שתף קטע נבחר

נשים התלוננו: הטרדות מיניות בקניון עזריאלי

למרכז הסיוע לנפגעי תקיפה מינית הגיעו תלונות של נשים שסיפרו כיצד גברים שעוברים הדרכה במרכזים בקניון כיצד "להתחיל עם נשים" מטרידים אותן: שולחים ידיים, נטפלים ומציקים. ההנהלה: "לא נתקבלו תלונות במשרדנו"

יותר מעשר תלונות של נשים הגיעו לאיגוד מרכזי הסיוע לנפגעות תקיפה מינית בעת האחרונה נגד גברים ש"שלחו ידיים", "ארבו", "תפסו את היד", ועוד שלל תיאורי הטרדה מינית. לפי החשד, מדובר בגברים שעוברים הדרכה במרכזים בקניון עזריאלי בתל אביב המלמדים כיצד "להתחיל" עם נשים, ומשם הם יוצאים ככל הנראה למשימות מעשיות שבינן לבין פיתוי רב המרחק.

 

עזריאלי. "ביטחון במרחב הציבורי?" ()
עזריאלי. "ביטחון במרחב הציבורי?"
 

מרבית הנשים התלוננו על כך שלקוחות ומדריכים מהמרכזים מטרידים נשים המבקרות בקניון ואף גם מטרידים מינית. אחד המרכזים מגדיר את עצמו באתר האינטרנט כ"מרכז מקצועי שמלמד להצליח עם נשים ופונה לגברים שרוצים לקבל תוצאות".

 

צעירה שפרסמה פוסט שפכה אור על אופן ההטרדה: "אני משרתת בקריה. כל יום אני עוברת בעזריאלי בדרך לרכבת, וכל ערב מטרידים אותי מחדש אנשים מהמרכזים האלה. בהתחלה לא הבנתי מה זה, איך זה קורה לי רק שם, עד שנפל האסימון... עכשיו זה עבר כל גבול כשאחרי שצעקתי על אחד מהם שזה לא הגיוני. חיילת שלי אמרה לי שהיא 'מסתכלת על הרצפה כל פעם כשהיא נכנסת לקניון', הוא אמר 'אבל מתוך כל אלו שהתחילו איתך אני הכי מוצלח, נכון?' ונגע לי ביד. מסתבר שהוא אחד המדריכים בחוג הזה". היא קראה לנשים נוספות להעביר לה תלונות בנושא.  

 

הפוסט עורר תגובות כמו למשל זה של צעירה נוספת שסיפרה: "כן, זה קרה לי שלוש פעמים בעזריאלי... הם צצים משום מקום ותמיד מופיעים כשאני יוצאת מחנות בגדים כאילו הם אורבים לבחורות שיוצאות משם. זה עלוב, מעיק ומביך. כל פעם עם תירוץ אחר ליצירת שיחה". 

 

במכתב שהעבירה לאיגוד מרכזי הסיוע כתבה הצעירה כי "בפועל, מה שקורה הוא שבשנתיים האחרונות אין שבוע שבו אני לא מוטרדת על ידם בתחומי הקניון. החל משיחות מעיקות החוזרות על עצמן כל יום, דרך חוסר הבנה בסיסית של המילה 'לא' על שלל גווניה ועד לנגיעות בכתף/ ביד כשבפירוש לא הראיתי שום עניין או רצון למגע".

 

בתלונה נוספת תואר: "לאחרונה הגעתי לעזריאלי עם משלחת חילופי נוער מגרמניה, בליווי המארחות/ים הישראליות/ים. ממש לפני שעזבנו ברכבת את הקניון, אחת הישראליות, בת 16 או 17, סיפרה לי בבושה ובחרדה שבחור ניסה 'להתחיל איתה' בכך שלקח לה את היד ולא עזב, עד שבמקרה עבר מולם המורה שלה, ש'הציל אותה'. אמרתי לה שבפעם הבאה תיתן לו סטירה". 

 

בתלונה אחרת נכתב: "הם לא מפסיקים אפילו שרואים שאני בהריון. אני עוד מישהי להתאמן עליה מבחינתם. זה כבר עבר ממשעשע לסתם מבחיל. היה אחד שפשוט בא והניח עליי את היד המגעילה שלו כמו ב'חיבוק של סחבקים'. לא בטוחה למה לא צעקתי עליו וקראתי למאבטח אלא רק אמרתי שיילך".

 

במכתב ששלחה אתמול אורית סוליציאנו, מנכ"לית איגוד מרכזי הסיוע, להנהלת קניון עזריאלי, נכתב: "לפי המידע שהגיע אלינו הפך הקניון ל'זירת התלמדות' של גברים המעוניינים ללמוד כיצד להתחיל עם נשים. אם מידע זה נכון ותופעה של הטרדות מיניות שיטתיות ומאורגנות אכן מתרחשת במרחב קניון עזריאלי, הרי זהו דבר חמור ביותר המחייב את התערבותכם המיידית. לפיכך אנו דורשות מהנהלת הקניון לפעול מייד לבירור הנושא, להקים קו תלונות שאליו נשים יוכלו לפנות ולהציב מאבטחים/ פקחים מטעמכם שבאופן יזום יוכלו לוודא כי התופעה תופסק".

 

עוד הוסיפה סוליציאנו כי "הטרדה מינית במרחב הציבורי היא תופעה ממנה סובלות נשים בכל הגילאים. זוהי תופעה פוגענית והגיע הזמן לתת את הדעת על תחושת הביטחון של נשים כאשר הן מסתובבות בכל מרחב ציבורי". 

  

מהנהלת עזריאלי נמסר כי "הקניון אוכף בחומרה כל פעילות החורגת משגרת הקניון ו/או שאינה עומדת בקנה אחד עם החוק. עד כה לא התקבלו תלונות במשרדנו או באמצעות צוות הביטחון המסייר ברחבי הקניון יום יום ובכל שעות היום. הנהלת הקניון וצוות הביטחון יבדקו הנושא לעומקו בשיתוף משטרת ישראל. הוא יטופל בחומרה ובאופן מיידי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים