שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס

בג"ץ הקפיא הריסת בתי מחבלים

כוחות הביטחון היו אמורים להרוס היום את בתי המחבלים שרצחו את בני הזוג נעמה ואיתם הנקין ורוצחי מלאכי רוזנפלד ודני גונן. משפחות הרוצחים עתרו לבג"ץ שהקפיא את ההריסות עד לבירור העתירות. נתניהו: "מקווה שבג"ץ יחליט במהירות האפשרית"

בג"ץ הקפיא בצהריים (יום ה') את הריסת בתי המחבלים שרצחו על פי החשד את מלאכי רוזנפלד, דני גונן והזוג נעמה ואיתם הנקין. על המדינה להגיב לעתירות תוך שבוע.

 

ההריסה הייתה אמורה להתבצע היום אך המשפחות של המחבלים עתרו לבג"ץ באמצעות המוקד להגנת הפרט. השופט עוזי פוגלמן הוציא צו ארעי, שלפיו לא ניתן להרוס את המבנים עד לבירור העתירות. בסך הכול הגיש המוקד להגנת הפרט תשע עתירות בבקשה להורות לצבא לבטל צווי הריסה שהוצאו לשישה בתי מגורים בגדה המערבית. שש מהעתירות הוגשו בשם משפחות ושלוש בשם שכנים.

 

"זהו אמצעי ענישה בלתי מידתי, הנעדר איזון בין התועלת לכאורה למטרה של הרתעת מפגעים פוטנציאלים לבין הנזק הנגרם מהריסת בתי מגורים של משפחות שלמות", אמרו במוקד להגנת הפרט.

בני הזוג הנקין ז"ל. נרצחו בפיגוע ירי ()
בני הזוג הנקין ז"ל. נרצחו בפיגוע ירי

אמו ואחיו של מאעד חאמד, שהיה מעורב ברצח של רוזנפלד, טענו בעתירה שהגישו לבג"ץ באמצעות עו"ד מיכל פומרנץ והמוקד להגנת הפרט, כי לחאמד אין קשר או זיקה לבית המשפחה בכפר סילוואד. עוד טענו קרוביו של המחבל כי הוא אינו מתגורר בבית באופן קבוע, ושבשלושת החודשים האחרונים הוא מוחזק בידי כוחות הביטחון הפלסטיניים בכלא בביתוניא.

 

במקביל, שני אחיו של מוניר אנעאם, שהיה מעורב גם הוא ברצח רוזנפלד, טוענים כי דירתם בסילוואד שמיועדת גם היא להריסה ממוקמת בקומה האחרונה מתוך שמונה קומות. עוד הם טוענים בעתירה שהגישו לבג"ץ כי מדובר בדירה שכורה שעבורה הם משלמים 200 דולר בחודש. אנעאם עצור בידי כוחות הביטחון והוגש נגדו כתב אישום.

מלאכי רוזנפלד ז"ל ()
מלאכי רוזנפלד ז"ל

דני גונן ז"ל ()
דני גונן ז"ל

בית נוסף המיועד להריסה הוא של סמיר כוסא החשוד במעורבות ברצח בני הזוג. את העתירה הגישה אשתו, ולאא כוסא, שטענה כי הדירה ממוקמת בקומת הקרקע בבניין בן שלוש קומות ושם היא מתגוררת יחד עם שלושת ילדיה בני 5, 8 ו-9. בית נוסף הוא ביתו של כרם לוטפי פתחי רזק בשכם שנעצר לאחרונה. הוא והוריו טוענים כי הם גרים בקומה האמצעית בבניין בן שלוש קומות.

 

עוד בית המיועד להריסה הוא ביתו של אשרף עמאר, שנעצר בחשד למעורבות ברצח של דני גונן ז"ל. ביתו נמצא במחנה הפליטים קלנדיה.

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בעקבות ההחלטה: "לגבי הבג"ץ, אני רוצה להבהיר משהו. אנחנו הרסנו בית של מחבל לפני שלושה ימים. יש לנו מדיניות ליצור מחיר למתאבדים, אנחנו יודעים שזה אחד הכלים האפקטיביים. הבעיה שלנו היא הניתוק בין המעשה לבין התוצאה של המעשה. לכן, אנחנו בפירוש מבקשים לצמצם את הזמן ואני גם מקווה שבג"ץ יחליט במהירות האפשרית את מה שהוא יחליט, ועדיף שיחליט מהר ולא יחליט לאט. אם הם מחליטים, ובדרך כלל הם מחליטים כן להרוס, עדיף לעשות את זה בצמידות למעשה ותוך ימים ספורים, ולא תוך שבועות או חודשים".

 

חבר הקבינט השר זאב אלקין מסר בתגובה: "אני קורא לבג"ץ לא לגרור רגליים ולקיים באופן מיידי את הדיונים לגבי הריסת בתי מחבלים שבג"ץ עצר היום. גם שופטי בג"ץ צריכים להבין שאנחנו במלחמה נגד הטרור, ודמוקרטיה שלא יודעת להגן על עצמה לא תוכל לנצח במלחמה הזאת. מניעת הפיגוע הבא על ידי יצירת הרתעה בהריסת בתי מחבלים זה צו השעה ולא יכול להיות שבג"ץ יתקע מקלות בגלגלים של החלטות הקבינט".

 

שר החינוך ויו"ר הבית היהודי נפתלי בנט, אמר כי "זו שעת חירום, הגיע הזמן שגם שופטי בג"ץ יבינו זאת. כשאנשים נרצחים ברחובות, בג"ץ לא יכול לנופף בפרוצדורות כדי לעכב מלחמה בטרור. על בג"ץ להבין כי כל עיכוב בהריסת בית של מחבל פוגע בהרתעה הישראלית ומסכן חיי אדם. אני קורא לבג"ץ להתעשת ולקבל החלטה מהירה בנוגע להריסת הבתים".

 

צווי ההתרעה להריסת בתי המחבלים ניתנו כבר בשבוע שעבר, אולם עד כה לא מימשה הממשלה את הבטחתה לבצע את המהלך. באחת מישיבות הקבינט האחרונות השרים גילו כי ישראל אפילו לא הרסה את בתי המחבלים שביצעו את הטבח במשפחת פוגל במרס 2011, למרות המלצת גורמי הביטחון.

 

שרים בקבינט המדיני-ביטחוני טענו באחרונה כי המערכת המשפטית

 מערימה קשיים. בנוסף, השרים טענו כי בצמרת המדינית היו מי שבלמו את הריסות הבתים כנראה כדי לא להרגיז יותר מדי את הקהילה הבינלאומית.

 

בישיבת הקבינט לפני שבועיים התקבלו שורה של החלטות בנושא הריסות בתי מחבלים אחרי שגורמי הביטחון ובהם ראש השב"כ יורם כהן והרמטכ"ל רב אלוף גדי איזנקוט שהמליצו חד משמעית להרוס בתי מחבלים ובלבד שהדבר נעשה בצמידות לפיגוע ואז נוצר אפקט הרתעה.

 

שניהם הדגישו כי אין טעם להרוס בתי מחבלים שנה אחרי הפיגוע כי אז הפלסטינים לא מבינים את פשר העניין וזה מה שיוצר מהומות ומלבה את האווירה. השב"כ אף הציג חוות דעת שתומכת חד משמעית בהריסות בתים.

 

דני גונן ז"ל נרצח באמצע חודש יוני בפיגוע ירי ליד היישוב דולב.  מלאכי רוזנפלד ז"ל נרצח על ידי חוליית חמאס בירי לעבר הרכב שבו נסע ליד שילה בסוף חודש יוני. בני הזוג איתם ונעמה הנקין ז"ל נרצחו בתחילת החודש לעיני ילדיהם מירי לעבר הרכב שבו נסעו סמוך לבית פוריכ.

 

אטילה שומפלבי השתתף בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים