שתף קטע נבחר

מומחה סביבתי: "סופות האובך יגיעו בעוצמה חזקה יותר"

פרופ' אורי מרינוב, המנכ"ל הראשון במשרד להגנת הסביבה, הזהיר בראיון לאולפן ynet מהחמרה בזיהום האוויר: "ללא הפסקה הדרגתית בפליטת גזי חממה לא נוכל למנוע קטסטרופה". הזיהום בבאר שבע פי 18.5 מביום רגיל. שדה דב נסגר וייתכן כי הטיסות לשדה בעובדה לא יתחדשו

 

"הסופות האלה שעברנו הן רק ההתחלה, הן תחזורנה ובעוצמות הרבה יותר חזקות מפעם לפעם". ברקע המשכו של זיהום האוויר הכבד ששורר ברחבי הארץ הביע הבוקר (יום ד') המנכ"ל הראשון של המשרד להגנת הסביבה פרופ' אורי מרינוב חשש מהחמרה משמעותית יותר בעתיד. "מה שהולך לקרות בשנים הקרובות זה שהסופות יהיו יותר חזקות וילוו בגשמים וחום קשה", אמר פרופ' מרינוב בראיון לאולפן ynet.

 

צילמתם סרטונים או תמונות של מזג האוויר? שלחו למייל האדום של ynet

 

במשרד להגנת הסביבה דיווחו כי הזיהום היום ישרור בעיקר במרכז הארץ ובדרומה. בשל הזיהום ממליץ המשרד לחולי לב-ריאות, קשישים, נשים בהריון וילדים להימנע משהייה ממושכת מחוץ למבנים סגורים ולהימנע מפעילות גופנית מאומצת ללא צורך באוויר הפתוח. בעקבות האובך ביטלו חברות ישראייר וארקיע את הטיסות הפנים-ארציות עד לשעה 15:00. החברות הודיעו כי הן צפויות לחדש את הטיסות ב-16:30, אך אחר הצהריים ששדה דב יוותר סגור וייתכן כי הטיסות לעובדה לא יתחדשות. שדה התעופה באילת פתוח רק להמראות.

 

לפי נתוני המשרד, זיהום האוויר היום בבאר שבע הוא פי 18.5 מהממוצע, בערד פי 13.6, בבית שמש פי 13.1, בירושלים פי 12.6, במודיעין פי 10.1, בגבעתיים פי 9.2 וברחובות פי 8.9.

 

שטים באפור בנתניה (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
שטים באפור בנתניה(צילום: עידו ארז)

 (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
(צילום: עידו ארז)

 (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
(צילום: עידו ארז)

 (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
(צילום: עידו ארז)

אביך באזור הכנסת בירושלים (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
אביך באזור הכנסת בירושלים(צילום: גיל יוחנן)

וגם בתל אביב (צילום: אדם אבן חיים) (צילום: אדם אבן חיים)
וגם בתל אביב(צילום: אדם אבן חיים)

אפור במושב גאליה (צילום: רע בורלא) (צילום: רע בורלא)
אפור במושב גאליה(צילום: רע בורלא)

וגם ברחובות (צילום: רע בורלא) (צילום: רע בורלא)
וגם ברחובות(צילום: רע בורלא)

פרופ' מרינוב, מומחה למנהל סביבתי, ציין כי אין שום דבר יוצא דופן בסופות החול שמגיעות מאזורי הדרום והמזרח, אך מזכיר כי אירועי אקלים קיצוניים מתרחשים בכל רחבי העולם. לדבריו, "אלה תופעות שנובעות כתוצאה מהתחממות ולצערי הרב אני לפעמים תוהה איך זה קורה שכל העולם רואה את התופעות האלה וממשיך בעסקיו כרגיל".

 

לדברי פרופ' מרינוב, על העולם להחליט אם הוא מוכן להתמודד כראוי עם התחזית הקודרת. "דרך אחת היא להתגונן, לנסות להסתגל למצב הזה. זאת דרך שתעלה מיליארדי דולרים ובסופו של דבר לא תשנה את המצב. הדרך האמיתית היא למתן את התופעות האלה על ידי הפסקה הדרגתית של שימוש בדלק מחצבי, קרי בפחם, נפט וגז, ואת זה עדיין לא התחלנו לעשות".

 

נזק בקיבוץ שמיר (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
נזק בקיבוץ שמיר(צילום: אביהו שפירא)

עץ שנפל בכפר סאלד (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
עץ שנפל בכפר סאלד(צילום: אביהו שפירא)

 (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
(צילום: אביהו שפירא)

 

בסוף החודש תתכנס בפריז ועידה שתעסוק בנושא, ולקראתה התבקשה כל מדינה לשגר לאו"ם את תוכניותיה להפחתת השימוש בדלק ופליטות גזי חממה. "ממה שאני רואה עד עכשיו", אמר פרופ' מרינוב, "הסיכום של כל התשובות של 140 מדינות שנענו היא שהטמפרטורה עדיין תעלה כמעט בשלוש מעלות צלזיוס - דבר שיכול להוביל לקטסטרופה עולמית".

 

לסיכום הזהיר פרופ' מרינוב כי "אנחנו צריכים להתרגל למחשבה שללא שינוי זה מה שהולך לקרות לנו בשנים הקרובות, אלא אם כן נחליט בעולם שהגיע הזמן לעשות תפנית, להשתמש בשמש וברוח, במימן ולא בפחם ולא בנפט ולא בגז, ועל ידי כך למנוע את הקטסטרופה הזאת".

 

 


 

במקביל, בחברת החשמל אמרו כי הם נערכים להפסקות חשמל, עקב מה שהגדירו "מזג אוויר חריג הכולל סופות חול, ענני אבק והתפתחות עננים, סופות רעמים וברקים". כעבור כמה שעות הופסקה אספקת החשמל באזור מורשה במזרח רמת השרון בשל תקלה בקו מתח גבוה.

 

מחברת החשמל נמסר עוד כי השילוב של האבק והגשמים עלול להוביל להפרעות באספקת החשמל. הם הזכירו כי במקרה של חוטים קרועים או פגיעה במתקני חשמל יש להתרחק מהמקום ולדווח למוקד 103

. כמו כן יש לחזק חפצים ואביזרים שעלולים להינתק ולהתעופף ברוח: תריסים שאינם מחוברים כראוי, מכסי מכלים, קולטים ודוודים על הגג, אדניות, עציצים וכו'.

 

הטמפרטורות החזויות היום והלילה הן: קריית-שמונה 18-25 מעלות, קצרין 15-21, צפת 13-19, טבריה 19-27, נצרת 15-22, חיפה 19-26, תל-אביב 19-27, ירושלים 14-20, אשקלון 19-27, עין-גדי 25-30, באר-שבע 17-25, ערד 15-23, מצפה-רמון 13-21 ואילת 24-30 מעלות.

 

מחר, יום חמישי, יוסיפו לרדת ממטרים מקומיים ברוב חלקי הארץ מלווים בסופות רעמים. הרוחות ייחלשו. בדרום הארץ ובמזרחה קיים חשש לשיטפונות. תחול ירידה נוספת בטמפרטורות. ביום שישי מזג האוויר יהיה מעונן חלקית ויירד גשם מקומי. בשבת מזג האוויר יהיה מעונן חלקית וייתכן גשם מקומי. הטמפרטורות תהיינה רגילות לעונה. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום גדי דגון
פרופ' מרינוב
צילום גדי דגון
מומלצים