שתף קטע נבחר

שגרירי צרפת ודרא"פ זומנו לנזיפה במשרד החוץ

ירושלים נגד פריז: השגריר פטריק מיזונאב ננזף בשל הטיוטה הצרפתית שהוגשה למועצת הביטחון להציב משקיפים בינ"ל בהר הבית. השגריר הדרום אפריקני ננזף בשל זימון משלחת חמאס בראשות חאלד משעל

השגריר מגיע למשרד החוץ, הבוקר (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
השגריר מגיע למשרד החוץ, הבוקר(צילום: גיל יוחנן)

שגרירי צרפת ודרום אפריקה בישראל זומנו היום (ב') לשיחות נזיפה במשרד החוץ בגלל מהלכים של ממשלותיהם. שגריר צרפת בישראל, פטריק מיזונאב, נקרא למשרד בירושלים בעקבות הטיוטה הצרפתית במועצת הביטחון המציעה להציב משקיפים בינלאומיים בהר הבית.

 

מיזונאב הגיע כדי להיפגש עם אביב שיראון סמנכ"ל אירופה ורוני לשנו יער סמנכ"ל ארגונים בינלאומיים. ראש הממשלה בנימין נתניהו הנחה בסוף השבוע את היועץ לביטחון לאומי יוסי כהן ואת משרד החוץ למחות על הנוסח המוטה והמופרך של ההצעה הצרפתית. "מי שהכניסו מטענים וירו זיקוקים היו הפלסטינים שהפכו את הר הבית למחסן טרור והם שניסו לשנות בכך את הסטטוס קוו", נמסר מלשכת ראש הממשלה.

השגריר מגיע למשרד החוץ (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
השגריר מגיע למשרד החוץ(צילום: גיל יוחנן)
 

שגריר צרפת בישראל פטריק מיזונאב (צילום: אורהד צויגנברג) (צילום: אורהד צויגנברג)
שגריר צרפת בישראל פטריק מיזונאב(צילום: אורהד צויגנברג)

במהלך ישיבת הממשלה השבועית תקף נתניהו את הטיוטה הצרפתית ואמר כי "אין שם שום אזכור להסתה הפלסטינית ולטרור הפלסטיני. יש שם קריאה לבינאום המקומות הקדושים. טוב, ראינו כבר מה קורה למקומות הקדושים במזרח התיכון - מה קורה בתדמור, מה קורה ברחבי עיראק וסוריה ומקומות אחרים, שמוסלמים קיצוניים הורסים את המסגדים אחד של השני, שלא לדבר על אתרים נוצריים, אתרי מורשת, אתרים יהודיים. ישראל היא לא הבעיה בהר הבית - ישראל היא הפתרון. אנחנו שומרים על הסטטוס קוו, אנחנו היחידים שעושים את זה, ונמשיך לעשות את זה בדרך אחראית, בדרך רצינית".

 

הטיוטה הצרפתית תעלה לדיון ביום חמישי הקרוב במועצת הביטחון של האו"ם. הסיכויים שלה להתקבל אינם גבוהים מכיוון שמדובר בהצהרה נשיאותית שמחייבת קונצנזוס מלא של כל 15 חברות מועצת הביטחון. ככל הידוע, האמריקנים מסתייגים מההצעה הצרפתית.

 

"לסיים את משטר האפרטהייד". משעל בכנס (צילום: MCT) (צילום: MCT)
"לסיים את משטר האפרטהייד". משעל בכנס(צילום: MCT)

 

כמה שעות מאוחר יותר הגיעה גם הנזיפה בשגריר הדרום אפריקני. "משרד החוץ מביע זעם וזעזוע בעקבות הזמנת משלחת אנשי חמאס, בראשות חאלד משעל, על ידי מפלגת השלטון בדרום אפריקה, ה-ANC", נמסר. "הזמנה זו מעניקה רוח גבית ועידוד לטרור ומתעלמת בבוטות ובגסות מעמדת הקהילה הבינלאומית, הרואה בחמאס ארגון טרור".

 

משעל ערך מסיבת עיתונאים ביוהנסבורג ואמר שם: "אנו מתעקשים עם העם הפלסטיני לסיים את משטר האפרטהייד. הכיבוש הגזעני הזה צריך להסתיים".

 

באיגרת שהעבירה ישראל למשרד החוץ הדרום אפריקאי נכתב: "החמאס מחוייב להשמדת מדינת ישראל. זהו ארגון אנטישמי שמתנגד לחזון שתי המדינות לשני עמים. הוא מוגדר כארגון טרור על ידי קנדה, מצרים, האיחוד האירופי, יפן, ירדן וארה"ב. ביום שבו מפלגת השלטון הודיעה על הביקור, מנהיגות חמאס שיבחה את פיגוע הטרור האחרון שגבה את חייהם של עוד אזרחים ישראלים ותיאר אותה כ'פעולת איכות' ומוקדם יותר החודש – שיבחו את רציחתם של בני הזוג הנקין (אמא ואבא) לעיני 4 ילדיהם אותו תיארו כפעולה הירואית".

 

עוד נאמר באיגרת: "סרטוני ההדרכה של חמאס 'איך להרוג יהודי' פורסמו באינטרנט ורק הבוקר מנהיגות חמאס הפצירה בפלסטינים לחפש עוד אמצעים אפקטיביים לטרור מכיוון שדקירה לא הורגת מספיק יהודים. רק בשבוע שעבר, דרום אפריקה פרסמה גינוי לפיגוע הטרור בטורקיה והנשיא זומא צוטט כמי שאמר שאין מחילה על טרור מכל סוג שהוא. בזמן שישראל והקהילה הבינלאומית מנסים להפחית את המתח ולחדש את המשא ומתן בין ישראל והפלסטינים, מתן ויזה ואירוח משלחת בכירים ומפגשים עם מנהיגות חמאס – רק תעודד את הקיצונים והסרבנים ותרחיק את השלום עוד יותר".


פורסם לראשונה 19/10/2015 09:42

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
השגריר מיזונאב מגיע למשרד החוץ
צילום: גיל יוחנן
מומלצים