שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס

ראש התנזים בי-ם ל-ynet: "גם אבו מאזן יתקשה לשלוט בשטח, יהיה פה יותר גרוע"

עדנאן ע'ית שולט ברוב מוקדי הכוח בשכונות הפלסטיניות סביב ירושלים, ומעמדו בחברה הפלסטינית מתחזק והולך. בראיון במשרדו בכפר א-ראם הוא טוען: "נתניהו אחראי למצב. כשהצעירים רואים מה קורה - הם מגיבים בהתנגדות"

 

ראש תנזים פתח בירושלים, עדנאן ע'ית, טוען היום (ה') בראיון ל-ynet שלהנהגה הפלסטינית אין יכולת לשלוט על ההידרדרות הביטחונית בשטח. "לא אבו מאזן ולא אף אחד אחר יכול לשלוט על המצב הזה כל עוד בנימין נתניהו ממשיך לתת לחיילים שלו אישור להרוג אנשים ולפעול במסגד אל-אקצה", הוא קובע.

 

ע'ית הוא ראש הזרוע הארגונית של פתח במזרח ירושלים, ויש לו שליטה על מוקדי כוח שונים בשכונות הפלסטיניות אשר סרים למרותו. מעמדו של ע'ית בחברה הפלסטינית מתבסס והולך, ולא בכדי דווקא הוא - ולא אף אחד מחברי ההנהגה הפלסטינית הבכירה - עמד לצד אבו מאזן בנאומו בטקס קבלת הפנים שנערך לו במוקטעה ברמאללה עם שובו מהעצרת הכללית של האו"ם לפני חודש.

 

בראיון איתו ממשרדו בכפר א-ראם מצפון לירושלים הוא מזהיר שישראל והפלסטינים נמצאים כעת על מדרון חלקלק שסופו לא ידוע: "אף אחד לא יכול לשלוט על מה שקורה והמצב הולך להיות יותר גרוע".

 

- מה כוונתך ב"יותר גרוע"?

"לך תדע מה יקרה".

עדנאן ע'ית וכתב ynet. אל תטעו באבו מאזן (צילום: עפר מאיר) (צילום: עפר מאיר)
עדנאן ע'ית וכתב ynet. אל תטעו באבו מאזן(צילום: עפר מאיר)
 

 

עית' (מימין) ליד אבו מאזן אחרי שובו מהאו"ם (צילום: AFP) (צילום: AFP)
עית' (מימין) ליד אבו מאזן אחרי שובו מהאו"ם(צילום: AFP)

ע'ית רואה במדיניות הממשלה בישראל את הגורם הבלעדי להידרדרות הביטחונית: "נתניהו הוא היחיד בעולם שאחראי למצב הזה. אף אחד אחר לא אחראי על מה שקורה, גם לא הרשות הפלסטינית שאינה מסוגלת לשלוט על המצב אם נתניהו וממשלתו ממשיכים בשלהם".

 

הוא שב וטוען שכאשר האצבע הישראלית קלה על ההדק בכל מה שנוגע לפלסטינים, וכאשר ישנה פגיעה מתמשכת בסטטוס קוו במתחם מסגד אל-אקצה, וכאשר צעירים פלסטינים רואים תמונות של נשים בהר הבית שנגררות על ידי אנשי כוחות הביטחון - ישנה תסיסה פנימית שיוצרת את התבערה.

 

"תגיד לי אתה, כשהילדים רואים את המצב הזה, איך אתה מצפה שהם ינהגו?", הוא שואל. "שיתנו לחייל פרח ויגידו לו תודה רבה? אז מה הם עושים? הם מתנגדים. כל אחד מתנגד בדרך שלו".

 

הוא רומז בשיחה שהרחוב הפלסטיני לא יסתפק בהסדר חדש על הר הבית גם אם ההנהגות הישראלית והפלסטינית יגיעו להסכמה עליו בלחץ בינלאומי. הוא העריך שהרחוב יירגע רק אם יראה שהצדדים הולכים לבצע צעד מדיני משמעותי שיוביל למדינה פלסטינית: "מה כל הממשלות רוצות מהרשות הפלסטינית בשנים האחרונות? שהיא תישאר לשלוט בשטחים שהיא נמצאת בהם, שהמצב יישאר כמו שהוא ושאבו מאזן ימשיך לשמור על הגבולות של ישראל (המשך תיאום ביטחוני - א"ל). זה לא יקרה בחיים. אבו מאזן הוא בן-אדם שמאמין בדרך השלום אבל הוא לא מאמין ולא יאמין בלהיות חייל ששומר על הגבולות של ישראל. מי שחושב ככה טועה טעות גדולה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עפר מאיר
עדנאן ע'ית במשרדו בא-ראם
צילום: עפר מאיר
מומלצים