שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס

היהודי שנהרג בי-ם צעק לחיילים: "אני דאעש"

חקירת המשטרה העלתה שהחיילים שמוצבים כחלק ממשימת אבטחת התחבורה הציבורית בירושלים הגיעו לעלות לאוטובוס כשהגבר, שמחה חודדטוב, ניסה לחטוף את נשקו של אחד החיילים וקרא: "אני דאעש". הוא עלה מדגסטן, למד בישיבה, שירת בקרבי ועבד כמאבטח. חבריו מהישיבה: "הוא היה חם מזג"

 

שמחה חודדטוב. עלה מדגסטן, שירת בקרבי ועבד כמאבטח. הנסיבות למעשיו לא ברורות ()
שמחה חודדטוב. עלה מדגסטן, שירת בקרבי ועבד כמאבטח. הנסיבות למעשיו לא ברורות

 

פרטים חדשים על האירוע שבו גבר יהודי שנחשד כמחבל נורה למוות בידי חייל בירושלים: חקירת משטרת מחוז ירושלים העלתה שבמהלך הניסיון של הגבר היהודי לחטוף את נשקו של חייל שעסק באבטחת התחבורה הציבורית הוא צעק לעבר החייל וחברו "אני דאעש" בעברית. מאוחר יותר הותר שמו לפרסום: שמחה חודדטוב, בן 28 מירושלים.

 

חודדטוב עלה לארץ מדגסטן, הרפובליקה האוטונומית הממוקמת ליד גיאורגיה לצד הים הכספי, ולמד בישיבת דבר ירושלים בשכונת הר נוף בירושלים. הוא התגייס לגדוד החרדי נצח יהודה, השתחרר ועבד כמאבטח בגן ילדים. חבריו מהישיבה מספרים על אדם מופנם וגם חם מזג. "היה לו חסר קצת יישוב הדעת. אני לא יודע כמה הוא היה כשיר לשאת אקדח".

 

 

טעות בזיהוי. הזירה בירושלים ()
טעות בזיהוי. הזירה בירושלים

מאבטח, שעבד בעבר עם חודדטוב, אמר: "מדובר בבחור מופנם. יש לו קשיי שפה, הוא לגמרי לא מובחן מבחינת השפה. אני מניח שהוא שאל 'מה אני דאעש?'. ייתכן שהמראה, השפה והפתיל הקצר הלהיטו את הרוחות".

 

מחקירת האירוע עולה כי שני חיילים הפועלים במשימת אבטחת התחבורה הציבורית ביקשו לעלות לאוטובוס ברחוב ירמיהו בסיום המשמרת. חודדטוב הבחין בחיילים וביקש מהם תעודה מזהה, אך הוא דווקא העלה את חשדם של החיילים והם ביקשו ממנו להזדהות. על פי החשד, התפתח ויכוח שבמהלכו חודדטוב תקף את החיילים ואף ניסה לחטוף

את נשקו של אחד מהם.

 

נהג האוטובוס שהבחין במתרחש ניסה לסייע בהשתלטות עליו תוך שימוש בשוקר. למרות זאת, חודדטוב המשיך בניסיונו על פי החשד לחטוף את הנשק מהחייל ותוך כדי צעק כאמור בעברית "אני דאעש". מאבטח שהיה בסמוך הבחין במאבק, רץ למקום וביצע ירי ראשוני לעבר החשוד. ירי נוסף בוצע על-ידי החיילים.

 

חבריו של חודדטוב הוסיפו כי "הוא עסק בספורט ואמנות לחימה בדגסטן. אחרי הישיבה הוא עשה צבא, עבד כמאבטח ואז חזר לישיבה. פגשנו אותו שלשום, הוא נראה קצת אחרת, מבולבל. הוא היה מעורב בעבר בתקריות אלימות וחם מזג. פעם ראינו את האקדח שלו מונח על הספרים".

 

לפי עדויות שנבדקות במצ"ח, רצף של טעויות בזיהוי הוביל למותו. מדובר צה"ל נמסר כי "מחקירה ראשונית עולה כי הירי בוצע על-ידי חייל והפרטים תחת חקירת כוחות הביטחון והנסיבות נבדקות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים