שתף קטע נבחר

נפאל: אישה נבחרה לנשיאה הראשונה במדינה

שליש מחברי הפרלמנט חייבים להיות נשים, הנשיא או סגן הנשיא חייב להיות אישה ובכל ועדה ממשלתית ופרלמנטרית חייבות לכהן נשים. המדינה שבמשך שנים נשלטה על ידי גברים עוברת מהפכה עם חוקתה החדשה, ועכשיו גם יש לה יושבת ראש פרלמנט ונשיאה ראשונה, הפעילה למען נשים בידייה באנדארי

מהפכה נשית: המנהיגה הקומוניסטית שבמשך שנים רבות ניהלה מאבק למען זכויות נשים נבחרה היום (יום ד') לנשיאת נפאל, האישה הראשונה שמכהנת בתפקיד זה במדינה האסייתית.

 

עוד חדשות מעניינות בדף הפייסבוק של ynet

 

בידייה דווי באנדארי מ"המפלגה הקומוניסטית המרקסיסטית–לניניסטית המאוחדת" של נפאל קיבלה 327 קולות לעומת 214 קולות שקיבל יריבה בהצבעה שנערכה בפרלמנט. נשיא נפאל הוא בעיקרו תפקיד טקסי בשעה שראש הממשלה נחשב למנהיג המדינה ולראש הרשות המבצעת.

 

דמות פוליטית מובילה בנפאל מאז מות בעלה בתאונת דרכים מסתורית ב-1993. באנדארי (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
דמות פוליטית מובילה בנפאל מאז מות בעלה בתאונת דרכים מסתורית ב-1993. באנדארי(צילום: רויטרס)
באנדארי, בת 54, היא סגנית יו"ר מפלגת השלטון בראשות ראש הממשלה קאדגה פרסאד אולי, שנבחר בתחילת החודש לתפקיד ועומד בראש ממשלת קואליציה. החוקה החדשה שאומצה בחודש שעבר בנפאל חייבה את המדינה למנות נשיא חדש.

 

שליש מחברי הפרלמנט חייבים להיות נשים

באנדארי נודעה כפעילה בולטת למען זכויות נשים בנפאל והייתה בין הפוליטיקאים שניהלו קמפיין למען הבטחת זכויות הנשים בחוקה החדשה של המדינה. בחוקה החדשה נקבע ששליש מחברי הפרלמנט חייבים להיות נשים ושהנשיא או סגן הנשיא חייב להיות אישה.

 

נפאל היא חברה שבאופן מסורתי נשלטת על ידי גברים, והנשים מוגבלות לעבודה בבתים או בחוות. אולם בתקופה האחרונה המדינה מנסה להעניק יותר זכויות לנשים. רק בשבוע שעבר נבחרה אונסארי גארטי להיות האישה הראשונה בתפקיד יו"ר הפרלמנט.

 

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

החוקה החדשה שאומצה בחודש שעבר קובעת שנשים צריכות להיות כלולות בכל הוועדות הממשלתיות ובוועדות הפרלמנט וכן במוסדות המדינה.

 

באנדארי נחשבת לדמות פוליטית מובילה בנפאל מאז שבעלה, מנהיג המפלגה הקומוניסטית מאדאן באנדארי, נהרג בתאונת דרכים מסתורית ב-1993 שלא פוענחה עד היום. ב-2006 היא הובילה הפגנות רבות נגד המלך דאז גיאננדרה, הפגנות ששמו סוף לשלטונו האוטוריטרי במדינה והשיבו את הדמוקרטיה.

 

באנדארי היא האדם השני שמכהן בתפקיד נשיא נפאל מאז שהמדינה הפכה לרפובליקה לאחר שביטלה את המונרכיה בת מאות השנים. הנשיא הראשון, ראם באראן יאדאב, נבחר ב-2008 והיה אמור לכהן בתפקיד במשך שנתיים. אולם הכנת החוקה ואימוצה בפרלמנט נמשכו שבע שנים בגלל המחלוקות הרבות בין המפלגות הפוליטיות השונות במדינה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים