שתף קטע נבחר

הצעת חוק: כהונת רה"מ תוגבל לשתי קדנציות

כל ראשי סיעות האופוזיציה - כולל הרצוג, לפיד, ליברמן ואיימן עודה - תומכים בהצעה שתגיע ביום ראשון לוועדת שרים לחקיקה. היוזמת ח"כ מרב מיכאלי: "זה לא חוק פרסונלי נגד בנימין נתניהו, נתחיל מהכנסת ה-22, בעוד שתי כנסות"

 

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

ועדת שרים לחקיקה תדון ביום ראשון בהצעת חוק המשותפת לכל ראשי סיעות האופוזיציה, שמטרתה היא הגבלת הכהונה של ראש ממשלה בישראל לשתי קדנציות, בדומה לנשיאות בארה"ב.

 

מדובר בתיקון לחוק יסוד: הממשלה. את הצעת החוק הגישה יו"ר סיעת "המחנה הציוני" ח"כ מרב מיכאלי, ועליה חתומים יצחק הרצוג וציפי לבני (המחנה הציוני), יאיר לפיד (יש עתיד), איימן עודה (הרשימה המשותפת), אביגדור ליברמן (ישראל ביתנו) וחברי וחברות כנסת אחרים.

 

ח"כ מיכאלי אמרה היום (ד') כי לא מדובר בחוק שמכוון בהכרח באופן אישי לראש הממשלה המכהן בנימין נתניהו: "כדי להסיר את החשש שמדובר בחקיקה פרסונאלית, שחותרת תחת כהונתו של ראש הממשלה הפרנואיד ביותר בתולדות ישראל, ולמרות הביקורת האישית שלי על נתניהו, מוצע שהחוק יחול רק מבחירת ראש הממשלה בכנסת ה-22, בעוד שתי כנסות. את נתניהו אנחנו נחליף בשלטון יחד עם מפלגתו,

ולא בשינויים של חוקי יסוד".

 

עם זאת היא הוסיפה: "דמוקרטיה אינה מלוכה, אבל לצערי ראש הממשלה הפך את ההתנחלות בכורסת העור והישרדותו האישית בתפקיד למטרת העל שלו, על חשבון אזרחי ואזרחיות ישראל", אמרה ח"כ מיכאלי. "ישראל מובילה מצעד מפוקפק של חוסר יציבות שלטונית: בחצי השנה האחרונה בלבד התחלפו בממשלה 12 שרים וראש הממשלה עצמו מחזיק בארבעה תיקים.

 

"ברור שיש כאן בעיה בשיטה. הגבלת הכהונה של ראש הממשלה תתרום ליציבות השלטונית ותעלים את התמריץ ללכת לבחירות מהירות. שינוי פרסונלי בראש המערכת ישפר ביצועים וימנע את הניתוק שאנחנו רואות על נתניהו, שנוצר כשנקשרים זמן ארוך מדי לכיסא".

 

אטילה שומפלבי השתתף בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו אחרי הבחירות במרס האחרון
מומלצים