שתף קטע נבחר

ח"כ יצחק הרצוג: "צריך הכרעה היסטורית"; גדעון סער: "אוסלו היה ניסוי שגוי ומסוכן"

במלאות 20 שנה לרצח יצחק רבין התקיים כנס משותף של המכון הישראלי לדמוקרטיה, תחת הכותרת "חשבון נפש דמוקרטי". ראש האופוזיציה הרצוג: "צריך ללכת להכרעה לאומית היסטורית, בדיוק כמו זו שאליה כיוון רבין". השר לשעבר סער מתח ביקורת חריפה על נתניהו: "ישראל זקוקה למנהיגות שתדע לקבל אחריות, לא לגלגל אותה. שבענו ממילים"

במלאות 20 שנה לרצח יצחק רבין התקיים היום (ג') כנס של המכון הישראלי לדמוקרטיה, תחת הכותרת "חשבון נפש דמוקרטי". באירוע נאמו בין היתר יו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג והשר לשעבר גדעון סער שמתח ביקורת על הסכם אוסלו אבל גם על ראש הממשלה בנימין נתניהו.
 

סער אמר באירוע: "נעתרתי להזמנה לדבר כאן היום בהנחה של העדר הסכמה בנושא המדיני ביני לבין חלק ניכר, סביר להניח אפילו רוב, מהנוכחים כאן. אני אחד מתוך ציבור גדול בעם ישראל שראה ורואה בהסכמי אוסלו ניסוי שגוי ומסוכן, שהרע את מצבנו האסטרטגי ולא קירב אותנו לשלום. אין הדבר גורע כמלוא הנימה מהאופן החמור שבו אני רואה את השבר הלאומי של רצח ראש הממשלה יצחק רבין ז"ל. גם לא מהערכתי למנהיגותו. אוהל האבלות על הירצחו של ראש ממשלת ישראל יצחק רבין הוא האוהל של כל ישראל".

 

סער אמר כי במנהיגותו של רבין היה רצון עז לשנות את פני המדינה לטובה. "ישראל זקוקה היום למנהיגות שתדע לקבל אחריות, לא לגלגל אותה", אמר סער במה שנשמע כמו ביקורת על ראש הממשלה נתניהו. "ישראל צריכה מנהיגות שחותרת לקבל החלטות, גם החלטות קשות, ולא להתחמק מהן. לישראל דרושה מנהיגות שממוקדת בהתמודדות עם אתגריה ומצוקות אזרחיה ולא בהישרדות פוליטית. ישראל משוועת למנהיגות מוכוונת-עשייה. שבענו ממילים. דרושה לנו מנהיגות יוזמת, שאינה מסתפקת בתגובה לאירועים או בהיגררות אחריהם. ישראל זקוקה היום למנהיגות שיודעת שתפקידה לשרת את העם, ולא להיפך. מנהיגות שמוכנה גם לשלם מחיר על הדרך שבה היא מאמינה ומובילה". 

 

 

סער הוסיף: "דרושה לנו היום אחדות. למרות ההבדלים בין המגזרים בחברה יש ליצור שפת אחדות ותודעת שותפות דרך אמיתית. מנהיגות שמדברת אל כל ישראל ועם כל הגוונים של החברה הישראלית ההטרוגנית כל כך".

 

הוא התייחס לגל הטרור הפוקד את ישראל בתקופה האחרונה ואמר: "השלום אינו תלוי רק בנו וברצוננו. לא ישראל אחראית לכך שאין שלום. בימים אלה של טרור אכזרי - יש להזכיר את הנחישות שגילה רבין במאבק בטרור, לרבות השימוש באמצעים קשים. גירוש הוא אמצעי אפקטיבי. כך גם, לפי דעתי, יש לעשות שימוש בשלילת תעודות זהות כחולות ומעמד של תושבות ממסיתים וממי ששולח ידו בטרור".

 

הרצוג: לא נוכל לאחות את הכאב

"יש קבוצות רבות בחברה הישראלית שלא מצטערות ולא באמת מבינות את עומק ומשמעות האסון ליכולת שלנו לתפקד ביחד. לצערי עם הזמן המצב מידרדר, מכמה סיבות: נאמרים דברים שמעולם לא נאמרו קודם וננקטים צעדים שלא ננקטו קודם", אמר הרצוג. "ההתנהגות האנושית ברגעי משבר חוצה גבולות שלא ציפינו שנראה אותם. הטרור בירושלים הוא מה שיקרה פה אם תהיה מדינה דו-לאומית - לשם אנחנו הולכים במדיניות הממשלה הנוכחית", אמר הרצוג, וכינה את אותה מדינה "ישרא-סטין".

 
 

"ירושלים היא תמונת העתיד של מדינה דו-לאומית כפי שאנחנו הולכים אליה. ההפרדה בין העמים חייבת להפוך למציאות. אנחנו צריכים להיפרד ולהתנתק מהפלסטינים. הרצון להיפרד מהפלסטינים אינו 'אהבת ערבים' - הוא הפתרון הציוני היחיד. אחרת אנחנו הולכים למדינה פלסטינית-יהודית שהמאבק בין העמים בה יהפוך אלים ונורא".

 

"צריך ללכת להכרעה לאומית היסטורית, בדיוק כמו זו שאליה כיוון רבין, שתביא לקביעת גבולות תוך שמירה על ירושלים האמיתית כבירתנו", הדגיש הרצוג. "אני לא חושב שעיסוויה היא ירושלים האמיתית".

   

"השנאה שמציפה את הרחוב הופכת לאלימות שאנחנו חייבים לבלום בכל דרך. אם הנהגה פוליטית צובעת בצבע אחד את אחת מהקבוצות, כמו אמירתו של נתניהו מיום הבחירות, היא תורמת תרומה נוראית לשטנה והשנאה", אמר הרצוג. "בבחירות האחרונות נחצו גבולות אדומים בדמוקרטיה הישראלית – אם לא נדע לעצור את ההתבטאויות המסוכנות אנחנו מובילים את החברה הישראלית לעבר פירוק הדמוקרטיה, שהיא אחד מיסודות קיומנו פה". 

 

"רצח רבין היה פיגוע בדמוקרטיה הישראלית", אמר קודם לכן יוחנן פלסנר, נשיא המכון הישראלי לדמוקרטיה. "הוא הדגים לנו כמה היא שברירית. הוא הוכיח שהיא עומדת מול איומים גם חיצוניים וגם פנימיים. ההתפרצות של השבועות האחרונים מדגימה את אותו איום פנימי. המצב שבו אזרחים ורוב אלה שפוגעים היום הם אזרחים ישראל, שאזרחים פוגעים באזרחים אחרים הוא בלתי נסבל".  

 

פלסנר הוסיף: "לא נישבר. גם אם קשה, גם אם כואב, ישראל תשמור על הנכסים הדמוקרטיים שעמלנו קשה כדי לבנות אותם. נילחם בטרור בכח ולא ניתן לאף אחד לפורר את הדברים הטובים שקורים כאן. אנחנו רוצים להיות מסוגלים להסתכל במראה ולהיות גאים בעצמנו. רק כדמוקרטיה נתמיד, נמשיך וננצח".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עידו ארז
הרצוג וסער
צילום: עידו ארז
20 שנה לרצח רבין
מומלצים