שתף קטע נבחר

היועץ וינשטיין: חשש לניגוד עניינים בין נתניהו כשר תקשורת לעורכי דינו

במסמך ששלח לנתניהו קובע היועץ: החשש מתעורר על רקע העובדה שמולכו ושמרון מייצגים גופי תקשורת רבים ולכן אסור לנתניהו לעסוק אישית באותם גופים

היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין קובע כי מתעוררים חששות כבדים לניגוד עניינים, בשל העובדה שראש הממשלה בנימין נתניהו מכהן כשר התקשורת ועורכי דינו הפרטיים יצחק מולכו ודוד שמרון מייצגים גופי תקשורת מרכזיים רבים. מולכו, השותף הבכיר במשרד, משמש גם כשליחו האישי של נתניהו למגעים המדיניים.

 

דברי היועץ נאמרים במכתב ששיגר בשבוע שעבר לנתניהו. כותרת המכתב: "מניעת חשש לניגוד עניינים בכהונתך כשר התקשורת".

 

נתניהו ווינשטיין (צילום: AP) (צילום: AP)
נתניהו ווינשטיין(צילום: AP)

 

היועץ קובע כי שרשרת הזיקות שבין נתניהו לבין מולכו ושומרון, ש"מקיימים כלפיך מערכות יחסים של אמון מיוחד" גורמות לכך שעל ראש הממשלה להימנע "מלטפל באותם עניינים שבהם משרד עורכי הדין מייצג את לקוחותיו".

 

במכתבו מציע וינשטיין שורת צעדים כדי להימנע מניגוד העניינים. עם זאת, לא ברור מהמכתב כיצד ניתן יהיה לאכוף את המגבלות שהוא מטיל על נתניהו.

 

ברשימת גופי התקשורת שאותם מייצג משרד מולכו שמרון, מציין וינשטיין: ספק תקשורת, חברות טלקום, ערוצי טלוויזיה, חברת הפקה וכן חברות העוסקות במיזמים אחרים שיש להם נגיעה לתחום התקשורת.

 

היועץ מציין כי "החששות מתעוררים על רקע מערכת היחסים בינך לבין עו"ד שמרון המשמש כבא כוחך וכן לנוכח כהונתו של עו"ד מולכו כשליח מיוחד מטעמך בעניינים מדיניים. עוד יוזכר כי עו"ד שמרון ועו"ד מולכו מצויים עמך בקשרי משפחה".

 

היועץ מציין כי באתר האינטרנט של משרד מולכו שמרון, נמנה תחום התקשורת והטלקומניקציה כאחד מתחומי העיסוק העיקריים של המשרד. כן מצוין שנציגי המשרד מופיעים דרך קבע בפני רשויות הרגולציה וועדות הכנסת העוסקות בתחום התקשורת. כמו כן מצוין כי המשרד ייצג גופי תקשורת מובילים בהליכים מנהליים ומשפטיים.

 

וינשטיין מציין כי לשר התקשורת סמכויות רבות בנוגע לגופי תקשורת - בתחום הטלקום, בתחום הרדיו והטלוויזיה, בנוגע לתשתיות ושירותי תקשורת. למשל, בעניין הטלקום פועל משרד התקשורת כ"רגולטור דומיננטי". "הסמכויות המנהליות בעניינים אלה נתונות בדרך כלל לשר התקשורת עצמו", נכתב. גם בכל הקשור לרשות השנייה לטלוויזיה ורדיו והמועצה לשידורי כבלים ולוויין - יש לשר התקשורת סמכויות.

 

היועץ המשפטי לממשלה מציין ששר התקשורת אחראי על החקיקה הקשורה בגופים אלה וכי יש לו "תפקיד דומיננטי בהובלת שינויים מערכתיים בדברי החקיקה הרלוונטיים".

 

לדברי וינשטיין, בכל הקשור לתוצאות הרגולציה הנקבעות על ידי משרד התקשורת קיימת בעיה והיא הזיקה שיש לנתניהו לאותם עניינים על רקע הזיקה המיוחדת שיש לו עם משרד מולכו שמרון. "מטבע הדברים בבחינת העניינים האישיים של אדם שהוא עורך דין, לא ניתן להתעלם מן האינטרסים של לקוחות שהוא מטפל בעניינם, במערכת יחסים משמעותיים של אמון. הדברים אמורים גם ביחס לשותפות עורכי הדין - בעת ששותף במשרד עורכי הדין מטפל בעניינים של לקוח, ההכנסות מאותו לקוח מתחלקות בין השותפים במשרד. הלכה למעשה, על רקע יחסי האמון הכרוכים בייצוג, ניתן לומר שהאינטרס העסקי של שותף במשרד כולל בתוכו במידה מסוימת גם את ענייניהם האישיים של כל לקוחות המשרד, אף אם אינו מייצג אותם באופן אישי".

 

הצעדים שאותם מציע וינשטיין לנתניהו כדי למנוע ניגוד עניינים הם: פניות משרד עורכי הדין בקשר לעניינם של גופי תקשורת, לדרגים המקצועיים ולא לנתניהו.

 על נתניהו להימנע מטיפול בכל עניין שבו משרד עורכי הדין מולכו שמרון מייצג לקוח מול משרד התקשורת וגם בנושאים שעליהם נסובה הפניה למשרד התקשורת. היועץ מציע שרשימת לקוחות משרד מולכו שמרון תועבר אחת לשלושה חודשים אל המשנה ליועץ המשפטי לממשלה דינה זילבר. "הרשימה תישאר חסויה" ותימסר רק ליועצות המשפטיות של משרדי ראש הממשלה והתקשורת. על היועצת המשפטית של משרד התקשורת לבחון כל פנייה של משרד עורכי הדין .

 

עוד קובע היועץ כי העקרונות הללו יחולו גם כאשר יתעורר צורך בהפעלת סמכות בתחומי הרשות השנייה או המועצה לשידורי כבלים ולוויין. אם אחד מגופים אלה יפנה לנתניהו, מוטל על היועצת המשפטית של משרד התקשורת לברר אם משרד מולכו שמרון מעורב בעניין.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי, ידיעות אחרונות
ראש הממשלה ושר התקשורת נתניהו
צילום: אלכס קולומויסקי, ידיעות אחרונות
מומלצים