שתף קטע נבחר

שלום למלכה: אוסטרליה נפרדת מ"אביר" ו"גבירה"

הממשלה החליטה להפסיק את השימוש בעיטורי הכבוד השאובים ממערך העיטורים של המלוכה הבריטית. ברקע: הדיון ההיסטורי סביב הרצון להתנתק סופית מבריטניה ומהמלכה, שנחשבת עדיין לראש המדינה האוסטרלית

אוסטרליה עשתה אתמול (ב') צעד היסטורי כשהסירה את התארים "אביר" ו"גבירה" ממערך העיטורים הלאומי. ראש הממשלה החדש של אוסטרליה, מלקולם טרנבול, הסביר כי ההחלטה התקבלה משום שהתארים העתיקים האלה "אינם מתאימים עוד" בעידן המודרני.

 

עוד סיפורים מרתקים בדף הפייסבוק של דסק החוץ

 

עוד חדשות בעולם :

 

התארים "אביר" ו"גבירה" הוחיו באופן לא צפוי בשנה שעברה על-ידי ראש הממשלה דאז טוני אבוט, תומך נלהב של המונרכיה באוסטרליה. הצעד שלו עורר האשמות שלפיהן הוא חי בעולם אחר ומרוחק מהבוחרים. כבר כשטרנבול הרפובליקני התמנה לראש הממשלה אחרי הפיכה שמרנית בתוך המפלגה הליברלית בספטמבר, שבה הדיח את אבוט, ההערכה הייתה כי הוא יבטל את שני התארים.

ראש הממשלה טרנבול (צילום: AFP) (צילום: AFP)
ראש הממשלה טרנבול(צילום: AFP)

טרנבול אמר כי המלכה אליזבת קיבלה את המלצתה של ממשלת אוסטרליה להסיר את שני התארים מרשימת המסדר האוסטרלי, שנועד לתת הכרה וכבוד על הישגים ותרומה לציבור. ראש הממשלה הבהיר כי השינוי לא ישפיע על מי שמחזיקים בתארים האלה כיום.

 

בשיחה עם כתבים בסידני אמר ראש הממשלה: "העניין הזה רחוק מלהיות הנושא הכי חשוב באוסטרליה היום, אבל הוא משקף את אוסטרליה המודרנית: אבירים וגבירות הם תארים באמת אנכרוניסטיים, הם לא תואמים את התקופה, הם לא מתאימים באוסטרליה של 2015". מתנגדי התארים האלה טענו בין השאר כי הם מחזירים את אוסטרליה לימי הקולוניאליזם, ומחזקים את הקשר בין אוסטרליה לבין בית המלוכה הבריטי - קשר שבו רבים מהם אינם רוצים עוד.

המלכה אליזבת מציגה לנסיך פיליפ תואר אביר (צילום: AFP) (צילום: AFP)
המלכה אליזבת מציגה לנסיך פיליפ תואר אביר(צילום: AFP)

השאלה אם לנתק את הקשרים עם בית המלוכה הבריטי היא שאלה שהאוסטרלים מהרהרים בה זה שנים רבות, אבל במשאל עם שנערך ב-1999 הם החליטו לשמור על המודל המסורתי הקיים, שבמסגרתו מלכת בריטניה אליזבת השנייה נחשבת גם לראש המדינה שלהם. התמיכה של האוסטרלים בהפיכת המדינה שלהם לרפובליקה פחתה עם השנים, ולפי סקר משנת 2014 51% מהם תומכים בהשארת המצב הקיים. רק 42% תמכו בזמן עריכת הסקר בהפיכת אוסטרליה לרפובליקה.

 

"הליגה המונרכית האוסטרלית" תקפה את ראש הממשלה על ההחלטה והביעה דאגה. היא האשימה את טרנבול כי הוא מנסה

לבסס רפובליקה ושזו דרכו להתחיל זאת.

 

התארים "אביר" ו"גבירה" הוכנסו למערכת העיטורים האוסטרלים ב-1976 על ידי ראש הממשלה דאז, מלקולם פרייזר, אבל הם בוטלו עשור אחד לאחר מכן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
אבירים וגבירות - אאוט. המלכה אליזבת
צילום: AFP
מומלצים