שתף קטע נבחר

הסנאט האמריקני לאירופה: אל תסמנו מוצרים מישראל

לאחר שהפרלמנט באיחוד הצביע ברוב עצום בעד סימון מוצרים מהתנחלויות, הסנאט האמריקני מגיב. "המהלך לא מוצדק, מסוכן ומזיק", נאמר במכתב אזהרה לאיחוד

הלילה (יום ג') שיגרו 36 סנאטורים מכתב לאיחוד האירופי ובו הם מביעים דאגה מפני מדיניות סימון המוצרים. על המכתב חתומים נציגים של שתי המפלגות הגדולות - הרפובליקנים והדמוקרטים - והם מסבירים: "ישראל היא הדמוקרטיה האמיתית היחידה במזרח התיכון".

 

את המכתב שיגרו הסנאטורים לשרת החוץ של האיחוד האירופי פדריקה מוגריני. הם הביעו מורת רוח מפני מה שהם מכנים "קו מנחה חדש של האיחוד האירופי". המכתב מהווה תגובת נגד ראשונה להצבעת האיחוד האירופי בחודש ספטמבר, אז הוחלט ברוב של 525 תומכים לעומת 70 מתנגדים לאשר החלטה הקוראת לסימון מוצרים. ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיב אז בחריפות, ואמר: "יש לנו כבר זיכרון היסטורי מה קרה כשבאירופה סימנו מוצרים של יהודים".

 

למכתב אחראים הסנאטורים קריסטן ג'יליברנד וטד קרוז, המועמד לנשיאות מטעם הרפובליקנים. "כמדינה בת ברית אנו מאיצים בכם לא ליישם את המדיניות הזו של סימון מוצרים, שנראית כמכוונת להרתעת אירופאים מרכישת המוצרים הללו ולקידום חרם על ישראל - בת ברית עיקרית, והדמוקרטיה האמיתית היחידה במזרח התיכון", נכתב בו. הסנאטורים הסבירו כי מאמצי האיחוד אינם מוצדקים, והם מסוכנים ומזיקים לסיכוי לפתרון הסכסוך הישראלי-פלסטיני באמצעות משא ומתן. 

 

חקלאים בבקעת הירדן (צילום: AP) (צילום: AP)
חקלאים בבקעת הירדן(צילום: AP)
 

 אך בזה הם לא מסתפקים: הסנאטורים מזהירים ברמיזה כי המשך מדיניות התיוג תוביל לקשיים בקידום משא ומתן בין ארה"ב לאיחוד האירופי, שנועד להביא לביטול מכסים הדדי ואותו מנסה האיחוד לקדם זה זמן רב.

 

הסנאטורים אף הזכירו את החוק שחוקק הקונגרס האמריקני השנה, לפיו ארה"ב מחויבת להניא את אירופה מקידום מדיניות החרמה או הפעלת סנקציות נגד מוצרים ישראליים, ובתנאי שהן מונעות ממניעים פוליטיים ובמסגרת המשא ומתן הטרנס-אטלנטי. הפעלת מדיניות סימון המוצרים, הם מזהירים, תביא להפעלת החוק האמריקני.

 

"סימון המוצרים משחק לידי הנרטיב של תנועת BDS שמטרתו דה-לגיטימציה של ישראל, וזאת במקום לעודד החלטה לפתרון הבעיות בין ישראל לפלסטינים. הסימון עלול להכתיב מראש את התוצאה של מגעים עתידיים", מסכמים הסנאטורים.

 

השבוע יצאו משלחות פרלמנטריות למדינות אירופה בקרב על מדיניות סימון המוצרים במסר תקיף ואחיד: הסימון יביא לפיטורי אלפי פלסטינים, הוא פרס לטרור ומעודד חרם על ישראל. לצד זאת יחדדו הבכירים הישראלים כי סימון המוצרים "מעלה זיכרונות כואבים מאירופה".

 

סגנית שר החוץ, ציפי חוטובלי, אמרה: "המהלך הזה הוא באופן ברור דה-לגיטימציה של מדינת ישראל כולה, אנחנו לא רואים הבדל בהקשר הזה בין אזור תעשייה ברקן לבין אזור התעשייה בחיפה או באשדוד. מבחינתנו מדינת ישראל כולה ניצבת בפני איום של חרם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
הסנאט מזהיר את האיחוד
צילום: AFP
מומלצים