שתף קטע נבחר
.
ערוץ 20

כך כתבה תומכת ישראל כמעט הפכה לעלילת דם – בסיוע ארגון ישראלי

במערכת ה"וול סטריט ג'ורנל" ביקשו לערוך כתבה מקיפה על המצב הביטחוני בישראל. ואז הם קיבלו מייל מעמותה ישראלית ששינה את כל הסיפור

נדירות הן הפעמים בהן ניתן לקבל צהר למתרחש מאחורי הקלעים של התקשורת ובייחוד בתקשורת הבינלאומית. כך גרם ארגן סיוע לפליטים (א.ס.ף) ל"וול סטריט ג'ורנל", אחד המגזינים הנפוצים והנחשבים בארה"ב להתמקד במותו של הפטום זרהום האריתראי, במקום בגל הטרור ובאתגרים בפניהם ניצבת ישראל. הכתבה, יש לציין, פורסמה והצליחה לבטא באיזון יחסי את כלל הסוגיות, אך הקלות בה ארגון ישראלי מסוגל להשמיץ את החברה הישראלית מעורר דאגה.

 

"התקשר אליי כתב המזרח התיכון של ה"וול סטריט ג'ורנל", שבדרך כלל יושב בדובאי. שלחו אותו ארצה כדי לסקר את מה שקורה פה", כך מתאר איש התקשורת, ניסן זאבי, את תחילתו של סיפור שסופו יגולל את האופן בו פועלות עמותות השמאל בארץ.

 

זאבי, שבעבר עבד עם חברי הכנסת וראשי השב"כ לשעבר אבי דיכטר ויעקב פרי, קישר בין הכתב ודיכטר מיד. "הסיפור אמור היה להיות החומה החדשה שמוצבת בירושלים, האם מדובר בחלוקה או רק בהיבט הביטחוני, איך מתמודדים עם מזרח העיר וההסתה בניו-מדיה", מספר זאבי בשיחה עם ערוץ 20.

 

 

נתניהו מחלק את ירושלים? זה מה שחיפשו בוול סטריט ג'ורנל לדעת בהתחלה ()
נתניהו מחלק את ירושלים? זה מה שחיפשו בוול סטריט ג'ורנל לדעת בהתחלה

>>עוד באתר ערוץ 20>>

 

מבחינתו, הייתה זו הזדמנות להביא תמונה הוגנת ומאוזנת של מה שקורה כאן בישראל, באחד המגזינים הנחשבים בעולם. דיכטר שוחח עם ג'ונס במשך 40 דקות והסביר לו על כל ההבדלים בין מעמדי האזרחות והתושבות השונים בהם נמצאים ערביי מזרח ירושלים. הוא דיבר איתו גם על ההסתה ברשתות החברתיות ונכנס לכל רבדי גל הטרור הנוכחי. זאבי קישר את הכתב גם אל אנשי הסייבר של משטרת ישראל. "הכול היה מתוך רצון שתצא כתבה שתשקף את האתגר", אומר זאבי.

 

מספר שעות לאחר מכן, לסתו של זאבי צנחה. "הוא התקשר אליי אחר-הצהריים כמה פעמים ואמר שהחליטו לשנות את כיוון של הכתבה", מספר איש התקשורת. "הוא אמר שהחליטו להתמקד באריתראי שנרצח על ידי יהודים. לא ידעתי מה לומר".

 

"הוא אמר שזה מעניין כי הוא נרצח על רקע הצבע שלו", סיפר זאבי בתסכול, "התחלתי להתווכח איתו. שאלתי אותו אם גם אתיופים הם בפוטנציאל לרצח על ידי יהודים, והסברתי לו שיש כאן עשרות אלפי שחורים יהודים", אך כל זה לא עזר. הטראפיק והרייטינג נתנו את אותותיהם.

 

ג'ונס סיפר לזאבי כי מטרת הכתבה שונתה בעקבות הודעה לתקשורת שקיבלו מעמותה ישראלית בשם "א.ס.ף", ארגון סיוע לפליטים, שכותרתה "נרצח בשל צבע עורו", עם נתונים רבים על הגזענות בישראל.

 

הפטום זרהום. א.ס.ף: "הלינץ' לא התרחש בחלל הריק" ()
הפטום זרהום. א.ס.ף: "הלינץ' לא התרחש בחלל הריק"

 

כשערוץ 20 פנה אל ארגון הסיוע לא נשמעה הסתייגות מהעמדה שהוצגה בהודעה המדוברת לעיתונות הזרה. "הלינץ' המתועב לא התרחש בחלל ריק, אלא כחלק מתופעה רחבה של גזענות. תהייה זו היתממות להתעלם מזהותו של הקורבן ולטעון כי מקרה זה היה יכול להתרחש כלפי כל אדם",
ואף הציגו את המקרה בו יהודי דקר יהודי משום שטעה לחשוב שהוא ערבי, בשל חזותו המזרחית.

 

זאבי, כאמור, היה מתוסכל. "ראיתי דוגמה נהדרת לעמותה ישראלית שפועלת להשחרת המדינה, כי אין לי איך להתמודד. איך אסביר לו מה זה הקרן החדשה לישראל? שהגוף המממן הגדול הוא האיחוד האירופי?  שהוא נורה על ידי מאבטח בדואי ומרגע זה כולם טעו וחשבו שהוא המחבל? אבל הם מתרכזים רק בצבע עורו ואמירה מרושעת על החברה הישראלית ברגע שהוא מקבל כותרת כזו, אי אפשר להתמודד עם זה".

 

מעמותת א.ס.ף נמסר כי "אנו לא אחראיים על נושאי הכתבות של עיתונאים"

מהקרן החדשה לישראל נמסר כי רק חלק קטן מהתרומות המגיעות אליהם קשורלמוסדות האיחוד האירופי

 

מ-"וול סטריט ג'ורנל" סירבו להגיב.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד