שתף קטע נבחר

הרצוג תקף את נתניהו: "אין רבין, רק אתה האחראי"

יו"ר האופוזיציה נשא נאום לציון 20 שנה לרצח רבין. "עשר שנים נתניהו כבר ראש ממשלה ואתם עדיין מאשימים את רבין", אמר. "שמעתם על המרפסת שקראו לו בוגד". קודם לכן נאם נתניהו ואמר: "רבין ידע שבטרור נלחמים בלי פשרות"

 

 

 

יצחק הרצוג, הערב בכנסת (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
יצחק הרצוג, הערב בכנסת(צילום: גיל יוחנן)
דווקא אחרי כמה שבועות שקטים יחסית, ניצל הערב (ב') יו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג את מליאת הכנסת המיוחדת לציון 20 שנה לרצח רבין כדי לתקוף בחריפות את בנימין נתניהו . "חודש שאין מקום בטוח במדינה", אמר. "אתה מכהן בתפקיד עוד מעט עשר שנים, ואין על מי לגלגל את האחריות. אחרי הרבה שנים, בממשלת ישראל חברים רק מימין. אין בה שמאלנים. אין בה שעיר לעזאזל להאשים".

 

במהלך דבריו ניסו חברי כנסת ושרים מהימין לקטוע את הנאום וקראו נגד הדברים שהשמיע יו"ר האופוזיציה. הרצוג המשיך: "ראש הממשלה נתניהו יכול לעשות כל מה שהוא מאמין בו. לספח את יהודה ושומרון, לבטל את הסכמי אוסלו, לאסוף את הרובים, ששנים הוא מאשים שרבין ופרס נתנו לפלסטינים, לתת לצה"ל לנצח. ממשלת הימין לא ביטלה את הסכמי אוסלו, נפתלי בנט לא הניח בפני הממשלה הצעת חוק לסיפוח יהודה ושומרון, ונתניהו שב וקורא לאבו מאזן להיפגש עמו – ללא תנאים מוקדמים.

 

"עשר שנים נתניהו כבר ראש ממשלה ואתם עדיין מאשימים את רבין שנרצח לפני 20 שנים. אין רבין, אדוני ראש הממשלה. כבר 20 שנים. ועוד מעט עשר שנים שאתה האחראי. בתקופת כהונתך חולקה ירושלים, לא אצל פרס ולא אצל רבין. רק אתה אחראי.

 

"מי שגורל מדינת ישראל יקר לו, חייב לנפץ את ההזיה הגורסת כי בארץ ישראל השלמה יוכלו היהודים להשליט את רצונם על מיליוני פלסטינים. זה לא יקרה. יצחק רבין ניסה למנוע מישראל להיות ישראסטין. יצחק רבין ניסה, ואתם על המרפסת שמעתם שקוראים לו בוגד. ואז הגיעו שלוש יריות האקדח. ויצחק רבין נרצח".

 

מליאת הכנסת, הערב (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
מליאת הכנסת, הערב(צילום: גיל יוחנן)

 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)

נתניהו ודליה רבין, אחה"צ בהר הרצל (צילום: טלי מאייר ) (צילום: טלי מאייר )
נתניהו ודליה רבין, אחה"צ בהר הרצל(צילום: טלי מאייר )

 

לפניו נשא נתניהו, ואמר: "רובנו יודעים אמת פשוטה: השלום חייב להיות מעוגן בביטחון. כי הביטחון הוא יסוד השלום וצריך לשלול את התקווה של הפלסטינים, ושל כל אויבנו, שיום אחד יכניעו אותנו בכוח החרב. הלנצח תאכל חרב? אם נשמוט את חרבנו, החרב שלהם תאכל אותנו. רק כשיבינו שהדבר לא יעלה בידם, נוכל להחזיר את חרבנו לנדנה. רבין הבין זאת היטב".

 

לדבריו, "רבין לא האשים אותנו בטרור. הוא היה חף לחלוטין מהלקאה עצמית. הוא ידע שבטרור נלחמים בלי פשרות, וכך נעשה. רצח רבין הצטרף לשורת מאורעות גורליים בתולדות עמנו שנגרמו כתוצאה מקיטוב הרסני, מקנאות בלתי מרוסנת. ידענו חורבן וגלות בעברנו הקדום, בין השאר בגלל שנשלחה יד איש באחיו".

 

על היחסים של ישראל שכנותיה אמר: "הצלחנו לעשות שלום עם שתיים מאויבותינו, עם מצרים תחת בגין ועם ירדן תחת רבין, אבל למרות כל המאמצים של שישה ראשי ממשלה מאז אוסלו, לא הושג שלום עם הפלסטינים. יש לכך סיבה עמוקה. הפלסטינים אינם מוכנים להכיר במדינת הלאום של העם היהודי. הם אינם מוכנים לסיים אחת ולתמיד את הסכסוך ולוותר באמת על החלום של החזרה לעכו, לחיפה, ליפו.

 

"רבין קיווה שיחול שינוי במגמה הזו, אבל גם הוא זיהה שליד הסרבנות הפלסטינית מתייצב גל אסלאמי שהפך נחשול אדיר. אני חושב שיצחק רבין הבין את זה בשכלו. היה אדם חכם. השלום חייב להיות מעוגן ביטחון. ביטחון הוא יסוד השלום. צריך לשלול את התקווה של הפלסטינים ושל כל אויבנו שיום אחד יכניעו אותנו בכוח החרב".

 

ראשון נאם יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין, שאמר: "רובו של הציבור הישראלי לגוניו שותף מלא לזעזוע ולסלידה מהמעשה הנפשע.

אלימות, ודאי רצח, אינה דרכנו. רק במיקרוסקופ נוכל למצוא את מי שמעודד. אולם היום, בעיקר עקב ההתפתחויות הטכנולוגיות,

נדמה כי עלינו לחקוק על לבנו צו נוסף, חברתי,

והוא: לא תסית".

 

מוקדם יותר נערך בהר הרצל בירושלים טקס האזכרה הממלכתי לראש הממשלה המנוח. בתו דליה רבין אמרה בנאומה: "אני חשבתי שהחושך שנפל על המשפחה יביא לאחדות מטרה להבנה שהיריות בכיכר היו קריאות תיגר על הדמוקרטיה. מאז אני מתמודדת עם קיתונות של דברי שנאה מעומקים של שנאה חשוכה שהולכת וגוברת בשיח הציבורי. והאש הזו, שאוכלת כל חלקה טובה, ניזונה מהסתה שלוחת רסן, אותה הסתה שיצרה אווירה שמותר ואפשר לירות בראש ממשלה".

 

היא הוסיפה: "אתמול בעצרת הנוער שהתקיימה אמר שר החינוך נפתלי בנט שאנחנו יודעים כבר 20 שנה שהסתה הורגת. ומאז אני ניצבת כשומר סף נגד הניסיונות לעוות את ההיסטוריה. לא אשת בשורה אני ביום הזה. אין תהליך מדיני ויש טרור, ודם שוב נשפך, והמשטמה גוברת. ואין לי ארץ אחרת, וארצי שינתה את פניה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
הרצוג בכנסת, הערב
צילום: גיל יוחנן
מומלצים