שתף קטע נבחר

"מטוסים רוסיים חסמו בלבנון את חיל האוויר"

העיתון "א-ספיר" הלבנוני דיווח כי בתחילת אוקטובר חגו מטוסים ישראלים בצפון המדינה: "הרוסים העבירו אזהרה ומטוסי חיל האוויר שינו את מסלולם"

 

מטוס קרב רוסי בשדה התעופה לטקיה בסוריה (צילום: MCT) (צילום: MCT)
מטוס קרב רוסי בשדה התעופה לטקיה בסוריה(צילום: MCT)
יום אחרי שמוסקבה הודיעה על "קו חם" עם ישראל לתיאום הפעילות האווירית בסוריה, מדווח הבוקר (יום שישי) עיתון "א-ספיר" מפי גורמים דיפלומטיים בלבנון שנחשבים ל"יודעי דבר", על תקרית שאירעה ב-1 באוקטובר. על פי הדיווח, מוסקבה שלחה אזהרה לישראל על רקע גיחות של חיל האוויר הישראלי סמוך למרחב החיוני לרוסים בחלק הצפוני של גבול לבנון-סוריה.

 

על פי אותם גורמים, האזהרה לישראל נשלחה אחרי שהמכ"ם הרוסי הבחין ביום חמישי לפני כשבועיים במטוסים ישראליים שמתקרבים למרחב האווירי הסורי. "באופן מיידי מטוסים רוסיים חסמו את דרכם של המטוסים הישראליים בעת שחגו במרחב האווירי של אזור עכאר שבצפון לבנון, והעבירו אזהרה רוסית ברורה שתוכנה 'אסור לחדור למרחב האווירי הסורי באמתלה של ירי'".

 

על פי העיתון, שנחשב מקורב לחיזבאללה, המטוסים הישראלים נענו במהירות יחסית לאזהרה ושינו את מסלולם. האירוע התרחש לאחר שימים ספורים לפני כן החלו דיונים בין רוסיה לישראל בנושא הטיסות בשמי לבנון. על פי "א-ספיר", המסר הרוסי שהממשלה בישראל קיבלה קרא לחיל האוויר שלא להתקרב למרחב האווירי הסורי.

מטוסים של חיל האוויר הרוסי מפציצים בסוריה (צילום: EPA) (צילום: EPA)
מטוסים של חיל האוויר הרוסי מפציצים בסוריה(צילום: EPA)
 

בעיתון ציינו, בהסתמך על גורם ביטחוני לבנוני "יודע דבר", כי המטוסים הישראליים שחגים באופן יומיומי באזור צפון לבנון, "נהגו לטוס במסלול מעל מישור עכאר, ואז ביצעו תצפית מעגלית במים הטריטוריאליים של לבנון עד למים הטריטוריאליים של סוריה. מטרתם הייתה לפקח על תנועת הספינות בנמל טרטוס ותנועת ההמראות והנחיתות של המטוסים בנמל התעופה לטקייה, זאת מחשש שהרוסים או האיראנים מעבירים טילים שוברי שוויון לחיזבאללה".

 

אותו גורם טען בפני העיתון כי צבא לבנון שם לב כי מאז אותו תאריך (1 באוקטובר) יש ירידה בגיחות האוויריות הישראליות,

אך הקצב נשמר ביחס לשאר האזורים הלבנוניים. במקביל נרשמה עלייה בחדירות של ישראל למים הטריטוריאליים של לבנון.

 

עשרות הרוגים בתקיפות של הרוסים

במקביל, ברשת אל-ג'זירה דיווחו על כ-80 הרוגים ביממה האחרונה בתקיפות אינטנסיביות של חיל האוויר הרוסי, בעיקר באזור חומס במרכז המדינה וחאלב בצפונה, במסגרת החיפוי שניתן לכוחות הסוריים בפעילותם הקרקעית נגד המורדים. דווח בין השאר כי חיל האוויר הרוסי תקף בית חולים שדה בעיירה אל-חאדר בפרברי חאלב הדרומיים וכי היו הרוגים ופצועים. בתקיפה נוספת באזור חאלב היו שלושה הרוגים מג'בהת א-נוסרה וכמו כן נמסר על 30 תקיפות באזור חאלב.

 

האזור שספג את מירב האש הוא חומס, היכן שהצבא הסורי החל אתמול במבצע צבאי. על פי רשת החדשות הקטארית, 75 בני אדם נהרגו באזור חומס, בהם ילדים ונשים. בעיתון "א-ספיר" נטען כי בעזרת החיפוי האווירי הרוסי פתח צבא סוריה - בפעם הראשונה מאז תחילת ההתקוממות במדינה - יותר מעשר חזיתות בו זמנית נגד מתנגדיו, ואף השיג התקדמות בחזיתות השונות, בעיקר בצפון סוריה. לגבי המבצע בחומס טענו ב"א-ספיר" כי מדובר במהלך צבאי פרקטי ראשון מסוגו באותו אזור מאז החלה ההתקוממות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים