שתף קטע נבחר

דם בעיר הלבנה: סיור בעקבות הרציחות המפורסמות בתל אביב

שלוש היריות שפילחו את האוויר התל אביבי בנובמבר 1995 לא היו הראשונות שנשמעו בעיר שוקקת החיים. יצאנו לסיור היסטורי מרתק ומיוחד מרצח ארלוזורוב ועד רצח רבין

"היריה נודעה מיד ברחבי הארץ... בתל אביב עצמה קמה בהלה שקשה היום להעלות בדמיון. בתי קפה נתרוקנו. כמה צעירות התעלפו ברחוב ורבים נראו בוכים".

 

בקלות ניתן לחשוב שהמילים הללו נכתבו לפני 20 שנה, בעקבות אירועי 4 בנובמבר 1995. אולם הן נכתבו על ידי שבתאי טבת, על רצח שאירע יותר מ-80 שנה קודם לכן. רצח ארלוזורוב. 

 

שדרות בן גוריון, תל אביב. עשרות תל אביבים גודשים את השדרה בדרכם לעבודה ולים, חלקם ישובים בבתי הקפה שפזורים בה, נהנים מקרני השמש ובו בזמן מקווים שבקרוב הן יתחבאו בין העננים. ספק אם מישהו מהם מקדיש מחשבה לפיסת ההיסטוריה שהוא מתהלך בתוכה.

 

כמה עשרות מטרים מכיכר אתרים, נקודת ההתחלה של שדרות בן גוריון, אירע רצח שזעזע את הישוב העברי. חיים ארלוזורוב, מראשי תנועת העבודה ואחד ממנהיגי הישוב לפני הקמת המדינה, נרצח בזמן שטייל עם אשתו על שפת הים. הרצח הפך מוקד לסערה פוליטית שתלווה את ישראל במשך עשרות שנים, נותר לא מפוענח וגרר האשמות הן מימין והן משמאל. 

 

כמה מאות מטרים משם, בסיומן של שדרות בן גוריון, התרחש 62 שנה אחר כך הרצח שהחריד את החברה הישראלית כולה. שיר לשלום, מדרגות, שלוש יריות. התחנה האחרונה בחייו של ראש הממשלה יצחק רבין, בקצה השדרות. בתווך, כמובן, ביתו של דוד בן גוריון, שכיהן כראש ממשלה והיה אולי האיש הכי מזוהה עם מפלגת פועלי ארץ ישראל.

 

יצאנו לסיור בשדרות בן גוריון, השדרות שמתחילות בכחול של הים וצבועות בירוק לאורכן, אך הפכו לשדרות אדומות - נצבעו באדום תנועת העבודה, וגם בדם של מנהיגיה. פיסת היסטוריה שאנחנו מתהלכים בה כל יום.

 

ב-6.11.15, ביום השנה ה-20 לרצח, יוצא המרכז להכרת תל אביב יפו בסיור בעקבות הרציחות הפוליטיות, מאז ועד היום. מדריך: יוסי גולדברג. משך הסיור שלוש שעות, שעת התחלה - 10:00.​ מחיר - 40₪. הסיור אינו מיועד לילדים. הרשמה מוקדמת במשרד, בטלפון: 03-5100337, 03-5177304

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מיכאל קרמר
יצחק רבין
צילום: מיכאל קרמר
מומלצים