שתף קטע נבחר

סרטוני רבין נחשפים: זה מה שניבא אחרי מלחמת ששת הימים

במלאות 20 שנה לרצח מפרסם ארכיון צה"ל במשרד הביטחון סרטונים מחייו של ראש הממשלה המנוח, שהיה שותף למהלכי מלחמה ושלום, וחושף את מה שחשב רבין על מלחמת ששת הימים בזמן היותו רמטכ"ל: "מי שרוצה באמת שלום חייב לדעת להיות מוכן להיאבק על קיומו"

חיוך קטן על פניו של יצחק רבין עת הודיעו כי זכה בפרס נובל לשלום, קבלת הפנים הלבבית שלה זכה מחוסיין מלך ירדן, וכן תיעוד של צעדיו כרמטכ"ל מיד לאחר כיבוש העיר העתיקה והערכתו כי השטחים נכבשו לטווח ארוך. במלאות 20 שנה לרצח ראש הממשלה לשעבר יצחק רבין פרסם היום (א') ארכיון צה"ל במשרד הביטחון קטעי וידאו מתחנות חייו.

 

השנה: 1994. המשרד: משרד ראש הממשלה. טלפון אדום, מחשב ישן ודגל ישראל. ראש הממשלה יצחק רבין, מזכיר הממשלה איתן הבר, ומנכ"ל המשרד שמעון שבס מקשיבים רוב קשב לקריין שמציין את שמות הזוכים בפרס נובל לשלום: יאסר ערפאת, שמעון פרס ורבין. על פניו של ראש הממשלה מבחינים בתחילה בחיוך נבוך, מיד אחר כך מופיע חיוך נוסף ולבסוף הוא מרים את ידו בנונשלנטיות תוך חיוך שלישי במספר.  

 

שנה מאוחר יותר נפגש רבין עם חוסיין מלך ירדן בעקבה. בין השניים נרקמה חברות אמיצה מאז שחתמה ישראל על הסכם שלום עם הממלכה. דלת המטוס נפתחת והמלך מקבל את פניו של רבין.

 

עוד לפני שהפך לראש ממשלה היה רבין מאדריכלי מלחמת ששת הימים. כרמטכ"ל המלחמה, בקטעים שמתפרסמים היום, הוא תועד במדים וכובע בסיור עם שר הביטחון דאז משה דיין בעיר העתיקה בירושלים. הרמטכ"ל לוחץ ידיים לאלוף ומנופף לחיילים ולתושבים.

 

בסרטון אחר נצפה רבין מסכם את מלחמת ששת הימים: "המלחמה הגדולה והמקיפה ביותר שעמדה בה מדינת ישראל. חסרים לנו העומק בזמן ויכול להיות שלתוצאותיה יהיו השפעות לטווח ארוך", אמר אז. "עמדנו בהתמודדות צבאית בו זמנית נגד צבאות של ארבע מדינות ערב והכרענו אותם". עוד אמר: "אמנם הקדוש ברוך הוא ברא את הארץ והשמיים וכל צבאם בשישה ימים אבל אנחנו רק בני תמותה". הוא הוסיף: "מסוכן להתנבא במזרח התיכון, אבל דבר אחד אנו יודעים - אנו חפצים בשלום. אולם נוכחנו שמי שרוצה באמת בשלום אין לו ברירה אלא להיות מוכן להילחם על קיומו". 

  


רבין אמר לאחר מלחמת ששת הימים כי היא חיסלה את היכולת של מדינות ערב למנוע מצה"ל מלהגיע לכל מקום. הוא ציין כי לתוצאת המלחמה תהיה השפעה ארוכת טווח, במיוחד תודעתית. "צבאות ערב הוכו וסבלו אבידות. בעיקר אבידות בחומר. אם הגענו בדרום עד גדות תעלת סואץ ובמזרח עד נהר הירדן ובצפון עד קו קוניטרה, הרי היה זה לא משום אי-יכולתנו הצבאית לעבור מעבר לקווים אלה - אלא בגלל שיקולים שאין להם כל קשר ליחסי הכוחות הצבאיים באותה עת.

 

"השטחים שאותם כבש צה"ל. במלחמת ששת הימים, נכבשו שטחים נרחבים גדולים רבי-ממדים שגודלם הוא פי 3 מגודלה - משטחה ליתר דיוק - של מדינת ישראל לפני 5 ביוני. ההשתלטות על שטחים אלה, תוך כדי קרב, תוך כדי תנועה מהירה, כאשר ברובם הם שטחים בלתי מושבים, החסרים את מקורות המים שלהם, היוו בעיה כבדה וקשה ומעמסה לצה"ל בעת התקדמותו בהם. זה לא פשוט להשיג הכרעה כל כך מוחצת, כל כך מהירה, ובכל הכיוונים. נגד ארבעה צבאות ובתחומי שלוש מדינות במשך שישה ימים".

 

רבין לא רצה להתנבא באשר לעתיד לבוא, אולם הציב את השלום כמטרה עליונה. "נוכחנו שמי שרוצה באמת בשלום, אין לו ברירה בתנאינו, אלא להיות מוכן להילחם על קיומו ועל השגתו של השלום. עברנו שלוש מלחמות. כל מלחמה הייתה שונה מרעותה. צה"ל הוכיח, או מפקדי צה"ל הוכיחו, כי השכילו ללמוד מן העבר כדי להקיש לגבי העתיד. ומכאן חייבים אנו להניח שהמלחמה הבאה לא תהיה דומה לזו שעברה במלחמת ששת הימים. עלינו להיערך קודם כול למנוע אותה, אך אם לא נצליח בכך, ננצח בה".

 
בקטע נוסף שהופץ מסייר הרמטכ"ל רבין בחיל הים, צופה בכלים ומצדיע ללוחמים על הסיפון בעת שהספינה עוזבת את הנמל. 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ארכיון צה"ל במשרד הביטחון
רבין מבקר בחיל הים
צילום: ארכיון צה"ל במשרד הביטחון
צילום: באדיבות ארכיון צה"ל
רבין בעת ההכרזה על זכייה בנובל
צילום: באדיבות ארכיון צה"ל
מומלצים