שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  אכיפת רכיבה על אופניים חשמליים - לרשויות המקומיות

  בדיון שנערך בוועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת אמר שר התחבורה, ישראל כץ, כי הוא תומך בהעברת אכיפת הרכיבה כחוק על אופניים חשמליים מהמשטרה לרשויות המקומיות

  ריבוי התאונות הקטלניות שבהן מעורבים רוכבי אופניים חשמליים והיעדר האכיפה בנוגע להם, עמדו במוקד הדיון של ועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת הבוקר (יום ב'). בדיון שבו השתתף שר התחבורה ישראל כץ, נידונה האפשרות להעביר סמכויות אכיפה לרשויות המקומיות.

   

  המשטרה ממליצה: נהיגה על אופניים חשמליים ברישיון בלבד ורק מגיל 16

   

  שר התחבורה בוועדה:

   

  לדברי השר כץ, "מצב האכיפה בנוגע לשימוש באופניים חשמליים לא סביר, "לכן תמכנו בהצעת החוק של ח"כ מרב בן ארי שתאפשר אכיפה על ידי הרשויות המקומיות. גם השר לביטחון פנים תמך בהצעה. זאת לצד תשתיות של שבילי אופניים שאנו משקיעים בהם עכשיו מיליארד שקל. נושא האכיפה מחייב שינוי ואנו מאד קרובים לעירוב הרשויות המקומיות בכך. אם המשטרה סבורה שהכל בסדר, זו עמדה מרחיקת לכת".

   

  יש להזכיר כי בעבר הציעה ח"כ מירב בן ארי (כולנו) יוזמה חדשה נוכח השתוללות בני הנוער על אופניים חשמליים, ועליה חתמו 30 חברי כנסת מרוב סיעות הבית. ההצעה ביקשה להרחיב את סמכויות האכיפה הניתנות כיום לשוטרים גם לפקחים עירוניים ולהטיל קנסות. בנוסף, יחויבו בעלי עסקים לצרף אליהם דף מעודכן עם תקנות התעבורה.

   

  הצעת החוק - עליה חתומים 30 ח"כים ממרבית סיעות הבית - קודמה בהליך חקיקה מזורז עקב יציאת בני הנוער לחופשת הקיץ. בנוסף לקנסות וסמכויות, מחייבת הצעת החוק את בעלי העסקים לצרף דף מעודכן לכלים הדו-גלגליים, הכולל תקנות תעבורה.

   

  לפני כארבעה חודשים הכריעה ועדת השרים לענייני חקיקה, כי סמכויות האכיפה לפיקוח עירוני בנושא אופניים חשמליים יורחבו, ויוטלו קנסות על מי שירכבו בניגוד לחוק. על-פי הצעת החוק יוכלו שוטרים ופקחים להטיל קנס בגובה 300 שקלים במספר מקרים: נהיגה תוך אחיזת טלפון נייד ביד (כולל קריאה או שליחה של מסרון), הרכבת אדם נוסף בכל סוגי האופניים למי שטרם מלאו לו 14 (גם באופניים "רגילים"), רכיבה על אופניים חשמליים למי שטרם מלאו לו 14 ורכיבה על מדרכה או בשבילים המוגדרים להולכי רגל.

   

  באותה עת עלה הנושא שוב לכותרות לאחר שילדה בת שלוש נפגעה בתל אביב מרוכב שנעלם מהמקום. המספרים מראים כי בשנתיים האחרונות חלה עלייה באשפוז נפגעים מאופנים חשמליים בשיעור של פי עשרה, והמפגע הוגדר "מכת מדינה". כיום מורשים שוטרים לטפל ברוכבים רק באמצעות הוצאת אוויר מהגלגלים, ואילו הרשויות העירוניות נותרות חסרות אונים מול התופעה.


  פורסם לראשונה 02/11/2015 23:12

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  אופניים חשמליים - מכת מדינה
  ynet רכב בפייסבוק
  לוח winwin
  מומלצים