שתף קטע נבחר

הגשם מכה בעוצמה: "אוקטובר עומד לשבור שיאים"

הבוקר המשיכו הממטרים בעיקר באזור החוף. בשירות המטאורולוגי מסבירים כי תופעת ההצפות תלויה במערכות הניקוז של הערים, אך החודש האחרון נחשב להיסטורי: "חודש משוגע. לפעמים יבש ולפעמים נכנסות מכות גשם"

 

המראה המרהיב שנגלה לתושבי קיבוץ גבעת השלושה (צילום: שיר בלנק) (צילום: שיר בלנק)
המראה המרהיב שנגלה לתושבי קיבוץ גבעת השלושה(צילום: שיר בלנק)

הגשם לא מפסיק לרדת: מאז הלילה וגם הבוקר (ה') ממשיכים לרדת ממטרים בעוצמה חזקה בכל רצועת מישור החוף לאחר שהחזאים התריעו מחשש כבד להצפות. משעות הלילה עד ל-10:00 ירדו באזור חדרה כבר 35 מ"מ, בזיכרון יעקב 26 מ"מ ובאזור הבשור על גבול עזה 25 מ"מ. בשירות המטאורולוגי מציינים כי טרם נצברו כמויות משמעותיות בשאר האזורים.

 

צילמתם את הגשמים וההצפות? מוזמנים לשלוח לנו במייל האדום של ynet

 

אחרי משבר החשמל, אתמול התחלפו המראות בהצפות ושלוליות ענק בערי השרון. לדברי ניר סתיו, סגן מנהל השירות המטאורולוגי בבית דגן, משעות הבוקר יורדים גשמים עזים מאשדוד וצפונה, אך גם רעננה וכפר סבא שסבלו אתמול מההצפות והבוקר תל אביב קיבלה מנה גדולה.

 

הגשמים שיבשו גם את הלימודים בבית ספר גורדון בחולון, שם המים חדרו לתוך הכיתות. ריקי, אם לילדה בבית הספר, סיפרה ל-ynet: זו שערורייה. אנחנו מבקשים לשפץ את גג בית הספר וככה זה נראה הבוקר כשגורפים מים. הילדים לא יכולים ללמוד".

 

בעיריית חולון מסרו כי בבית הספר בוצעה עבודה לניקוי מרזבים ותעלות ניקוז לקראת החורף, אך בשל כמות משקעים רבה שירה בתוך פרק זמן קצר, כנראה מערכת הניקוז לא הצליחה להתמודד עם כמויות המים. "אנשי האיטום של חברת התחזוקה בבית הספר ימשיכו בימים הקרובים בבדיקה היסודית", נמסר מהעירייה.

 

סתיו מציין כי הטיפול בהצפות תלוי במערכות הניקוז העירוניות. "ההבדל בתגובה של ערים שונות לעוצמת הגשם תלוי כמובן במערכות הניקוז העירוניות כך שעוצמת גשם בעיר אחת תגרום להצפות ואותה כמות בעיר אחרת יכולה שלא לגרום להצפה", מסביר סתיו. "כנראה שהאזור שנפגע ביום ראשון הושפע מנפילת ענפים שעפו בשל הרוח החזקה וחסמו את מערכות הניקוז".

 

 

מבט מעל רחוב דיזנגוף בתל אביב (צילום: איילת ניידורף ) (צילום: איילת ניידורף )
מבט מעל רחוב דיזנגוף בתל אביב(צילום: איילת ניידורף )

גשם סוער גם בכפר שלם בתל אביב (צילום: שחר שגיב ) (צילום: שחר שגיב )
גשם סוער גם בכפר שלם בתל אביב(צילום: שחר שגיב )

בקיבוץ גבעת השלושה  (צילום: יצחק מיוחס) (צילום: יצחק מיוחס)
בקיבוץ גבעת השלושה (צילום: יצחק מיוחס)

 

גשם כבד הגיע לתל אביב (צילום: ירון דרוקמן) (צילום: ירון דרוקמן)
גשם כבד הגיע לתל אביב(צילום: ירון דרוקמן)

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

מעונן זו לא מילה. המראה הבוקר בתל אביב (צילום: יניב ביזם) (צילום: יניב ביזם)
מעונן זו לא מילה. המראה הבוקר בתל אביב(צילום: יניב ביזם)

נתניה (צילום: מיכאל שפירא  ) (צילום: מיכאל שפירא  )
נתניה(צילום: מיכאל שפירא )

אפור בנתב"ג ()
אפור בנתב"ג

אנשי החיזוי הופתעו גם הם ממנת הגשמים המכובדת שפקדה אותנו בחודש האחרון. "בסוף אוקטובר נצטרך לראות אם יישברו שיאים. אלו חודשים שבאופן היסטורי יש בהם עוצמות גבוהות כי הים חם ויש לכך השפעה על העננים שמגיעים אלינו עם הרבה מאוד גשם. אוקטובר הוא חודש משוגע. לפעמים יבש מאוד וחם ולפעמים נכנסות מכות גשם".

 

המטאורולוג ד"ר ברוך זיו מהאוניברסיטה הפתוחה, אומר גם כי אנחנו לקראת שבירת שיאים. "אנחנו לקראת שבירת השיא שנרשם באוקטובר 2000, אז נמדדו 200 מ"מ באזור החוף", מציין זיו. "הגשם אתמול באזור השרון נמשך כשלוש שעות בהתחשב בעוצמה שהייתה גבוהה ונרשמו שם כמעט 80 מ"מ".

 

זיו הסביר את התופעה בחודש זה. "הגשמים באוקטובר הם מאוד מקומיים, די קצרים ולא משתרעים על כל פני הארץ. יש אזורים אופייניים כמו הנגב שבו יורדות כמויות גשם גבוהות מאוד. אזור נוסף הוא אזור החוף. הגשמים הללו אינם מעידים על מה שצפוי לנו במשך כל החורף ועדיין מוקדם לומר אם צפוי חורף גשום כזה או אחר".

 

באזורים נוספים בארץ קיים חשש לשיטפונות כמו למשל באילת. על רקע השיטפונות הודיעו במשרד הבריאות על סגירת חופי הרחצה רויאל ביץ', ציון, נביעות, חוף מפרץ השמש וחוף הדתיים. הבוקר נלקחו דגימות על-ידי תברואן העירייה שנשלחו לבדיקת משרד הבריאות בעקבות סחף שנשטף לים דרך נקזי מי הגשמים.  

 

בחברת החשמל אומרים כי הם מוכנים למזג האוויר הקיצוני באזור החוף. בהודעת החברה נמסר כי היא ממשיכה לפעול במתכונת חירום ותגברה את מוקדי השירות. החברה מבקשת מאזרחים להימנע מהתקרבות לחוטי חשמל קרועים ולדווח על עצים או עמודים לא יציבים שעלולים ליפול למוקד העירוני 106 או למרכזי השירות של חברת החשמל במספר 103. 

 

בהכנת הכתבה השתתפו אלי סניור ומאיר אוחיון
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
גשם בתל אביב
צילום: מוטי קמחי
צילום: דנה תמרי
אתמול בכפר סבא
צילום: דנה תמרי
מומלצים