שתף קטע נבחר

130 צווי מעצר בפרשת "ד"ר קנאביס" והמרשמים הפיקטיביים

מעצרו של ד"ר אברהם דותן, מנהל יחידת התעוררות בוולפסון בחולון שחשוד בסחר בסמים, הוארך ב-11 ימים. היום נעצרו 11 חשודים ובימים הבאים ייעצרו עוד רבים. רופאים בכירים ל-ynet: "דיווחנו לפני זמן רב למשרד. הסיפור מסריח"

 

 

 

 

פרשת הרופא הבכיר  שנעצר הלילה (בין ראשון לשני) בחשד למכירת מרשמים לקנאביס רפואי : בדיון בהארכת מעצרו של ד"ר אברהם דותן (65) בבית משפט השלום בראשון לציון הודיעה המשטרה בצהריים שהוציאה כ-130 צווי מעצר לאנשים שעל-פי החשד קיבלו אישור להשתמש בקנאביס רפואי אף שלא היו זכאי לכך. בית המשפט האריך את מעצרו של ד"ר דותן ב-11 ימים. השופט מנחם מזרחי כתב בהחלטתו בנוגע לרופא החשוד בסחר בסמים כי "יש לאפשר ליחידה החוקרת למצות את החקירה עד תום מבלי שתיאלץ להגיע לבית המשפט בכל עת".

 

בדיון עלה כי המשטרה ערכה חקירה סמויה, שבמהלכה אף הפעילה סוכנים סמויים ותיעדה עסקאות שבהן ניתנו אישורים פיקטיביים לשימוש בקנאביס רפואי. נציגת המשטרה ציינה בדיון כי "החקירה מאוד מורכבת ומסועפת שעניינה קשירת קשר לביצוע פשע מתן וקבלת שוחד וסחר בסמים. מחומר החקירה עולה כי הוא שימש במעמדו רופא במתן היתרים המלצות ללקוחות אשר הגישו בקשה על מנת להשיג אישור לשימוש בקנאביס".

ד"ר דותן. 11 ימים במעצר (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
ד"ר דותן. 11 ימים במעצר(צילום: מוטי קמחי)

עו"ד גיל פרידמן, פרקליטו של ד"ר דותן, אמר כי "מדובר ברופא נורמטיבי. הארכת מעצר צריכה להיות מדודה. אולי החוקרים יופתעו בימי המעצר האלה. מחיר המעצר הוא מחיר כבד". מלבד עבירת הסחר בסמים מייחסת המשטרה לד"ר דותן עבירות של קשירת קשר לביצוע פשע, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, קבלת שוחד ועבירות מס והלבנת הון.  

 

הרופא, שמשמש כמנהל יחידת התעוררות בבית החולים וולפסון בחולון, נעצר יחד עם שותפו ו-10 נוספים ששימשו לפי החשד כמתווכים ומכרו את המרשמים. בחקירה עלה כי הרופא סיפק המלצות להשגת היתר קבלה לוועדה המאשרת ושימוש בקנאביס רפואי.

 

עו"ד עדי כרמלי, שמייצג כמה חשודים, טען: "החשודים שאני מייצג מסרו גרסה מסודרת למשטרה לפי מצבם הרפואי - הוא (ד"ר דותן. א"ס) ולא אחר, הוא הסיבה למתן האישור והם מוכנים שהדבר יעמוד למבחן אצל כל רופא אחר".

 

רופאים בכירים אמרו היום ל-ynet: "התרענו כבר לפני שנה וחצי בפני גורמים במשרד הבריאות שהרופא לא מוסמך לטפל בכאב ולא ברור איך הוא ממשיך לתת המלצות לחולים. זה סיפר מסריח". רופא נוסף שמכיר את החשוד הוסיף: "עשינו יחד התמחות לפני לא מעט שנים. כבר אז הוא היה חלקלק ולא אמין".

 

איך פעל החשוד? גורמים בתחום סיפרו כי "אישה מטעמו פנתה לעמותות של חולים עם כאבים כרוניים והציעה להפנות למרפאתו חולים קשישים או מי שסובלים מכאבים אורתופדיים, והבטיחה לקצר הליכים".

 

חולה סיפר: "היו שמועות שניתן לקבל בקלות רבה יותר קנאביס רפואי אצלו". הוא סיפר כי "לפי הפרוטוקול הרפואי חולים צריכים להיות מטופלים שנה במרפאת כאב לפני קבלת המלצה לרישיון לקאנביס. היו לי חברים שאמרו שכדאי לפנות אליו כי הוא דואג להמציא מסמכים כאלו בפרק זמן קצר יותר". מטופל נוסף בקנאביס הוסיף: "היו שמועות שהרופא מזייף מסמכים ונותן המלצות למשרד הבריאות תמורת תשלום מתחת לשולחן, לעתים גם כשאין לכך הצדקה. אני הגעתי אליו לפגישה אחת והייתה לי תחושה מאוד לא נוחה מהרופא ולכן לא הגעתי למפגשים נוספים. להגיד שזה מפתיע אותי? לא ממש".

ד"ר דותן (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
ד"ר דותן(צילום: מוטי קמחי)
 

גורם בתעשיית הקנאביס הרפואי אמר: "לקבל רישיון לקנאביס רפואי זה הליך לא פשוט בכלל, אבל אם הרופא המטפל בכאב מחליט 'להריץ' את התהליך, זה לא מורכב. אותו רופא דאג בדיוק לכל האישורים והמסמכים שצריך והשיג מהיק"ר (יחידות קנאביס רפואי) קנאביס רפואי עבור 'חולים שלו'. אני מקווה שאם החשדות האלו נכונים, הוא ייענש בחומרה".

 

גורמים נוספים מיהרו לגנות את התנהגותו של הרופא: "זה מעשה נפשע ואסור שיקרה. יחד עם זאת, הוא קיבל מטופלים במרפאת כאב פרטית. כשבבתי החולים סוגרים מרפאות כאב או לא מאפשרים לחולים שרוצים לקבל רישיון לקנאביס לקבל טיפול, צצות מרפאות פרטיות כאלו שעושות נזק".

עו"ד כרמלי (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
עו"ד כרמלי(צילום: מוטי קמחי)

גם באגודה לטיפול בקנאביס ובעמותת הקנאביס גינו את הרופא: "זו פרשה מחרידה שמלמדת שוב עד כמה המטופלים הנזקקים לקנאביס רפואי הם כטרף קל בידי מערכת מנהלתית, אימתנית וכוחנית, שאינה שמה לבה כלל לסבלותיהם של חולים אלא רק לטפסים ולניירות.

 

"חולים חסרי אונים הנמצאים במצוקה יעשו הכול כדי להקל את סבלם ולהציל את חייהם במקרים מסוימים גם אם ייאלצו לשלם אלפי שקלים ולהתעסק עם גורמים שמפרים את החוק מבלי דעת, בהניחם שהם הולכים לרופא לגיטימי, בעוד שלמעשה מתברר שבמקרה זה הלכו לרופא שנהג כדילר, והכפיש את שמם של כל הרופאים התומכים בטיפול ונלחמים מול המערכת הקשה לטובת מטופליהם". הם הדגישו כי "עדיין רובן המוחלט של ההמלצות לטיפול בקנאביס רפואי נענות בשלילה. הבוקר גילינו עדות נוספת לכך כי השיקולים לדחיית ההמלצות לטיפול אינם רפואיים בלבד".

 

אחד החולים העיד כי "אנשיו של דותן הציעו לי לשלם 12 אלף שקל כדי שאקבל רישיון. זה בלתי נתפש, לא היה לי כסף לשלם להם, אבל זה מדהים שהרופא דורש כסף בשביל דברים כאלו".

 

בבית החולים וולפסון שבו עובד הרופא הופתעו לשמוע על מעצרו: "שמענו שהוא נעצר. אין לי מושג יותר מזה", אמר מנהל בית החולים ד"ר יצחק ברלוביץ'. "אנחנו מאוד מופתעים. קראנו על המעצר שלו ברשת. אין לי שום אינפורמציה נוספת. אף אחד מהמשטרה או מגורמי אכיפת החוק לא שוחח איתי".

 

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה כי "אכן לפני כשנה הגיעה תלונה באשר להסמכתו של הרופא לרשום המלצות לקנאביס. הרופא הוזמן לשיחה ונמצא כי התמחותו כמנהל מחלקת הרדמה והתאוששות

 מתאימה לידע ולהתמחות בכאב, ולכן הוחלט שלא לפסול אותו מלהגיש המלצות לשימוש בקנאביס למטופלים - אשר נבדקו על ידו ועומדים באינדיקציות על פי הנהלים".

 

עוד נמסר כי "במסגרת תהליך בקרה שבוצע על ידי יחידת הקנאביס הרפואי במשרד הבריאות, זומן הרופא לפני כחצי שנה לשיחת הבהרה ביחידה לקנאביס רפואי (יק"ר) במשרד הבריאות. הובהר לרופא כי עליו לפעול על פי הנחיות משרד הבריאות כמפורט בנוהל 106. כל המידע הקשור בנושא הועבר לחקירת המשטרה".

 

במשרד הבריאות הוסיפו כי "כמקובל בכל מצב שבו מועבר למשרד הבריאות מידע ממנו עולה לכאורה חשד לביצוע עבירת משמעת, ולא רק עבירה פלילית, על ידי בעל מקצוע בריאות ובכלל זה רופאים, הדברים יטופלו על ידי הגורמים המוסמכים לדבר ובין השאר נשקל הצורך בהתליה זמנית של הרישיון של בעל המקצוע או אמצעים אחרים לפי הנסיבות. בדומה להליך פלילי, גם הליך משמעתי מבוסס על ראיות וסדר דין המאפשר לפרט להתגונן מפני ההאשמות וההליך מתנהל בפני הגורם המוסמך".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים