שתף קטע נבחר

הצפות וניתוקים מחשמל: "החורף לא מבשר טובות"

אזור השרון נראה היום כמו ונציה לאחר ממטרים כבדים שירדו. ביתו של רום חתוכה בכפר סבא נשטף במים ולטענתו בעיות הניקוז מוכרות, אך נציגי עירייה לא הגיעו: "פתחנו בעצמנו את הניקוז". בשעות אחר הצהריים עדיין היו רבבות מנותקים מחשמל וכעת עומד מספר בתי האב ללא זרם על 2,400

רבבות ללא חשמל: חברת החשמל הודיעה אחר הצהריים (ד') כי 20 אלף בתי אב מנותקים מחשמל בשל מטח הגשמים שהחל הבוקר ופגיעת ברקים בתחנת המשנה בהרצליה. כ-20 דקות לאחר מכן ירד מספר המנותקים ל-10,000 וכעת הוא עומד על 2,400. לדברי החברה, מספר קווי מתח גבוה באזור המרכז והשרון נפגעו והצוותים פועלים להשיב את אספקת החשמל.

 

צילמתם שיטפונות? יש לכם סיפור שקשור למזג האוויר? שלחו לנו במייל האדום

 

לדברי החברה, ההצפות ועומסי התנועה בחלק מהאזורים מקשים על הצוותים להגיע לפגיעות ברשת החשמל. רק הבוקר נמסר כי מספר המנותקים עמד על 15 אלף וכעת מספר זה אפילו עלה.

 

טלי מינץ' מרמת השרון מתגוררת ברחוב הנוטר ורק בסביבות השעה 16:00 חזר לה החשמל לאחר שבילתה 65 שעות ללא זרם.

 

"כמעט כולם ברמת השרון היו מחוברים למעט חמישה בתים כולל הבית שלי. חברת חשמל הגיעו בשתיים לפנות בוקר ועבדו על עמוד מתח גבוה לא רחוק מהבית שלי. קמתי בבוקר וחשבתי שאני חוזרת לשגרה, אבל שוב התחילו גשמים וברקים והחשמל נפל".

 

אין חשמל בפתח תקווה (צילום: ירון דרוקמן) (צילום: ירון דרוקמן)
אין חשמל בפתח תקווה(צילום: ירון דרוקמן)

בביתה של טלי חזר החשמל אך הנזק כבר נעשה (צילום: טלי מינץ, אדריכלית רמה"ש) (צילום: טלי מינץ, אדריכלית רמה
בביתה של טלי חזר החשמל אך הנזק כבר נעשה(צילום: טלי מינץ, אדריכלית רמה"ש)

כך נראה ביתה ברמת השרון אמש (צילום: טלי מינץ, אדריכלית רמה"ש) (צילום: טלי מינץ, אדריכלית רמה
כך נראה ביתה ברמת השרון אמש(צילום: טלי מינץ, אדריכלית רמה"ש)

הצפות בכפר סבא (צילום: זיגי נגר ) (צילום: זיגי נגר )
הצפות בכפר סבא(צילום: זיגי נגר )

 (צילום: שרון בן דוד) (צילום: שרון בן דוד)
(צילום: שרון בן דוד)

צוותי חברת חשמל עובדים בשרון (צילום: אסף קמר ) (צילום: אסף קמר )
צוותי חברת חשמל עובדים בשרון(צילום: אסף קמר )

 

"עוד לא התחיל החורף וכבר אנחנו לא יוצאים מהתקלות", מאשימה מינץ'. "זה הזוי. כבר יש איבוד אמון במערכת. אם לפני שנה הייתה הפסקה לא הייתי טורחת להתקשר. זה לא מבשר טובות למה שיהיה לנו בחורף. יש פה בתים עם ילדים קטנים".

 

רחובות רבים בערי השרון נחסמו לתנועה בשל הגשם הכבד שירד באזור. מחברת מטאו-טק נמסר כי בתוך כשעה נמדדו 71 מ"מ באזור רעננה וכפר סבא, כמות ממוצעת של כמעט כל חודש נובמבר. רום חתוכה, המתגורר ברחוק קורצ'אק בכפר סבא, גילה שההצפות גם הגיעו לביתו. "מים שטפו את הבית שלי ביום ראשון כשהחלה הסערה. כל הבית הוצף ועבדנו לגרוף את המים החוצה", מספר חתוכה.

 

חתוכה סיפר כי הבית שלו החל להיות מוצף שוב. "עשינו פעולות כמו חסימה עם עצים וזה לא עזר. התקשרנו לעירייה בשעה הראשונה ולא היה פה אף אחד. לא הגיע גם נציג של עירייה אף שהתקשרנו. אבא שלי החליט שהוא יורד בעצמו לפתוח את הניקוז. בשורה התחתונה הוא סידר את זה וכעת אנחנו גורפים ובודקים נזקים בבית".

 

מעיריית כפר סבא נמסר בתגובה: "מערכת הניקוז עברה חורפים רבים תוך התמודדות עם גשמים עזים. אולם, בכפר סבא נרשמה בשעה וחצי כמות משקעים של 70 מ"מ. מדובר על מספר סטטיסטי שלא נרשם מאז החלו המדידות בישראל. מיד עם תחילת הסופה נפרסו בשטח צוותים רבים אשר טיפלו בפניות התושבים והגישו סיוע כנדרש. בשעות אלו עושה העירייה מאמצים כבירים על מנת להשיב את החיים למסלולם ולסייע לכל פונה".

 

 (צילום: ירון שחר) (צילום: ירון שחר)
(צילום: ירון שחר)

 (צילום: Udi Gelbshtein) (צילום: Udi Gelbshtein)
(צילום: Udi Gelbshtein)

 (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
(צילום: עידו ארז)

 (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
(צילום: עידו ארז)

 

בביתו של אריה בנימין, שמשפחתו הייתה ללא חשמל שלושה ימים ברחוב אחד העם ברעננה, חזר החשמל, אך כעת הוא סובל מהצפות ברחוב שלו. "זה פשוט לא יאומן. נתקעו שם רכבים והגובה של מפלס המים עלה בערך לגובה של שליש מגובה של רכב", אמר בנימין.

 

לוחמי האש מתחנה אזורית השרון פעלו היום לחילוץ עשרות אזרחים שנלכדו ברכבם הפרטי עקב הגשמים העזים וההצפות, בעיקר בערים כפר סבא ורעננה. עשרות לכודים במעליות עקב הפסקות החשמל חולצו אף הם.

 

בהרצליה הוצפו כמה רחובות באזור התעשייה. צוותים של העירייה חילצו שני ילדים מבית ברחוב רמז. ברחוב הבריגדה פינת הדר בהרצליה היו נוסעים לכודים באוטובוס שחולצו, וגם תחנת הרכבת בעיר נסגרה. בשל תנאי מזג האוויר לא מתקיימת פעילות בשדה התעופה בהרצליה.

 

ראש העיר הרצליה משה פדלון אמר כי הוא דורש להקים ועדת חקירה ממלכתית. "אין חשמל. אני דורש להקים ועדת חקירה ממלכתית. אי אפשר להמשיך בשיטת סמוך על סמוך", אמר. "זו לא אחריות שלי על גיזום העצים. כל הניקוזים אצלנו פתוחים. נערכנו מבעוד מועד. אני עוקב אחרי עבודת פתיחת הניקוזים".

 

פדלון הוסיף: "ברמה הלאומית לא ערוכים. זאת אנרכיה, צריך לעצור את זה עכשיו ומיד. אם הייתה משילות במדינה לכן זה לא היה קורה. זה מצב חירום. אני מצפה שתהיה משילות. איפה המשילות? 72 שעות ללא חשמל. זה עולם שלישי. איפה החמלה? הייתי במקום שבו נפלו עמודים. הגיעו שני עובדי של חברת חשמל עם חולצת טריקו והלכו כלעומת שבאו".

 

 


פורסם לראשונה 28/10/2015 16:35

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים