שתף קטע נבחר

נתניהו מינה מסביר לאומי: "ריבלין דמות שולית, אין חשש לחייו. גם דאעש יוותרו עליו"

"אפשר לשלוח את ריבלין במצנח לסוריה. יום למחרת דאעש יתחננו שניקח אותו בחזרה", כתב ראש מערך ההסברה שמינה נתניהו, ד"ר רן ברץ. על קרי אמר: "מניין שנותיו המנטליות לא עולה על תריסר". על ליברמן: "רק השמאל הסהרורי תומך בתוכניתו". בית הנשיא לרה"מ: "ידעת על כך כשמינית אותו?"

 

ד"ר רן ברץ ()
ד"ר רן ברץ

ראש הממשלה בנימין נתניהו החליט היום (ד') למנות את ד"ר רן ברץ לתפקיד ראש מערך ההסברה הלאומי, במקומו של לירן דן. במאמריו, חלקם גם מהתקופה האחרונה, לעג בין היתר ברץ לנשיא המדינה ראובן ריבלין, ליריבו של נתניהו אביגדור ליברמן ולמזכיר המדינה ג'ון קרי. "זה שהנשיא ריבלין טס במחלקת תיירים ולוחץ ידיים זה בעיקר אומר שהוא דמות שולית עד כדי כך שאין שום חשש לחייו. נראה לי שאפשר לשלוח אותו במצנח רחיפה לגולן הסורי שבשליטת דאעש, יום למחרת הם יתחננו שניקח אותו בחזרה", כתב בין היתר. את דבריו של ברץ על ריבלין פרסם הערב לראשונה עמית סגל בערוץ 2.

 

את תפקיד ראש מערך ההסברה מילא בשבועות האחרונים בועז סטמבלר, שראה עצמו מועמד טבעי לתפקיד. אולם נתניהו החליט להשאירו בתפקיד דובר ראש הממשלה, ובמקביל המשיך לראיין כמה מועמדים מעל ראשו של סטמבלר. הוא בחר בסופו של דבר בברץ, שאמר עם מינויו כי "ההסברה היא גורם מרכזי במאבק על מעמדה של ישראל. האתגרים העומדים בפנינו רבים, וביניהם הרחבת פעילות מערך ההסברה במדיות החדשות בזירה הבינלאומית, והנגשה יעילה יותר של עבודת ראש הממשלה והממשלה לאזרחי ישראל".

ברץ (42), נשוי ואב לארבעה, הוא דוקטור לפילוסופיה המתגורר בכפר אדומים שבמדבר יהודה. את שירותו הצבאי עשה ביחידת מודיעין מוטסת של חיל האוויר והוא בעל רקע מקצועי בהייטק. לפני כחמש שנים פוטר ממשרתו כמרצה לפילוסופיה בפקולטה למדעי הרוח באוניברסיטה העברית בירושלים, ומקורבים לו טענו שהסיבה לכך הייתה השתייכותו לצד הימני של המפה הפוליטית, וכן היותו ממחבריו של דו"ח שביקר את הקשרים של הקרן החדשה לישראל עם ארגוני שמאל. הטענות הוכחשו על ידי האוניברסיטה העברית. בהמשך ייסד את אתר הדעות הימני "מידה". 

 

לא ברור אם נתניהו קרא את מאמריו של ברץ לפני שהחליט למנות אותו לתפקיד. כך למשל הוא כתב לאחרונה על הנשיא ריבלין: "אני חושב שזה אומר הרבה שהנשיא טס במחלקת תיירים, הסתובב במטוס ולחץ לכולם ידיים. בעיקר זה אומר שהוא דמות שולית כל כך עד שאין שום חשש לחייו. נראה לי שאפשר אפילו לשלוח אותו במצנח רחיפה לגולן הסורי שבשליטת דאע"ש. יום למחרת הם יחזירו אותו עם רצון לפתוח במשא ומתן על חזרתם המיידית לעיראק, רק קחו אותו, בחייאת יזראעלין, הנשיא שלכם עובר במחנה לוחץ לכולם אחד-אחד ידיים, מנסה לדבר איתנו בערבית שהוא לא יודע, אומר לנו שנתאחד כי חבל שאנחנו ככה שבטים שבטים, בקיצור הג'מעה בגללו בדמורליזציה גמורה, מיואשים לגמרי מהחיים, אפילו התחילו לדבר אולי נקים ארגון זכויות אדם לבדיקת השימוש האכזרי בבדיחות קרש במלחמה פסיכולוגית. הקרן החדשה כבר מתעניינת".

 

בית הנשיא: "רואים זאת בחומרה רבה"

מבית הנשיא נמסר בתגובה: "אנו רואים את הדברים בחומרה רבה ומנכ"ל בית הנשיא אף העלה את הנושא מול לשכת ראש הממשלה בבקשה להבין אם הדברים היו לנגד עיני ראש הממשלה עת קיבל החלטתו למנות את הנ"ל לתפקיד. הדברים חמורים עוד יותר נוכח העובדה שמדובר בפקיד בכיר בשירות המדינה אשר אמור לשמש בתפקיד ייצוגי שכזה ולשקף את עמדותיה של מדינת ישראל בארץ ובעולם. מטרידה גם תגובתו של המועמד ההופכת את הדברים ל'אמירות סאטיריות' ותו לא, וזאת נוכח ימים אלו, שבהם מדינת ישראל מנהלת מערכה של ממש ברשתות החברתיות מתוך הבנת הכוח הטמון בפוסטים מעין אלו ובמרחק הקצר בינן לבין הלגיטימציה למעשה".

 

בלשכתו של נתניהו אמרו כי הוא לא היה מודע לדברים שכתב ברץ, ורואה בהם "התבטאות לא ראויה". מהלשכה נמסר כי  "ברץ הבהיר לראש הממשלה שהתפקיד הציבורי מחייב אותו לנהוג בממלכתיות ובאיפוק, שלא היה מחויב להם כאדם פרטי שמתבטא בפייסבוק".

הנשיא ריבלין במחלקת תיירים ()
הנשיא ריבלין במחלקת תיירים

ליברמן. "לא ראוי לאמון הימין" (צילום: זהבית שאשא) (צילום: זהבית שאשא)
ליברמן. "לא ראוי לאמון הימין"(צילום: זהבית שאשא)

על יריב אחר של נתניהו, אביגדור ליברמן, כתב ברץ: "העלייה בפופולריות של ליברמן מדאיגה. לא מפני שיש לי משהו עקרוני נגד ליברמן, אלא מפני שהדבר מעיד על כך שהציבור שלנו לא מוכן ללמוד מהניסיון ומהעובדות. שהרי ליברמן מוכיח כבר שנים ארוכות שהוא לא ראוי לאמון הימין משום בחינה קובעת: מדינית, ביצועית, ופוליטית. הרעיון המדיני של ליברמן הוא למסור את המשולש לפלסטינים, תוכנית עד כדי כך מוזרה, בלתי-אפשרית לביצוע ומסוכנת, עד שרק בשולי השמאל הסהרורי אפשר למצוא לה תומכים.

 

"מבחינה ביצועית, ביטחון הפנים היה בידי ישראל ביתנו בשנים האחרונות, והנה, דווקא בהן חווינו ירידה גדולה ביותר בביטחון האישי של יהודים. בתקופה זו קיבלו הערבים הלאומנים היתר 'מכיל' לצמוח ולהתפרע, ידי השוטרים והאכיפה הוצרו ונאזקו, ואת מה שקרה לדימוי המשטרה בזמן הזה אין צורך להזכיר. היום אנו קוצרים את יבול הכישלון הזה. אבל הגרוע ביותר איננו התוכנית המדינית המזיקה של ליברמן או כישלונו כאיש ביצוע. בכתר העליבות זוכה הפוליטיקה של ליברמן, שמזגזג ימינה ושמאלה ללא בושה וללא תחרות. כל יום והאווירה שלו, כל יום והפוליטיקה שלו".

נתניהו עם ג'ון קרי. מיס אמריקה (צילום: AP) (צילום: AP)
נתניהו עם ג'ון קרי. מיס אמריקה(צילום: AP)
במאמר אחר לעג למזכיר המדינה ג'ון קרי על הרעיונות שלו וכתב: "כדאי שקרי ישוב קצת לאוניברסיטה, שם ילמד על כך שלא בכל התרבויות והדתות שואפים כולם, בתור אידיאל פוליטי נעלה, להיות מערביים. אלו הם האתגרים שרואה קרי בדרך לשלום עולמי: (1) הקמת קואליציה ירוקה בינלאומית; (2) עליית אסלאם דמוקרטי; (3) השגת שלום שיעי-סוני; (4) ופתרון הסכסוך הישראלי-פלסטיני. לזכותו של קרי יאמר כי אין בנמצא ולו מיס אמריקה אחת שהייתה יכולה לבטא זאת טוב יותר".

 

כך כתב ברץ על פרשת המופתי: "מוטב לך עם ישראל שראש הממשלה שלך יאמין בדבקות בכל לבו שהמופתי שכנע את היטלר להשמיד את היהודים מאשר שיחשוב - ולו לשבריר שנייה בחלום בר-חלוף בהקיץ - שיש אפשרות שלא נחיה כאן על חרבנו. השמאל מאשים את נתניהו בהכחשת השואה, אבל לא מהסס להוכיח שהוא עדיין שקוע בהכחשת המציאות, ההיסטוריה, השכל הישר וטבע האדם".

 

במאמר אחר דחה את הביקורת על ממשלת נתניהו על אוזלת היד שלה בטיפול בטרור הפלסטיני: "בזכות הפייסבוק גיליתי ימנים שמניחים שיש פתרון לטרור הפלסטיני. זה קצת מייאש, לא? ...להאשים את 'ממשלת הימין' באיזו קטסטרופה שמתחוללת עלינו, כאילו אנו תחת איזה איום טרור קיומי במימדים שדורשים תגובה מארץ התגובות הבלתי-מידתיות, את זה אי אפשר. זהו חוסר מודעות היסטורי משווע. אנו בתקופה הרגועה בתולדותינו, עם שיעור קורבנות נמוך מאי פעם וגובה להבות נמוך ברמה שלא הכרנו".

 

בתגובה לסערה שפרצה אמר ברץ: "דברים שאמרתי בבדיחות הדעת בתור אדם פרטי לא קשורים לתפקיד הממלכתי. מה שאני אעשה בתפקיד ממלכתי יהיה ממלכתי לחלוטין ולאומי לחלוטין בשירות המדינה. זאת המשמעות של מינוי בשירות הציבורי. אני אדם דעתן שמשתמש בהומור וסאטירה ומשלב אותם עם ביקורת. כך עשיתי במשך 20 שנה ואין סיבה להיעלב או להתרגש מכל בדיחה בפייסבוק. אני לא צריך מינוי ציבורי בשביל להתנצל בפני מי שנפגע. כמובן שאני מעריך את כבוד נשיא המדינה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ד"ר רן ברץ
צילום: אמיל סלמן
נתניהו
צילום: אמיל סלמן
מומלצים