שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  כל המצילה נפש אחת
  עמות ‘להיטיב’ של דגנית בידרמן שליו עושה עבודת קודש, לא פחות. היא מצילה מדי יום משפחות ישראליות מחיי עוני, מצוקה ועכשיו גם כאבי שיניים
  כל מי שראה את הסרט ׳משנה מקום משנה מזל׳, ודאי חשב על הקונספט המציאותי שמאחוריו. מספיק לחשוב על שם הסרט כדי להבין שלמקום בו אתה נולד יש משמעות כמעט מכרעת על מהלך חייך, ואולי אם תושט לעברך יד ותוכל לקבל הזדמנות להתקדם בנתיב אחר, החיים יכולים להתמלא בתקווה. דגנית בידרמן שליו הקדישה את חייה למציאת הדרכים בהן תוכל להפוך ליד המושטת של כל מי שזקוק לה.

   

  ״אבא שלי בא מבית עני״, היא מספרת. ״ולכן תמיד התייחס בכבוד לכל אחד. כשניהל מפעל בהמשך חייו, ראיתי שהיחס השווה והמכובד שנתן לעובדים שלו עשה הבדל ששינה חיים. ברוב המקרים ראיתי שכשאנשים מקבלים הזדמנות, הם מנצלים אותה״.

   

  כשעמלה על השלמת הדוקטורט שלה באוניברסיטת בן גוריון, התמקדה בכל הסובב את עבודת המניעה בקהילה. היא בדקה כיצד יכולה רשות מקומית למנוע מצבים סיכוניים. ״חקרתי את קריית גת ואת קריית מלאכי, וגיליתי שתיאום בין מערכות עירוניות יכול לקדם משפחות מוחלשות״.

   

  משם, המשיכה בידרמן-שליו לרעננה והציעה לראש העיר, זאב ביילסקי, להוביל תכנית לבני נוער במצוקה. ״הוא שיתף פעולה וזה מה שעשינו במשך מספר שנים. הגענו להצלחות מרגשות, של פחות מאחוז אחד נשירה מבית ספר. בשלב הזה הבנתי שאפשר לחולל מפנה בחייהם של רבים. לקחתי על עצמי להיות יו״ר בעיות השמה ברעננה, ונדהמתי לגלות כמה מהר ילדים נשלחים למוסדות שאינם מוסדות חינוך רגילים, רק כי הם מגיעים מסביבה חברתית וכלכלית מוחלשת, ולא כי יש להם בעיה אמיתית.

   

  “אני זוכרת ילד אחד שהגיע לועדת השמה. ראיתי איך הוא מדבר על השאיפות שלו והבנתי שבמסגרת מתאימה, עם ליוווי רגשי, הוא יכול ללמוד בתיכון רגיל. ואכן, היום הוא מסיים עם בגרות רגילה, בתיכון רגיל ויש עשרות סיפורים כאלו״.

   

  דגנית מסבירה שככל שהילד צעיר יותר ובונים סביבו מערכת חינוכית ותמיכה משפחתית, הוא משלם מחיר פחות גבוה. ממש כמו אותה מסקנה שהבחינה בה כילדה, כשצפתה באביה והיחס המיוחד שהעניק לכל אחד, היא הבחינה גם הפעם, שכשאנשים, צעירים או מבוגרים, מקבלים את ההזדמנות לשנות ולתקן, הם לוקחים אותה.

   

  ״כשאת מראה לילדים שכבר בגיל צעיר איבדו תקווה וחשבו שזה כל מה שהם שווים, שהמציאות יכולה להיות אחרת, שהם יהיו בתיכון רגיל, את רואה את המוטיבציה שלהם עולה. המשפחות גם מתמסרות לתהליך ומקבלות תיקון וסיוע״.

   

  כשהיא מגלה עוד ועוד תחומים שדורשים תיקון, מחליטה דגנית ללכת להקים את ׳להיטיב׳, עמותה שמוגדרת ככזו ש׳מנסה להרבות טוב בעולם׳, ופועלת לקידום
  רווחה נפשית ופיזית של יחידים ומשפחות בשכונות מצוקה בישראל. בשנת 2011 הוכרז שכל ילד שלישי בישראל רעב. זו הייתה עובדה שהתקשתה דגנית לשאת והחליטה לבדוק מה העמותה יכולה לעשות. ״הבנתי שעליי לצאת מרעננה, להכיר את החיים בפריפרייה ולטפל במשפחות שחיות בעוני. גייסתי שותפים לעמותה ובחרתי את מגדל העמק כעיר ראשונה. רציתי עיר לא גדולה מדי, בה ניתן יהיה להבחין בכל שינוי משמעותי”.

   

  בימים אלו, נכנסת עבודתה של דגנית ועמותת ׳להיטיב׳ לשנתה השלישית, ולטענתה השינוי אדיר. ״זה מטורף. העיר בעצמה מרגישה לפתע שיש מנגנונים שעובדים. היחסים בבתים, במשפחות, נרגעו. יש עליה ניכרת בעבודה ומייצרים עוד מקומות עבודה. ראיתי שיש משפחות חד הוריות רבות, אמהות רבות שלא סיימו שנות לימוד, חלק אפילו לא יודעות קרוא וכתוב. ניסיתי למצוא פתרון וגיליתי שהמדינה משלמת ל-350 אלף ילדים על ארוחות. החלטנו לפתוח בצפון מפעל של נשים שיבשלו. מפעל הזנה ראשון בצפון שיספק אלפי ארוחות למוסדות חינוך. ככה מייצרים פתרונות. הן ירוויחו את כספן בכבוד, וזה עוד צעד משמעותי לשינוי מהותי״.

   

  בימים אלו עומלת דגנית על פתרון בעיה קשה מאוד שזיהתה בחברות מוחלשות. בעיות שיניים. ״רפואת שיניים איננה מסובסדת בישראל, ועניים רבים בכל הגילאים סובלים מבעיות שיניים קשות עד שהם מתקשים לעבוד בגלל זה. אפילו נערות בנות 20 בלי שיניים מתביישות לצאת מהבית, ובלי זה אי אפשר לקדם אותן בדברים אחרים. יש לנו אנשים בפרויקט שמעולם לא היו אצל רופא שיניים והטיפולים יקרים מכדי להשקיע בהם״.

   

  דגנית והעמותה מקווים לגייס את המשאבים להקים ניידת שתעבור בשכונת המצוקה השונות עם רופאי שיניים מתנדבים. כך יוכלו רבבות לקבל טיפולים במחיר סימלי ולהתחיל לתפקד. ״לא יאמן כמה זה נפוץ ועד כמה משפיע על הבטחון, על דיבור ועל כאבים, על מהלך החיים״.

   

  עלות ניידת כמו זו שעמותת להיטיב מקווה להקים עומדת על כ-200 אלף דולר ודגנית מקווה שדווקא היהודים והישראלים האמריקאים יוכלו לסייע. ״בנוסף״, חשוב לדגנית לספר, ״יש לנו פרוייקט משפחה למשפחה שמשפחות כמו משפחות מארה״ב מאמצות משפחות מצוקה בישראל ב-200 דולר בחודש, ובאופן הזה מאפשרות לנו לשנות את החיים של משפחה מקומית בכל כך הרבה תחומים.

   

  לקבלת פרטים נוספים - www.leheitiv.com

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  “יש אנשים שמעולם לא היו אצל רופא שיניים”. בידרמן שליו
  מומלצים