שתף קטע נבחר

יום דמים בחברון: מצוד אחרי מבצעי 3 פיגועים

ישראלי וחייל צה"ל נפצעו קשה, אחד בינוני ואחד קל, ביום של פיגועי ירי, דקירה ודריסה באזור חברון ובשער בנימין. מחבלת בת 72 חוסלה, אבל שאר המפגעים נמלטו, בהם אחד שלפייסבוק עלה סרטון שלו מודיע: "אני זה שדקר". חיפושים נרחבים אחרי המחבלים בגדה, דאגה מהתגברות השימוש בנשק חם וקטלני

שני פיגועי הירי שאירעו אתמול בערב (יום ו') באזור חברון, תוך שימוש ברובי סער או בצלפים, מהווים בעיני מערכת הביטחון עליית מדרגה בשימוש הקטלני בנשק חם בגדה. מדובר במתווה של פיגועים שבו לא הרבו הפלסטינים להשתמש מאז תחילת גל הטרור בחודש שעבר. 

 

לאורך חודש אוקטובר נרשמו בשטחי יהודה ושומרון עשרה פיגועי ירי נגד ישראלים, ורובם המוחלט התאפיינו בירי לא מדויק. החריג העיקרי היה הפיגוע שהחל את גל הטרור, ושבו נרצחו בני הזוג הנקין. אתמול, ביום אחד בלבד ובתוך פחות משעתיים, נורו ממארב מתוכנן ובמדויק שלושה ישראלים - חייל ושני מתפללים יהודים שכמו אלפי יהודים אחרים הגיעו לאירוע שבת חריג בחברון, שבמסגרתו פתוחה מערכת המכפלה כולה ליהודים בלבד - אירוע שלקראתו הוצבה אבטחה כבדה אפילו יותר מתמיד.

 

פיגועי יום שישי (צילום: google maps) (צילום: google maps)
פיגועי יום שישי(צילום: google maps)
בצה"ל חששו לאחרונה מעליית מדרגה שתתבטא בהגברת פיגועי הירי הקטלניים ביהודה ושומרון, תוך ניצול חופש התנועה הכמעט-מוחלט שנשמר לפלסטינים בכבישי איו"ש בהמלצת הצבא גם בימים אלה, מתוך רצון להפריד בין תושבים לא אלימים לבין גורמי הטרור. בערי הגדה ובכפריה מוסתרים אלפי כלי נשק תקניים מסוגים שונים - רובים ואקדחים, מרביתם בידי חמושי התנזים שטרם הצטרפו למערכה ושעדיין סרים למרותו של אבו מאזן ורואים בחמאס אויב.

 

עם זאת, גם בהפרות הסדר שאיתן מתמודדים לוחמי צה"ל ומג"ב, מדווחים הכוחות בשבועיים האחרונים על שמיעת ירי מכיוון המפגינים, לרוב ללא זיהוי מקור הירי וללא נפגעים. בחברון, העיר הגדולה בגדה ובירת חמאס, הפעילים הרדומים של הארגון סרים פחות למרותם של מנגנוני הביטחון, אשר רודפים אותם, ולא מן הנמנע שהחוליות החמושות שירו לפנות ערב בשלושת הישראלים באזור חברון יתגלו ככאלה המורכבות מתומכי חמאס או פעיליו.

 

כוחות צה"ל צפויים להמשיך הלילה בסריקות ובמעצרים בכפר בית ענון, שממנו ירה המחבל על החייל שנפצע קשה בסמוך לכפר. מקורות פלסטינים דיווחו כי צה"ל ערך אתמול בערב חיפושים נרחבים בכפר והחרים מצלמות אבטחה מחנויות. הכוחות ימשיכו גם בחיפושים בשכונות הפלסטיניות הסמוכות ליישוב היהודי בחברון שבו נפצעו שני ישראלים מירי. מהשכונות הפלסטיניות האלה אפשר לתצפת ולירות בקלות לעבר רוב היישוב היהודי בחברון. הכוחות ינסו להגיע בהקדם למחבלים שביצעו את פיגועי הירי, והמצוד יהיה תלוי מאוד במישור המודיעיני בהובלת שב"כ. ניסיון העבר מלמד שפיגועי ירי משאירים "חתימה" מודיעינית משמעותית יותר מאשר פיגועי דקירה או דריסה, ובכך מאפשרים איתור מהיר יותר של המחבלים.

חמאס מצדיע ל"סבתא המחבלת", בת 72

יום הפיגועים החל אתמול בצהריים, כשהמחבלת ת'רוות אל-שעראווי, שהיא אישה בת 72 ואלמנתו של מי שנהרג באינתיפאדה הראשונה מאש צה"ל והוגדר על-ידי מערכת הביטחון כמחבל, ניסתה לדרוס חיילים מתחת לגשר חלחול, מצפון לחברון. היא לא פגעה בהם, והם פתחו באש לעברה ופגעו בה. היא מתה מפצעיה בבית החולים, ובמכוניתה נמצא סכין קומנדו.

זירת הפיגוע בשער בנימין (צילום: דוברות איחוד הצלה) (צילום: דוברות איחוד הצלה)
זירת הפיגוע בשער בנימין(צילום: דוברות איחוד הצלה)

זירת פיגוע הדריסה בחלחול. בתה של המחבלת נשואה לבכיר חמאס ()
זירת פיגוע הדריסה בחלחול. בתה של המחבלת נשואה לבכיר חמאס

פינוי הפצועים ממערת המכפלה לבית החולים שערי צדק (צילום: דוברות מד"א) (צילום: דוברות מד
פינוי הפצועים ממערת המכפלה לבית החולים שערי צדק(צילום: דוברות מד"א)

חצי שעה אחר כך דקר מחבל גבר כבן 40 במתחם הקניות בשער בנימין שבמרכזו חנות של רמי לוי - ואז נמלט. הצבא פתח בסריקות בכפר חיזמא שנושק לירושלים, ומחסומים נפרסו גם צפונה מהזירה, בצומת גבעת אסף ליד בית אל, אך לא מצא אותו. בשעות הערב, באורח נדיר, עלה לפייסבוק סרטון שבו נראה פלסטיני המזדהה כבראא' עיסא, פעיל "גדודי חללי אל-אקצה" של הפתח, תנועתו של יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן, ואמר כי הוא עצמו ביצע את הפיגוע. ככל הנראה הסרטון צולם לפני צאתו לפיגוע, משום שהוא מדבר בו כמי שהולך אל מותו.

 

כמה שעות עברו, והטרור חזר לאזור חברון: נער בן 16 נפצע בינוני וצעיר בן 18 נפצע קל מירי - כנראה של צלפים - ליד מערת המכפלה. גם בעקבות הפיגוע הזה נכנסו כוחות גדולים של הצבא לשכונות הפלסטיניות שסביב היישוב היהודי בחברון, במרדף אחר החוליה שביצעה את הירי, אבל ככל הידוע - היא לא נתפסה. שעה קלה עברה, וחייל צה"ל נפצע קשה מאוד בפיגוע ירי בצומת בית ענון שמצפון לחברון. גם במקרה זה היורה או היורים נמלטו והצבא וחוקרי שב"כ פתחו במצוד אחריהם בכפר בית ענון ובכפרים הסמוכים לו.

כרזה שפרסם חמאס לזכר המחבלת הדורסת, בת 72 ()
כרזה שפרסם חמאס לזכר המחבלת הדורסת, בת 72

הסכין שנמצא ברכבה של המחבלת הדורסת ()
הסכין שנמצא ברכבה של המחבלת הדורסת
חמאס פרסם הודעת ברכה על שני פיגועי הירי שבוצעו בערב, והצדיק אותם כפיגועים שבוצעו בעקבות "ההוצאה להורג של ת'רוות

אל-שעראווי" - הנהגת שניסתה לדרוס חיילים. ארגון הטרור אמר כי מדובר בפעולות גבורה וקרא לפלסטינים לבצע עוד פיגועים כאלה. בתה של אל-שעראווי נשואה לבכיר חמאס בגדה, מוחמד ג'מאל נתשה, הכלוא בישראל. הערב קיבלה הבת שיחת טלפון מסגן מנהיג חמאס, איסמעיל הנייה, שניחם אותה על מות אמה.


פורסם לראשונה 06/11/2015 23:20

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דוברות מד"א
פינוי הפצועים ממערכת המכפלה לבית החולים
צילום: דוברות מד"א
מומלצים