שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס

9 פיגועים ב-13 יום: "מה שמתחיל באל-אקצה עובר לחברון"

בירת חמאס ביהודה ושומרון הייתה שקטה יחסית עם תחילת ההסלמה הנוכחית, אבל מאז השתנתה התמונה. רצף הפיגועים במרחב שבין חברון, קריית ארבע והר חברון מצביע על כך שחבית אבק השריפה כבר הוצתה. "יוצאים לרחוב רק עם כלי נשק"

 

בדומה לאינתיפאדה השנייה ולגלי הסלמה קודמים בגדה, גם הפעם נראה שחברון הצטרפה מאוחר לגל הטרור, אלא שמנגד - כשכבר הצטרפה היא עשתה את זה במלוא העוצמה. בירת חמאס ביהודה ושומרון, העיר הדתית ביותר והגדולה ביותר, המונה כרבע מיליון איש, היא גם המקום היחיד בשטחים שבו מתנחלים מתגוררים בצמידות, ממש באותו הרחוב, עם פלסטינים. התוצאה היא שתוך פחות משבועיים בוצעו תשעה פיגועים וניסיונות פיגוע במרחב הדליק שבין חברון, קריית ארבע והר חברון.

 

כ-800 יהודים גרים ביישוב היהודי בחברון, בלב השכונות הפלסטיניות, מה שביטל הלכה למעשה את מרחב האבטחה של כוחות צה"ל האחראים על הגזרה ואפשר חיכוך יום-יומי בין מתנחלים לפלסטינים גם בימי רגיעה.

 

חברון סומנה עוד בתחילת גל האלימות כמוקד נפיץ בשל החשש שפעילי חמאס הרדומים בעיר יפעלו לחידוש הפיגועים והפרות הסדר האלימות, אבל לצד אלה נשמר התיאום בין מנגנוני הביטחון בעיר לבין כוחות צה"ל בכל הקשור לשמירת הסדר הציבורי והדיפת מפירי סדר אל מרכז העיר.

 

הבערת צמיגים באזור קריית ארבע ( צילום: מחלקת ביטחון קרית ארבע) ( צילום: מחלקת ביטחון קרית ארבע)
הבערת צמיגים באזור קריית ארבע( צילום: מחלקת ביטחון קרית ארבע)

זירת הפיגוע בחברון ()
זירת הפיגוע בחברון

הסכין של אחד המחבלים ()
הסכין של אחד המחבלים

אחד המחבלים שחוסלו אמש ליד בית השלום ()
אחד המחבלים שחוסלו אמש ליד בית השלום
 

עם זאת, החטיבה המרחבית יהודה החולשת על העיר זכתה לתגבורת של מאות לוחמים שנפרסו במוקדי החיכוך בעיקר מסביב לעיר, בכניסות לה ובפאתי העיירות הגדולות בדרום הר חברון - יטא ודורא. אף שמרבית הפיגועים בגזרת חברון היו בנקודות יציאה וכניסה מהכפרים או מהעיר, בצבא לא הטילו מגבלות תנועה על תושבי חברון, והם יכולים לנוע חופשי ברכבם צפונה לכיוון בית לחם.

 

שרשרת פיגועים

רצף פיגועי הטרור באזור חברון החל ביום חמישי לפני כשבועיים, בשער המערבי של קריית ארבע, בפיגוע שבו נדקר תושב היישוב היהודי ונפצע קשה כשהיה בדרכו לתפילה. למחרת נדקר שוטר באותו מקום.

 

ביום שישי האחרון התקרב מחבל תושב חברון לכוח צה"ל סמוך לצומת הזית כשהוא לבוש בווסט עיתונות ודקר חייל.

על התפר. חיילי צה"ל בעמדת הבידוק בחברון (צילום: אלי מנדלבאום) (צילום: אלי מנדלבאום)
על התפר. חיילי צה"ל בעמדת הבידוק בחברון(צילום: אלי מנדלבאום)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

שבת: תושבי היישוב היהודי מעכבים פינוי של מחבל לבית החולים ()
שבת: תושבי היישוב היהודי מעכבים פינוי של מחבל לבית החולים

המחבלת שחוסלה בשבת בבוקר בחברון ()
המחבלת שחוסלה בשבת בבוקר בחברון

חיסול המחבל שהתחזה לעיתונאי ביום שישי בצומת הזית (צילום: EPA) (צילום: EPA)
חיסול המחבל שהתחזה לעיתונאי ביום שישי בצומת הזית(צילום: EPA)

 (צילום: Google Maps) (צילום: Google Maps)
(צילום: Google Maps)

בשבת בוצעו בעיר שלושה פיגועי טרור: בראשון ניסה מחבל לדקור מתיישב ברחוב דוד המלך, וזמן קצר לאחר מכן בוצע ניסיון דקירה של לוחמת מג"ב במערת המכפלה. אחר כך נפצע חייל באורח קל מדקירה בעמדת חסם שוטר בעיר.

 

אתמול (ג') נפצע קצין צה"ל באורח קל סמוך לנגוהות לאחר שמחבל ניסה לדקור אותו, ומעט לאחר מכן, בעקבות יידוי אבנים על מכוניתו, יצא אשר חסנו ז"ל מקריית ארבע מהרכב ונדרס למוות על ידי משאית.

 

אמש נורו למוות שני מחבלים פלסטיניים שניסו לבצע פיגוע דקירה בבית השלום בקריית ארבע.

 

זה ייגמר בעזה

פיגועי הטרור הפכו את העיר המתוחה ממילא לפקעת עצבים. הלחץ ניכר הן על פניהם של התושבים הפלסטינים והיהודים, והן על אנשי ארגוני זכויות האדם המתגוררים בדירות שכורות במקום ופועלים לתעד את התנהלות צה"ל והמתנחלים. דירה אחת כזו מצאנו סמוך לחסם שוטר, העמדה שבה אירע פיגוע הדקירה האחרון.

 

הדירה צופה לעבר עמדת בידוק חדשה שתגבר צה"ל, שם מתבצעות בדיקות בכליו של כל מי שעובר ברחוב. בדירה מצלמים כל הזמן את המתרחש למטה. כשניסינו לדבר עם בעלי הדירה התבקשנו לעזוב. "אנחנו לא מדברים עם מי שמביא חיילים", אמר באנגלית הקול מבעד לדלת. "אני לא מעוניינת לדבר איתך".

 

הפלסטינים בחברון טוענים שהתושבים היהודים מתנכלים להם שוב ושוב, ומנגד מתעקש דובר היישוב היהודי בחברון, נועם ארנון, שהבידוק של הפלסטינים לא מבוצע כהלכה על ידי צה"ל. "צריך להבין שיש כאן הסתה פרועה מצד המסגדים, הסתה שמתגברת בימים האחרונים ונשמעת בכל העיר", הוא מוסיף.

 

ישראלי נוסף אומר: "המתח מורגש כאן בכל פינה, אנחנו יוצאים לרחוב רק עם כלי נשק. זה ברור לנו: מה שמתחיל באל-אקצה עובר דרך חברון ועלול להסתיים במערכה בעזה".


פורסם לראשונה 20/10/2015 23:16

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלי מנדלבאום
כוח צה"ל בחברון, השבוע
צילום: אלי מנדלבאום
מומלצים