שתף קטע נבחר

"אמא, אני רוצה כלב"

הילד ביקש לאמץ כלב והבטיח לצאת איתו פעמיים ביום, ואתם בספק אם יעמוד בהבטחה ויגלה אחריות לאורך זמן. רגע לפני שאתם מצרפים למשפחה חבר נאמן - כל מה שכדאי לבדוק עם עצמכם ועם הילדים

כמעט אין בית שהמשפט הזה פוסח עליו. הילדים שלנו רוצים כלב. הם רואים בעיני רוחם כלבלב קטן וחמוד שמרעיף עליהם מתיקות ואהבה, בזמן שחלקנו מנבאים בלאגן, לכלוך, ילדים שרועים על הספה בסלון, ואנחנו מכתתים את רגלינו בטיול היומי. אז מה חשוב לדעת כדי להצליח לגבש החלטה בעניין, ומה לומר לילדים שלנו, בין אם החלטנו לאמץ כלב למשפחתנו, ובין אם החלטנו שלא.

 

אולי יעניין אתכם גם:

מה אסור לומר ליד הילדים אף פעם?

מתי אפשר לקנות לילד טלפון?

הטריק שישפר את ההתנהגות של הילד תוך 21 יום

 

אתם מחליטים

לפני הכל, ההחלטה על אימוץ כלב היא החלטה הורית. גם כשהילדים שלנו מצהירים על התחייבות מוחלטת לעניין, יש תחומי אחריות שלא פוסחים עלינו, כי אימוץ כלב משמעו אימוץ זאטוט חדש למשפחה.

 

אנחנו נקנה את כל הציוד הנדרש ונדאג לאספקה קבועה של אוכל, ניקח לווטרינר, נדאג לאילוף, נקפיד על חיסונים, נטפל כשהוא חולה ונוציא לטיול ביחד עם הילדודס, כי כשהם קטנים מדי הם לא יכולים להוציא אותו לבד, וכשהם מתבגרים הם לא תמיד בבית. זוהי התחייבות ארוכת טווח, ולכן, לפני הכל, זו ההחלטה שלנו.

 

 (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

התועלות

כולם אומרים שאימוץ כלב נפלא לילדים, וחשוב להכיר את התועלות בדרך לגיבוש ההחלטה - כלב מלמד את הילדים שלנו דאגה אמיתית ואהבה ללא תנאי, הטיפול וההשגחה תורמים לתחושת המסוגלות ולדימוי עצמי גבוה, הילדים מפתחים רגישות שמסייעת להם גם במיומנויות חברתיות, הם מעניקים ומקבלים חום ואהבה, נוכחותו נוסכת בהם בטחון ויש בה את היכולת להשקיט ולהרגיע, והטיולים היומיים הם פעילות ספורטיבית נפלאה.

 

מידת המוכנות של הילדים

גם כשאנחנו כבר שוקלים בחיוב את העניין ומוכנים להתחייב כנדרש, חשוב לוודא את מידת המוכנות של הילדים שלנו. האם הם בוגרים מספיק, לא ממצים מהר תחומי עיסוק ומשחקים, וקופצים בזריזות מעניין לעניין.

 

חשוב לוודא שהם מפגינים עצמאות ולוקחים אחריות על משימות שבתחום אחריותם כמו הכנת שיעורי הבית וסידור החדר, והכי חשוב – יודעים לקיים הבטחות, גם כשפחות נוח. תסבירו להם שזה בדיוק מה שנדרש, תאפשרו להם לשפר ולהוכיח כי הם מסוגלים לכך, ובמידת הצורך, תמתינו שיתבגרו מעט.

 

לתאם ציפיות

חשוב להיערך מראש ולקבוע תחומי אחריות. לשתף את הילדים בתהליך קבלת ההחלטות ולהכין ביחד את רשימת המטלות - מי מוציא מדי בוקר וקם רבע שעה לפני הזמן, מי מתעורר בחגים ושבתות, מי אחראי למלא בקביעות את קערת המים, מי מוציא לטיול בערב כשיורדת החשיכה, מי מסרק מדי יומיים ומי מפנה את הצרכים מהגינה.

 

יש כאן אחריות והתחייבות, זה לא תמיד נוח, וחשוב לפרוט את המשימות כדי להבין את משמעותן. ככל שהילדים שלנו גדולים יותר, ניתן להאציל יותר תחומי אחריות, אבל אז הם פחות בבית, וחשוב שיהיה מי שממלא את מקומם בזמן שהם בחוג, אצל חבר או לומדים עד מאוחר.

 

ואם זה לא קורה?

חייבים להיערך גם לתרחיש הזה, כי יקרה שהם ישכחו למלא את קערת המים, יתווכחו על תורו של מי לפנות מהגינה, ויפצירו בנו להוציא לטיול, כי הם כבר עייפים מדי. זה בסדר להתגמש מדי פעם ולחלוק תפקידים, אבל חשוב לוודא שלא לעשות במקומם דרך קבע.

 

לפייסבוק הורים של ynet כבר נכנסתם? היכנסו עכשיו

 

מנגד, חשוב שנמשיך להתחייב לתהליך ולא נחפש פתחי מילוט. נימנע מדברי ביקורת ורטינה ונעודד את הילדים שלנו על לקיחת האחריות ועל הוויתורים שהם עושים, נעשה ביחד איתם כדי ללמד אותם לעשות נכון (להאכיל, לטייל, לחנך), נהפוך את הטיפול לחווייתי ונשמור על אווירה טובה, והכי חשוב, נפגין אורך רוח ונאפשר לכולם להסתגל בהדרגה להרכב המשפחתי החדש ולשינויים המשתמעים ממנו.

 

אם החלטתם לאמץ

מסתבר שתנאי מרכזי להצלחת האימוץ, הוא לדעת לבחור את הכלב שמתאים למשפחה שלנו ולאורחות חיינו. האם זכר או נקבה, גור או בוגר, נמרץ או עצל, גדול או קטן, כלב גינה או כלב בית. אנו נוהגים לבחור לפי מראהו, כשנכון יותר להתייעץ עם וטרינר או מאלף ולהתחשב בגיל הילדים, הנוכחות ההורית בבית וסוג הבית.

 

אם החלטתם לא לאמץ

לאחר ששקלנו את כל השיקולים, הבנו את האחריות ההורית הנדרשת, הכרנו את התועלות ובחנו את מידת המוכנות של ילדינו, ייתכן שנחליט שלא לאמץ. כל הסיבות כשרות. ייתכן כי קשה לנו להתחייב לעניין, ייתכן שאנחנו לא מוכנים לכלב שיגור איתנו בתוך הבית, ייתכן שאנחנו נמצאים שעות ארוכות מחוץ לבית וייתכן שילדינו קטנים מדי להתחייבות.

 

כך או אחרת, אנחנו חייבים לדעת לומר לא. נכון שלא פשוט לעמוד מול ההפצרות של הילדים שלנו ונכון שלבנו נכמר כשאנחנו מרגישים שאנחנו מנפצים את חלומם, ובכל זאת, עדיף לסרב ולהסביר בבירור מדוע, על פני אימוץ כושל שיגרום למפח נפש וכאב לב.

 

חולמים לאמץ כלב או חתול? למדור האימוץ השבועי של ynet - לחצו כאן

 

חבר טוב ונאמן - צפו בכלב שמשחק פינג פונג:

 

הכותבת היא מנחת הורים ומרצה

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
חשוב להיערך מראש ולקבוע תחומי אחריות
צילום: shutterstock
מומלצים