שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס

בשל הפיגועים בגוש: צה"ל יחצוץ בין פלסטינים ליהודים

בצבא מעריכים שצפי הפיגועים בגזרת עציון ימשיך גם בימים הקרובים, והוחלט כי יחל הליך של חציצה בין הנצים, וחיילים ירחיקו פלסטינים כדי שלא יהיו במגע עם אוכלוסייה יהודית. האזור סופר שלושה פיגועים בשבוע: "פצצה מתקתקת". הגבלות תנועה לפלסטינים גם ביישוב היהודי בחברון

 

משנים כיוון בגוש עציון: בצה"ל מעריכים כי צפי הפיגועים בגזרה ימשיך גם בימים הקרובים ולכן הוחלט למלא במקביל כמה הנחיות חדשות, בהן חציצה כמעט מוחלטת בין פלסטינים ליהודים באזור.

 

בנוסף, צה"ל הטיל שורה של הגבלות על הפלסטינים ביישוב היהודי בחברון, שחלקן לא הוטלו כמה שנים. ההגבלות בתנועה הן עד הודעה חדשה. בין היתר, המעבר נאסר על פלסטינים בני 25-15 בכלל המחסומים ביישוב היהודי למעט תלמידי בתי ספר שיעברו דרך מחסום בית מרקחת. כלל החנויות הפלסטיניות במרחב היישוב היהודי סגורות עד להודעה חדשה.

 

מעמדת הדס 9 שבו אירע הפיגוע הבוקר ועד מחסום ג'ילבר שחווה שני פיגועים בהפרש של יממה השבוע, אין תנועה של פלסטינים למעט תושבי המקום ורק לאחר בידוק.

 

אמש התקיימה הערכת מצב לאחר הפיגוע בצומת הגוש, שבו נכחו מח"ט עציון אלוף-משנה רומן גרופמן וראש המועצה דוידי פרל. במכתב ששיגר סיפר פרל לתושבים על הפגישה. "בהערכות המודיעין לא רואים לצערנו את הסיום קרוב ועדיין לא מזהים ירידה במוטיבציה של המחבלים לפגע".

"ידע ימים יפים יותר". מתחם הקניות בצומת גוש עציון אתמול לאחר הפיגוע (צילום: אלי מנדלבאום) (צילום: אלי מנדלבאום)
"ידע ימים יפים יותר". מתחם הקניות בצומת גוש עציון אתמול לאחר הפיגוע(צילום: אלי מנדלבאום)
 

לדברי פרל, בצבא החליטו שהחיילים הפרוסים בצומת ירחיקו ככל שניתן את הפלסטינים מאפשרות שיבואיו במגע עם אוכלוסייה יהודית. עניין ההפרדה הופך בעייתי ומורכב משום שבבתי עסק במקום עובדים ערבים ויהודים יחד. לא ברור איך אפשר לייצר הפרדה או חציצה בצומת, אך כרגע נראה כי זו המגמה.

 

בעלי העסקים בצומת גוש עציון ידעו ימים יפים יותר. הנורמליזציה שעליה הצליחו לשמור במהלך גל הטרור האחרון נגדעה ברגע אחד. מתחם הקניות בצומת הגוש מצא עצמו "שטח סטרילי" בגל הטרור האחרון, מעין אי של שפיות בתוך הכאוס. מחבל בחר אתמול (ד') את מיקום הפיגוע בתוך המתחם, ולהבדיל ממקרים קודמים שבהם הותקפו או היה ניסיון לתקוף חיילים או שוטרים, הפעם זו הייתה אזרחית שיצאה מקניות. 

 

"תמיד אמרו לי שהצומת הוא פצצה מתקתקת, אבל לא באמת האמנתי שזה יגיע עד שזה ממש הגיע לכאן", מספרת הודיה ביליג, תושבת גוש עציון שהגיעה למתחם לעשות קניות שעות בודדות לאחר פיגוע הדקירה אתמול, שבו נפצעה נירית זמורה באורח בינוני. הבוקר נמסר מבית החולים שערי צדק בירושלים כי זמורה עברה בהצלחה ניתוח לחילוץ הסכין שהייתה נעוצה בחוט השדרה שלה, וחל שיפור במצבה.

 

"מטרה אחרת". נירית זמורה שנפצעה בפיגוע אתמול (צילום: מועצה אזורית הר חברון) (צילום: מועצה אזורית הר חברון)
"מטרה אחרת". נירית זמורה שנפצעה בפיגוע אתמול(צילום: מועצה אזורית הר חברון)

הפיגוע אתמול התרחש יום לאחר פיגוע אחר בצומת הגוש, שבו שני מחבלים דקרו חייל שעמד בטרמפיאדה בצומת ופצעו אותו באורח בינוני. כמו כן, בשבוע שעבר דרס מחבל חייל צה"ל בן 20 ואזרח ישראלי בן 21 ששהו בצומת, ופצע אותם באורח קל.

 

למרות רצף הפיגועים המדאיג, מנסים עובדי המתחם לפזר אופטימיות זהירה. "הכול כאן עובד כמו שצריך. הפיגועים לא טובים לכם, אבל הם גם לא טובים לנו", מסביר פועל ערבי שגר בכפר סמוך. "יש לי עובדים ערבים ולקוחות יהודים והכול מתנהל בצורה רגילה", מוסיף בעל עסק בצומת.

 

"נכון שיש ירידה בכמות הלקוחות, אבל חייבים להבין שאסור לנו לפחד או להראות סימני חולשה. יש כאן אנשי ביטחון שיודעים לתת מענה כשצריך", סבור עוזי צפדיה, מנהל חנות "ניצת הדובדבן" במתחם.


פורסם לראשונה 29/10/2015 10:24

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבא ריצמן דוברות מד"א
"פצצה מתקתקת". צומת גוש עציון אתמול
צילום: אבא ריצמן דוברות מד"א
מומלצים