שתף קטע נבחר

ישראלים הצילו פליטים סורים בים: "הם נישקו אותנו"

קבוצה ממועדון יאכטות באשדוד הבחינה בסורים ועיראקים טובעים מול חופי יוון. הישראלים משו מהמים 11 פליטים וכן גופת תינוק שהוחזקה בידי אמו שעות ארוכות. "אמרנו להם שאנחנו מישראל והם אמרו תודה", סיפרו ל-ynet

 

 

אזרחות למופת: קבוצה של ישראלים, ששטו ביאכטה בחופי הים התיכון, הבחינה הבוקר (יום א') בפליטים סורים ועיראקים טובעים מול חופי יוון. הישראלים ממועדון היאכטות פוסידון באשדוד עצרו את כלי השיט ומשו מהמים 11 פליטים, בהם ארבעה ילדים וכן גופה של תינוק. לאחר הענקת טיפול ראשוני לפליטים הועברו הניצולים לידי שלטונות יוון.

 

האירוע הדרמטי התרחש מול חופי העיירה הטורקית קאש בסמוך לאי היווני קסטולוריזו. שלמה אסבן, קפטן היאכטה, סיפר: "אני בים 40 שנה ופעם ראשונה שקורה לי דבר כזה. שמעתי צעקות 'הצילו' מהמים, עצרנו את הסירה ומצאנו נער פליט עם חליפת הצלה. הרמנו אותו מהמים והוא סיפר שאחיו נעדר וכנראה מת".

"האם החזיקה את גופת התינוק בידיים במשך כל הלילה" (צילום: גל ברוך) (צילום: גל ברוך)
"האם החזיקה את גופת התינוק בידיים במשך כל הלילה"(צילום: גל ברוך)

 

 (צילום: google maps) (צילום: google maps)
(צילום: google maps)


 (צילום: גל ברוך) (צילום: גל ברוך)
(צילום: גל ברוך)

בשלב זה סברו הישראלים כי הנער הוא ניצול יחיד, אולם כמה דקות לאחר מכן הם הבחינו בפליטים נוספים שנמצאים במים לצד סירת גומי שטבעה. לדברי אסבן, "חילצנו בסך הכול 12 בני אדם, כולל תינוק מת בן חצי שנה שהיה בזרועות אמו".

 

אסבן אמר עוד כי "האם החזיקה את גופת התינוק בידיים במשך כל הלילה. התברר לנו שהם סורים ועיראקים, נתנו להם מים ולדבר בפלאפונים עם המשפחות שלהם. אחרי שאמרנו להם שאנחנו יהודים מישראל,

הם נישקו אותנו ואמרו לנו תודה".

 

גל ברוך, תושב רינתיה שהיה אף הוא על היאכטה, סיפר: "הנער הראשון שזיהינו דיבר ערבית ואמר שהוא מסוריה. שאלנו אם יש עוד אנשים, אבל הוא התחיל לבכות והצביע על כל מיני כיוונים. סרקנו את השטח באמצעות משקפת ואז גילינו קבוצה גדולה של אנשים. בקבוצה היה גם אדם עם התקף לב והתקפת סוכרת, נתנו לו דברים מתוקים והצלנו את חייו".

 

ברוך הוסיף כי "התחושות היו קשות. לא פשוט לראות מחזה כזה. אנחנו צוות שנמצא הרבה בים ומעולם לא נתקלנו במראות קשים כאלה. הצוות תפקד בצורה תקינה ופעלנו לפי החוק הימי שאומר שחייבים להציל אנשים בלי לדעת מאיפה הם. לאחר שעה של הפלגה הורדנו את הפליטים בבטחה והם הועברו לרשויות היווניות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גל ברוך
הפליטה הסורית עם גופת בנה התינוק
צילום: גל ברוך
מומלצים