שתף קטע נבחר

הנשיא פתח את שנת הלימודים באחווה

נשיא המדינה השתתף באירוע פתיחת שנת הלימודים האקדמית במכללת אחווה בסימן "סובלנות ורב תרבותיות"

נשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין, השתתף השבוע (יום ראשון), באירוע פתיחת שנת הלימודים האקדמית בסימן "סובלנות ורב תרבותיות", אשר נערך במכללה האקדמית אחווה, בראשות נשיא המכללה, פרופ' עליאן אלקרנאווי. במהלך ביקורו שוחח הנשיא עם כמה מן הסטודנטים ואנשי הסגל, אשר סיפרו לו על הפרויקטים בהם הם עוסקים הלכה למעשה בקידום סובלנות ורב תרבותיות.

 

מנחם שוורץ, סטודנט חרדי הלומד להשלמת תואר ראשון במכללה והשתתף במפגש, סיפר לנשיא על לימודיו: "אם אתה רוצה לבקר בכל מדינת ישראל ברבע שעה, תגיע לכאן, לאחווה. תמצא כאן את כל אזרחי ישראל במכללה אחת". יסמין, סטודנטית בדואית לחינוך לגיל הרך, אם לחמישה ילדים תושבת רהט, סיפרה על החוויה האישית שלה ועל תמיכת המכללה בכדי לאפשר לה לסיים את לימודיה.

נשיא המדינה ריבלין עם נשיא מכללת אחווה פרופ' אלקרנאווי (צילום: מארק ניימן / לע"מ) (צילום: מארק ניימן / לע
נשיא המדינה ריבלין עם נשיא מכללת אחווה פרופ' אלקרנאווי(צילום: מארק ניימן / לע"מ)
 

בהמשך ציין פרופ' אלקרנאווי, את הפרויקטים השונים הקיימים במכללה לקידום השיח בין המגזרים השונים שלומדים במכללה בהם סדנת הידברות, סדנא ליצירת שיח פוליטי, מפגש משולש בין גרמנים, יהודים וערבים אנשי חינוך לעתיד ועוד. פרופ׳ אלקרנאווי ציין כי חלק מהתארים במכללה נלמדים בשפה הערבית, וכי קיימת גם שלוחה חרדית למכללה.

 

נשיא המדינה הקשיב לסיפוריהם המרגשים של הסטודנטים ואמר: "הנושאים בהם אתם עוסקים במכללה הם למעשה משימה של החברה הישראלית כולה. אם לא יימצא לנו עתיד משותף, החברה הישראלית תקלע למצב של ניכור וערעור יסודות המדינה".

 

הנשיא פנה אל הסטודנטים חיזק את ידיהם ואמר: "אני רואה את המטלות הנוספות שלקחתם על עצמכם מטיפול באוכלוסיות חלשות ועד חינוך. כל אחד מכם יוצא דופן בפני עצמו, אני ער לאתגרים שלכל אחד מכם יש מבית. אני מתרשם שהטיפול האישי והמערכתי יוצר פלא. בשעה של שיחה הוסבר לי היטב מהי אחווה במשמעות הממשית שלה".

 (צילום: מארק ניימן / לע"מ) (צילום: מארק ניימן / לע
(צילום: מארק ניימן / לע"מ)
 

לאחר המפגש נשא הנשיא דברים בטקס פתיחת השנה במכללה, בו ברך את התלמידים לרגל פתיחת השנה, וציין בדבריו את חשיבות המפגש בין המגזרים השונים אשר נוצר באקדמיה: "אנו נפגשים כאן, בימים קשים ומורכבים, שבהם עצם המפגש בין יהודים לערבים טעון, מורכב, וגדוש במתח. בימים קשים כאלה, אני שמח להיות דווקא כאן, במכללה, שחרתה על דגלה - לא רק את המצוינות האקדמית, אלא גם את ערך האחווה.

 

"אחווה היא המחויבות והנאמנות הבסיסית שאנו חשים - כלפי אלו השייכים לנו, ואנחנו שייכים להם. מכללת אחווה - היא הוכחה לכך שאפשר לדמיין אחווה שכזו, וצריך לחתור לאחווה כזאת. אחווה של שונים, השייכים זה לזה. כאן, בניצוחו של נשיא המכללה, פרופסור עליאן אלקרנאווי, הולכת ומתממשת התקווה הישראלית החדשה. כאן בונים שבטי ישראל כולם - חילונים, דתיים לאומיים, ערבים וחרדים, את הבסיס לאחוות הדור הבא, את אותה ׳ישראליות משותפת׳ של הציבוריות הישראלית".

 

עוד הדגיש הנשיא את חשיבות ההקשבה זה לזה על מנת להתגבר על הפערים ואמר: "אנו חיים פה בסכסוך גדול אבל מבלי שנדבר לא נוכל להבין אחד את השני. אנחנו חיים כאן יחד, כל המגזרים, וכולנו יחד מרכיבים את המדינה הזאת, ומחויבים אלו לאלו וכולנו יחד לא נוכל לעשות שום דבר אם לא נשמע את האחר. אנחנו מרצים אחד לשני, במקום זאת עלינו להקשיב זה לזה".

הנשיא ריבלין בפתיחת שנת הלימודים באחווה (צילום: מארק ניימן / לע"מ) (צילום: מארק ניימן / לע
הנשיא ריבלין בפתיחת שנת הלימודים באחווה(צילום: מארק ניימן / לע"מ)
 

נשיא המכללה, פרופ' אלקרנאווי, סיפר בפתח דבריו על הצורך שלו ללכת לביקור תנחומים בבית משפחתו של החייל עומר לוי ז"ל שנרצח בפיגוע בבאר שבע ועל המתיחות הגדולה לנוכח אירועי האלימות בימים האחרונים ואמר: "ביום שישי חשתי צורך כבן העדה הבדואית לנסוע לשדה חמד לנחם ולבקש סליחה ממשפחתו של החייל שנרצח בבאר שבע, סמל עמרי לוי. חששתי מאוד, אך מצאתי אנשים יוצאי דופן. התקבלתי שם בזרועות פתוחות".

 

פרופ' אלקרנאווי ציין בהמשך דבריו כי פתיחת שנת הלימודים האקדמית היא תזכורת לכך שמערכת החינוך משחקת תפקיד מרכזי ביותר בעיצוב הדעות בחברה הישראלית. הוא הדגיש: "ממערכת החינוך, מאיתנו, מצפים להצמיח את מנהיגי העתיד של מדינת ישראל. המכללה האקדמית אחווה, כשמה כן היא מקום של סובלנות ואחווה. עלינו מוטלת האחריות בראש ובראשונה, להיות צומת מחבר ואי של שפיות בחברה, לחנך ולשמש דוגמא עבור הסטודנטים לסובלנות, כבוד הדדי וקבלת השונה, למען חברה טובה יותר.

 

"אנו בימים קשים, בהם אנו עדים להתגברות הקולות הקיצוניים ותרבות הפחד שמתגברת מיום ליום, ונראה שהקולות הרבים השפויים לא נשמעים מספיק לעומת הקולות הקיצוניים בחברה שלנו. תפקידנו להשמיע קולות אלו. אין ברירה אחרת".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מארק ניימן / לע"מ
הנשיא ריבלין במכללת אחווה
צילום: מארק ניימן / לע"מ
מומלצים