק אנחנו נרגיע את השטח, תנו לנו להיפגש עם אבו מאזן"

בכינוס חירום של ראשי יישובים יהודיים וערביים הביעו המשתתפים ביקורת על הפוליטיקאים מכל הצדדים: "הם מסיתים". שר הפנים סילבן שלום אמר להם: "אין כוונה להרוס את אל-אקצה, אבל לכל הדתות יש זכות לעלות אליו". יו"ר מרכז השלטון המקומי ביבס: "המנהיגות המקומית מוכיחה שבעתות חירום ניתן לפעול בשיתוף פעולה"

 

 

"רק אנחנו נרגיע את השטח, הפוליטיקאים מימין ומשאל - מסיתים". בכינוס חירום של מרכז השלטון המקומי שהתקיים בצהריים (ה') דנו ראשי רשויות ערבים ויהודים בגל הטרור של השבועות האחרונים ודרשו מהממשלה לאפשר להם לטפל בהרגעת המצב. בכינוס נכח שר הפנים סילבן שלום, ואחת הדרישות המרכזיות שהופנו אליו הייתה להוציא את המשטרה ממסגד אל-אקצה ולאפשר להם לצאת בשליחות המדינה לפגישה עם אבו מאזן להרגעת המצב.

 

ראש מועצת דיר אל-אסד, אחמד דבאח, האשים: "מה שהביא אותנו למצב הזה זה שפוליטיקאים עולים למסגד אל-אקצה. זה מקום קדוש למוסלמים. מצד שני יש אנשים שהלכו והסיתו באל-אקצה. פוליטיקאים מהימין הקיצוני ומהשמאל הקיצוני משתמשים במסגד כדי לבנות את הפוליטיקה שלהם וזה חמור מאוד".

 

את המפגש הוביל יו"ר מרכז השלטון המקומי וראש עיריית מודיעין, חיים ביבס. "בניגוד לשיח הפרובוקטיבי והמתלהם במסדרונות הכנסת, ראשי הערים מגלים מנהיגות מאופקת ומתונה במטרה להשיב את השקט", אמר. "המנהיגות המקומית מוכיחה שבעתות חירום ניתן לפעול בשיתוף פעולה כדי לקיים יחסי שכנות טובים".

 

 

כנס החירום של ראשי הרשויות (צילום: חורחה נובימינסקי) (צילום: חורחה נובימינסקי)
כנס החירום של ראשי הרשויות(צילום: חורחה נובימינסקי)

ראשי הרשויות הערביות דרשו להיות מעורבים בניסיונות להרגעת השטח וטענו כי רק הם יצליחו לעשות זאת. זידאן כעביה, יו"ר פורום ראשי הבדואים וראש מועצת כעביה, אמר: "מצד אחד, מדינת ישראל תשגשג עוד הרבה מאוד שנים. מצד שני, מי שרוצה להשמיד את העם הפלסטיני ולשים אותו בכלא לא יצליח. יש לי בקשה: תערבו אותנו. אנחנו מוכנים להתנדב ולעשות סולחה. אם צריך נלך לאבו מאזן ונשוחח איתו שם, להראות לו שאנחנו חיים אחרת ואנחנו יכולים לגשר.

ח"כים ושרים לא יכולים, רק אנחנו המנהיגים מסוגלים".

 

השר שלום אמר בכינוס: "אני אומר באופן ברור: אל-אקצה קדוש למוסלמים, ואנחנו מכבדים את זה. אין כוונה, ולא הייתה כוונה להרוס את המסגד ולבנות שם בית מקדש. גם ליהודים יש זכות לעלות להר הבית, כמו לנוצרים, לצ'רקסים ולבהאיים. לכולם יש זכות. ההסתה מתבצעת על ידי גופים ועמותות שמקבלים תרומות של מיליונים עבור אמירות כמו 'אל-אקצה בסכנה'. כממונה על המשא ומתן עם הפלסטינים אני מגיש כל הזמן רעיונות והצעות, אבל לדון עכשיו על הסוגיות הכבדות זה כמו לקפוץ ראש מקומה 30 לתוך בריכה ריקה".

 

ראש העיר נצרת, עלי סאלם, שתקף בתחילת השבוע את יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה, אמר לשר שלום שיש להוציא את המשטרה מאל-אקצה: "אנשי הוואקף ישמרו שם ואתם תשגיחו עליהם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חורחה נובימינסקי
כינוס החירום של ראשי הרשויות
צילום: חורחה נובימינסקי
מומלצים