שתף קטע נבחר

בנט בעצרת לזכר רבין: "אם נקל ראש בביטויי השנאה נמצא עצמנו שוב מוכי יגון"

בעצרת המלכתית אמר שר החינוך: "לא הייתי בצד הפוליטי של רבין, אבל אני מעריך את מסירותו לעם ישראל". מוקדם יותר תקף נכדו של ראש הממשלה לשעבר את נתניהו: "מנהיגות בלי דרך"

 

 

שר החינוך נפתלי בנט נאם הערב (א') בעצרת הנוער הממלכתית לציון 20 שנים להירצחו של יצחק רבין. השר דיבר על שנאת חינם ואמר כי רצח רבין היה בשבילו קריסת המדינה בגלל אותה שנאה. לדבריו, ה"שיימינג" שנהוג כיום ברשתות החברתיות ובאפליקציות העברת המסרים מהווה התפתחות מסוכנת."עלינו ללמוד לקח מהרצח, לעולם לא להיות עם יד קלה על ההדק, או עם יד קלה על המקלדת. מילים אלימות מובילות למעשים אלימים, הסתה מובילה לרצח", אמר שר החינוך.

 

השר בנט, הערב. "לא לבריונות בשם האידיאולוגיה" (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
השר בנט, הערב. "לא לבריונות בשם האידיאולוגיה"(צילום: מוטי קמחי)

באשר לרבין המנוח, אמר בנט כי לא היה במחנה שלו אך הוא מעריך את פועלו ואת התרומה האדירה של ראש הממשלה שלעבר בתחום הצבאי והאזרחי. "לא הייתי שייך לאותו צד פוליטי של רבין אך אני מעריך את מסירותו לעם ישראל, את היכולת לקבל החלטות, את האמונה בדרך ואת ההנהגה. עלינו לזכור שאם נשוב ונרשה שחופש הביטוי יהפוך לחופש ההסתה, אם נחריש לשמע ביטויי פלגנות ושנאה; אם נתיר בריונות בשמה של אידיאולוגיה. אם נקל ראש בכל אלה, אנחנו עלולים למצוא את עצמנו שנית מוכי הלם ויגון".

 

יו"ר מועצת התלמידים הארצית, אליאב בטיטו, אמר כי דווקא העובדה שלא נולד בזמן הרצח מחייבת את בני דורו יותר. "נולדתי כשנתיים אחרי הרצח ולי אין את אותו זיכרון שאנו שומעים מכם, הורינו ומורינו. אך דווקא ה"אין זיכרון" מחייב אותי אפילו יותר", אמר. "הוא מחייב אותי לשאול, לחקור, ללמוד ולהפנים את לקחי העבר. העובדה כי נולדנו לאחר הרצח לא נותנת לנו תירוץ להתעלם מהעבר. אני מנצל את ההזדמנות לפנות אל מנהיגנו - הראו שישנה אפשרות אחרת. הראו כי אתם יכולים להוביל דרך טובה יותר, דרך של שלום בינינו, הראו דוגמה אישית מהי ושמרו על דבריכם ואמרותיכם".

 

מוקדם יותר אירח בית הנשיא טקס מיוחד לזכרו של ראש הממשלה המנוח, יצחק רבין, שנרצח לפני 20 שנה על ידי יגאל עמיר. בטקס הכריז הנשיא רובי ריבלין כי לא יחתום לעולם על חנינה לעמיר. יונתן בן ארצי, נכדו של רבין, מתח ביקורת על ראש הממשלה הנוכחי בנימין נתניהו: "למנהיגות שלנו כאן אין דרך ואין הצעה לפתרון. כל שמבטיחים לנו כי על חרבנו נולדנו ועל חרבנו נמות כאן בארץ".

 

הנכד יונתן בן ארצי. "המציאות משתנה" (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הנכד יונתן בן ארצי. "המציאות משתנה"(צילום: AFP)

בטקס השתתפו משפחת רבין, נשיא המדינה לשעבר שמעון פרס, יו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג, שר השיכון יואב גלנט, רה"מ לשעבר אהוד ברק, חברי כנסת ואישי ציבור. הנשיא ריבלין הדליק את נר יצחק מלווה בתלמידי בית הספר ע"ש יצחק רבין באשדוד ובארבעה מניניו של יצחק רבין. 
 

"20 שנה אחרי הרצח - נולדו דורות חדשים של צעירים וילדים שלא ידעו את רצח יצחק", אמר הנשיא. "עשרים שנה לרצח, ואנחנו צריכים לשאול את עצמנו: האם אנחנו עשינו, ועושים די כדי לאטום את אותה הפרצה שנפרצה בידי המרצח? האם אנחנו עושים די- כדי לחקוק בתודעת העם הזה לדורותיו, שוב ומחדש, את פוטנציאל ההרס, של האלימות הפוליטית? הזרם המרכזי מכל הקבוצות והמחנות, מסוגל ליצר יחד, גרעין חזק ומשותף, שמצליח להתייצב יחד, באומץ, אל מול כוחות קיצוניים ואלימים".

 

הנכד בן ארצי תהה "האם זה העתיד אותו אנו מבקשים להציע לילדים היושבים כאן לפנינו היום? אני סבור כי זוהי לא דרכנו ובכל מקרה אני בטוח כי זו לא הייתה דרכו של רבין. השנים לא היו לנו למרפא, מדינתנו הקצינה והקשיחה שיחה, ממשיכה והודפת גלי שנאה והרס 20 שנה מאותו לילה מר. אסור לנו לאפשר לשיח הקיצוני להשכיח את עובדות היסוד של תקומתנו. מנהיגותו של רבין אופיינה תמיד במעשה ולא במילים. אמר רק אחרי שבירר כי ניתן לבצע. מעולם לא דיבר רק לשם הדיבור".

 

לדברי בן ארצי, לא ניתן להעירך מה היה קורה במדינה אם רבין לא היה נרצח. "אסור לנו להתנבא כיצד היה נוהג היום לא היה כאן בינינו. המציאות באזור השתנתה. לבלי היכר ואין מקום להשליך את מעשיו ופעולותיו בשנות כהונתו לימינו אנו היום", אמר. "בכל זאת מותר לנו לומר כי אם היה כאן היום היה עושה מעשה, מחפש פתרון, חותר לתוכנית של ממש, כזו שיש מאחוריה תובנה אסטרטגית ופעולה. כך או כך, היה ניצב בשורה הראשונה, מודיע על דרכו באופן בהיר, בביטחון ואחריות. סמכות שלובה באחריות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ארכיון צה"ל במשרד הביטחון
יצחק רבין ז"ל
צילום: ארכיון צה"ל במשרד הביטחון
מומלצים