שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  משיבים להארי פוטר: אקדמאים בריטים קוראים לחרם על ישראל

  בשבוע שעבר פרסמו ג'יי קיי רולינג ועוד 150 אמנים בריטים מכתב הקורא לא להחרים את ישראל. כעת הגיעה התשובה מצד 343 אקדמאים בריטים שטוענים, בין היתר, כי הטכניון מפתח טכנולוגיות להריסת בתי פלסטינים. במקביל, מפלגת הירוקים באיסלנד מאשימה את ישראל ברצח עם

  המודעה ב"גרדיאן" ()
  המודעה ב"גרדיאן"
   

  343 אקדמאים בריטים מתחייבים להטיל חרם אקדמי על אוניברסיטאות ישראליות בנימוק שהן שותפות להפרות הישראליות של המשפט הבינלאומי ותומכות בכיבוש. מכתב של האקדמאים יפורסם היום (ג') על גבי מודעת ענק בעיתון "הגרדיאן", והוא מהווה תגובה למודעה שהתפרסמה באותו עיתון ביום שישי, ובה הביעו 150 סופרים, אמנים ומוזיקאים בריטים - כולל מחברת ספרי הארי פוטר ג'יי קיי רולינג - התנגדות לחרם תרבותי על ישראל.

   

  פרסום המודעה שמתנגדת לחרם עורר סערה בקרב קוראי הגרדיאן, והעיתון פרסם מכתבים נזעמים נגד היוזמה הפרו-ישראלית, כולל של המוזיקאי בריאן אינו והברונית ג'ני טונג.

  המודעה בגארדיאן ביום שישי האחרון ()
  המודעה בגארדיאן ביום שישי האחרון

  343 האקדמאים מגיעים מ-72 מוסדות בריטיים, בהם אוניברסיטאות אוקספורד וקיימברידג' היוקרתיות. החותמים מציינים שיסרבו לעבוד עם אוניברסיטאות ישראליות והתחייבו לא לבקר בישראל ולא לשתף פעולה או להפנות אנשים למוסדות אקדמיים ישראליים. החותמים לא קוראים לנתק את הקשרים והדיאלוג עם אנשי אקדמיה ישראלים אינדיבידואלים אלא להחרים מוסדות באופן ישיר ועקיף. בין השאר הם טוענים שהטכניון בחיפה עוזר לפתח טכנולוגיות שבהן משתמשים להרוס בתים של פלסטינים.

   

  אחת החותמות, פרופסור ג'ן הארדי מאוניברסיטת הרטפורדשייר, הסבירה שמדובר בהזדמנות לאקדמאים לתרום את קולם לתנועה המתחזקת בקהילה הבינלאומית הרואה בישראל אחראית להפרות של זכויות אדם. לדבריה, ישראל מונעת מאקדמאים פלסטינים וסטודנטים מלהשתתף בחיי הקהילה האקדמית הגלובלית.

  ארכיון. סטודנטים פעילי החרם על ישראל (צילום: AP) (צילום: AP)
  ארכיון. סטודנטים פעילי החרם על ישראל(צילום: AP)

  שגרירות ישראל בבריטניה פרסמה תגובה חריפה ליוזמה ובה נאמר: "יוזמות חרם שנויות במחלוקת כמו היוזמה הנוכחית נועדו רק לזרוע שנאה ולגרום לניכור בין הצדדים יותר מאשר לקדם דו-קיום. ניתן יהיה להשיג התקדמות לשלום בין ישראלים לפלסטינים רק בחדר המשא ומתן. ישראל קראה שוב ושוב לחדש את המשא ומתן מיידית וללא תנאים מוקדמים. אלה הקוראים להחרים ישראלים בחודש שבו היו 45 פיגועי דקירה – שבהם יותר מ-100 ישראלים נפצעו ועשרה נרצחו – מתעלמים באופן בוטה מחיי ישראלים ומהתנאים ההכרחיים לשלום".

   

  חרף היוזמה, יש לציין שאין אף אוניברסיטה בריטית שמחרימה את ישראל. שגריר בריטניה בישראל, דיוויד קוורי, מסר בתגובה: "ממשלת בריטניה מתנגדת בתוקף לקריאות לחרמות על ישראל. כחלק מהשותפות המשגשגת בין שתי המדינות, בריטניה מחויבת לקידום הקשרים האקדמיים והמדעיים עם ישראל. במציאות, הקשרים בין בריטניה לישראל מתהדקים והולכים בתחומי ההייטק והסחר. כפי שאמר דיוויד קמרון, ממשלת בריטניה לעולם לא תיתן לאלה הרוצים להחרים את ישראל לקטוע 60 שנים של שותפות אשר תורמת כה רבות לחיזוק שתי המדינות שלנו".

   

  מפלגה באיסלנד: "ישראל מבצעת רצח עם"

  עוד ביטוי אנטי-ישראלי באיסלנד: ועידת מפלגת הירוקים במדינה (VG) אישרה בסוף השבוע החלטה שמפצירה בממשלת איסלנד לנתק את הקשרים הדיפלומטיים עם ישראל ולהטיל חרם כולל על סחורות מישראל. "רצח העם שישראל מבצעת בפלסטינים לא ייפסק אם לא נעשה כלום", נכתב. "על ידי סירוב לסחור עם חברות ישראליות עד שפלסטין תהיה חופשית, הקהילה הבינלאומית תפעיל לחץ על הרשויות הישראליות שיחדלו מהתנהגותן". הירוקים הם מפלגת אופוזיציה המהווים 10% מהפרלמנט.

   

  ההחלטה של המפלגה תפסה את שגריר ישראל בנורבגיה רפי שוץ, שהוא גם השגריר באיסלנד, בביקור עבודה ברייקיאוויק. שוץ טען בתגובה שהאשמת ישראל בביצוע רצח עם היא שקר שערורייתי: "זה מצביע על בורות מוחלטת, דעות קדומות קיצוניות, או היעדר טוטלי של ערכים – או שילוב של הכול".

   

  הוא ביקש פגישה עם מנהיגת מפלגת הירוקים קטרין ג'קובסדוטיר ונענה מיד. הפגישה ביניהם התקיימה אמש. שוץ: "קבלת החלטה כזו בלי לאפשר לצד המואשם שימוע הוגן מתאימה לסטאלין או לצפון קוריאה יותר מאשר למפלגה הבנויה על ערכים דמוקרטיים".

   

  בחודש שעבר החליטה מועצת עיר הבירה רייקיאוויק להטיל חרם על סחורות מישראל כמחאה על המשך הכיבוש. בעקבות לחץ בינלאומי ואיומים בחרם נגדי – חזרה בה המועצה מההחלטה ומיקדה אותה רק בחרם נגד מוצרים מההתנחלויות.

  פורסם לראשונה 26/10/2015 23:14

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים