שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  3 נשים רצות להנהגת פולין: הגברים מנצלים אותן?
  לצופה מבחוץ, ריצתן של שלוש נשים לתפקיד ראש ממשלת פולין עשויה להיראות כמהפכה מעודדת במדינה השמרנית. אבל פרשנים טוענים: הגברים במפלגותיהן רק מנצלים אותן כדי שימשכו מצביעים - ויחממו להם את הכיסא

  באטה סידלו (מימין) וראש הממשלה אווה קופץ' (צילום: AP) (צילום: AP)
  באטה סידלו (מימין) וראש הממשלה אווה קופץ'(צילום: AP)

  הבחירות הכלליות הקרובות בפולין עומדות לחולל היסטוריה: לא פחות משלוש נשים מתמודדות על תפקיד ראש הממשלה, ואחת מהן אף צועדת לניצחון כמעט בטוח. עם זאת, מראית העין של שינוי חברתי גדול במדינה השמרנית עלולה להיות מעט מטעה.

   

  עוד חדשות בעולם :

   

  ראש הממשלה אווה קופץ' ממפלגת השלטון "הפלטפורמה האזרחית" נלחמת על הכיסא מול באטה סידלו, מנהיגת המפלגה השמרנית "חוק וצדק". המועמדת השלישית מובילה קבוצה של ארגוני שמאל, ואינה נחשבת למועמדת רצינית.

   

  המצב הזה עשוי להיראות כמו מהפכה של ממש במדינה כמו פולין, הידועה בערכי המשפחה המסורתיים שלה, אבל יש מי שרואים בדומיננטיות הנשית במרוץ הנוכחי לראשות הממשלה שיקוף של המבנה השלטוני הגברי הישן של פולין. מומחים אומרים כי מנהיגי מפלגות לא פופולריים מקדמים את המועמדות של נשים בניסיון לנצל את המיאוס של מצביעים בתרבות פוליטית שנשלטת על-ידי גברים ושניחנת בעימותים ממושכים, מסיבות שתייה ושערוריות.

   

  "הנשים הפכו לכלים במשחק פוליטי", טוען הפרשן הפוליטי קז'ימיש קיק. "ראשי המפלגות יודעים שרבים מהבוחרים שלהם מתנגדים להם ושהם אינם יכולים לנצח. הם יודעים שלנשים יש מאפיינים רכים יותר ושהן לא יאיימו על תפקידיהם כמנהיגים, ולכן הם שמים אותן בחזית. הנשים האלה נועדו להביא ניצחון למפלגות של הבוסים שלהן, הן לא ינצחו כפוליטיקאיות אינדיווידואליות. זה משחק פוליטי".

  "משתמשים בהן כפנים הרכות - כדי לחזור בהמשך". נשים בכרזות בחירות בפולין (צילום: AP) (צילום: AP)
  "משתמשים בהן כפנים הרכות - כדי לחזור בהמשך". נשים בכרזות בחירות בפולין(צילום: AP)

  סקרים מראים שמפלגת "החוק והצדק" זוכה ליתרון משמעותי על "הפלטפורמה האזרחית", ופירוש הדבר שסידלו, אתנולוגית בת 52 ודמות חדשה יחסית בזירה הפוליטית הפולנית, נחשבת למועמדת המובילה להפוך לראש הממשלה. עם זאת, יש ספקולציות המדברות על האפשרות שירוסלב קצ'ינסקי, ראש הממשלה לשעבר ומנהיג המפלגה הרדיקלי לפעמים, עשוי להחליט לקחת בסופו של דבר את התפקיד לעצמו. אף שקצ'ינסקי הושאר מאחור בשלבים הראשונים של הקמפיין, בימים האחרונים הוא נראה פעיל הרבה יותר, והדבר מגביר את ההשערות שהוא רק משתמש בסידלו כפנים הרכות יותר שיביאו קולות למפלגתו.

   

  אף שהעובדה ששלוש נשים רצות במקביל לתפקיד ראש הממשלה אינה שגרתית, נשים כבר החזיקו בעבר בתפקידים בכירים בפוליטיקה הפולנית: שרות, יושבות ראש בפרלמנט, נגידות הבנק המרכזי וראש העיר של הבירה ורשה. באופן כללי, נשים בפולין הן משכילות יותר מגברים, מחזיקות במשרות ותומכות במשפחותיהן.

   

  עלייתן של הנשים בפוליטיקה הפולנית החלה כשראש המשלה לשעבר דונלד טושק עזב את פולין בשנה שעברה והתמנה לתפקיד בכיר באיחוד האירופי בבריסל. הוא מינה את קופץ', בת בריתו הנאמנה, ליורשת שלו כמנהיגת המפלגה וכראש הממשלה. קיק אומר שהנאמנות של קופץ' הייתה עבור טושק ערבות לכך שהיא לא תערער את מעמדו אם הוא יחזור לחיים הפוליטיים בפולין. לדברי קיק, מפלגות אחרות ראו שנשים בתפקידי הנהגה הן אסטרטגיה טובה, ועשו אותו הדבר.

   (צילום: AP) (צילום: AP)
  (צילום: AP)

  המועמדת השלישית לראשות הממשלה היא ברברה נואסקה, מומחית מחשבים בת 40, העומדת בראש רשימה של מפלגות שמאל שאת כולן מנהיגים גברים. רק באמצעות איחוד כוחות כזה יש למפלגות הללו סיכוי לעבור את אחוז החסימה, שעומד בפולין על 5%, ולהיכנס לפרלמנט. לפי הסקרים, הן עשויות לעמוד במשימה.

   

  אגטה צ'לסטובסקה, פעילה פמיניסטית ופרשנית, מאמינה שהנוכחות הבולטת של נשים בזירה הפוליטית היא תוצאה של שנים של מאבק עבור שוויון זכויות, וחוק שחוקק בשנת 2011 ומחייב להקצות לפחות 35% מהמקומות בבחירות למועמדות שהן נשים. היא סבורה גם שקנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, האישה החזקה ביותר באירופה, נותנת השראה לנשות פולין.

   

  עם זאת, גם לאכזבה מהסטטוס קוו יש משקל ברור. הפולנים נגעלו במיוחד משערורייה שהתגלתה בשנת 2014, ושבמסגרתה כמה מנהיגים, כולל שר החוץ לשעבר, תועדו בהקלטות שנעשו בחשאי משתמשים בשפה בוטה ומביעים עמדות מביכות לגבי

  מצבה של המדינה. השיחות שהוקלטו שלא כחוק נעשו בעודם אוכלים צדפות ומיני מעדנים במסעדות יקרות. סקנדל אחר התעורר כשמפלגת "החוק והצדק" פיטרה את הדובר שלה ושני חברי פרלמנט מטעמה, בעקבות שימוש לא תקין בכספים פרלמנטריים כדי לטוס לספרד עם נשותיהם ולרכוש משקאות אלכוהוליים.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: AP
  באטה מול אווה, סידלו מול קופץ', ראש בראש
  צילום: AP
  מומלצים