שתף קטע נבחר

לגעת באינטרסים: נחשפו הסדרי ניגוד העניינים בממשלה

פנייה של "התנועה לחופש המידע" הובילה לחשיפת הקשרים שמונעים מכמה שרים לעסוק בנושאים הקשורים למקורביהם. מי צריך להיזהר מקבלת החלטות בנוגע לחברת אוטובוסים? ועל מי נאסר להימנע מטיפול בצעירים?

השר להגנת הסביבה לא יכול לטפל בחברת בזק, סגן השר במשרד ראש הממשלה לא יכול לעסוק בתחום הצעירים, שר האוצר מנוע מלגעת בשורה של נושאים, שרת המשפטים אמורה להעביר במקרים חריגים עניינים לטיפולו של מנכ"ל המשרד, וראש הממשלה מחויב להימנע מעיסוק בנושאי תקשורת הנוגעים למקורבו ונציגו.

 

מינוי שרים וסגני שרים מחייב את המועמדים לחשוף בפני היועץ המשפטי לממשלה את ניגודי העניינים, שעלולים להיווצר בהליך הכניסה לתפקיד ואת האינטרסים הצולבים שעשויים להתקיים בשל קשריהם עם גופים ועם אנשים שונים. בעקבות פנייה של "התנועה לחופש המידע", נחשפו היום (ג') תיקי ניגוד העניינים של כמה מהשרים בממשלה הנוכחית ובקודמתה.

 

הרשימה כוללת את ראש הממשלה (בשבתו כשר התקשורת) בנימין נתניהו, שר האוצר משה כחלון, השר לביטחון הפנים גלעד ארדן, השר להגנת הסביבה אבי גבאי, השר אופיר אקוניס (בשבתו כסגן שר במשרד ראש הממשלה), שר החקלאות אורי אריאל ושרת המשפטים איילת שקד. לפי הנהלים, אמורים השרים וסגני השרים לחשוף ניגודי עניינים אפשריים ולפעול לפי הנחיות היועץ המשפטי לממשלה.

ניגודי העניינים של כמה מהשרים נחשפו (צילום: מרק ישראל) (צילום: מרק ישראל)
ניגודי העניינים של כמה מהשרים נחשפו(צילום: מרק ישראל)

כך למשל נחשפו ניגודי העניינים של השר גבאי, שכיהן בעבר כמנכ"ל בזק. בשל קרבתו לחברה ולבכירים בחברה, קובע היועץ המשפטי כי אסור לשר גבאי לטפל בנושאים הנוגעים לבזק על שלוחותיה הרבות. כמו כן, נאסר על השר גבאי לטפל בנושאים הקשורים להתפלת מים בישראל, בשל חברותו עם מנכ"ל אחת החברות הגדולות העוסקת בתחום ההפלה בישראל. בשל חברותו עם בעלי חברת סופרבוס, נקבע כי עליו לפעול בזהירות רבה בכל הנוגע לתחום זה, ובמקרים אחדים לקבל החלטות רק לאחר היוועצות עם היועצת המשפטית במשרדו.

 

גם השר אקוניס זוכה לשתי חוות דעת במסמכים שנחשפו היום: האחת בתפקידו כסגן שר במשרד ראש הממשלה בעל אחריות על תחום הצעירים בישראל, ושנייה כשר החבר בקבינט הדיור. כסגן שר, נאסר על אקוניס לטפל בתחום הצעירים, בשל מעורבותו של אחיו בנושא בעיר הרצליה. בממשלה הנוכחית, אישר היועץ המשפטי לממשלה לאקוניס להמשיך ולכהן כחבר בקבינט הדיור, על אף העובדה שרעייתו משמשת כיועצת תקשורת של חברת נדל"ן מוכרת.

השר כחלון. גז, הוט, ירושלים ועוד (צילום: אוראל כהן) (צילום: אוראל כהן)
השר כחלון. גז, הוט, ירושלים ועוד(צילום: אוראל כהן)

גם השר כחלון זוכה לשורה ארוכה של איסורים ושל הגבלות, ובראשן האיסור לטפל בנושא הגז. וכך נקבע לגבי שר האוצר, שאחותו ואחיו קשורים לתחום עיסוקיו בעקיפין: "יש לפעול להעברת סמכויותיך כשר האוצר לשר אחר בעניינים הבאים: בעניינים הנוגעים למקטעי ההפקה והשיווק של גז טבעי, ובעניינים שיש בהם להשפיע על מפיק ומשווק, בעניינים הבאים עליך להימנע מלטפל, אלא באישור מראש מאת הח"מ ובתנאים שתקבע: בעניינים רוחביים בשוק התקשורת, אשר לדעת היועץ המשפטי של משרדך יש להם השפעה ישירה ומהותית על הוט שידורים או על חברה אחרת בקבוצת הוט. עניינים אלה ייבחנו בכל מקרה לגופו. בעניינים הנוגעים לתגליות נוספות במאגר תמר, ככל שיתברר שניתן יהיה להפיק אותם באופן מסחרי, ותהיה לכך השפעה על הרגולציה הממשלתית".

 

עוד צוין בנוגע לשר כחלון כי "בעניינים שידוע לך כי יש בהם כדי להשפיע באופן מיוחד על פוליגון נדל"ן, מעגן, איירפורט סיטי, נצבא החזקות וק.ס.מ.ג., על נכסים שבבעלותן, על חברות הבנות שלהן, על בעלי השליטה בהן, ועל חברות אחרות שבשליטת בעלי השליטה בהן. בעניינים הנוגעים באופן ספציפי להוט שידורים או לחברה אחרת מקבוצת הוט, ובעניינים אשר תהיה להם השפעה על תפקידיה הספציפיים של אחותך בהוט שידורים, או השפעה על מעמדה או על עתידה של אחותך בחברה. בכל עניין הנוגע באופן מיוחד לעיריית ירושלים – בהקצאת תקציבים לתוכניות מיוחדות לעיר ירושלים או בתקציבי המשרד לענייני ירושלים – וזאת כל עוד אחיך מכהן כחבר מועצה בירושלים. כל עניין אחר שידוע לך כי יש בו כדי להשפיע באופן מהותי על אגף החינוך בעיריית חדרה או על לקוח מהותי של חברת הקייטרינג של אחיך".

 

"המידע חייב להיות גלוי"

ראש הממשלה נתניהו, שמכהן במקביל בארבעה תפקידי שר, זוכה למכתב אישי מן היועץ המשפטי לממשלה עצמו, יהודה וינשטיין, המגביל את העיסוק של נתניהו כשר התקשורת בנושאים הנוגעים למשרד

 עורכי הדין של מקורבו, עו"ד יצחק מולכו. ויינשטיין מבהיר כי את הנחיותיו הוא מפרסם בשל פניותיהם של "גורמי תקשורת" למבקר המדינה וכותב כי על ראש הממשלה להימנע מעיסוק ישיר בפניות של משרד עורכי הדין של מולכו ושל דוד שמרון בשם לקוחותיהם. "עליך להימנע מלטפל בכל עניין שבו משרד עורכי הדין מייצג לקוח, ובפרט בפניות של משרד עורכי הדין למשרד התקשורת".

 

ומה באשר לשרת המשפטים שקד? לגביה נכתב רק כי אחת העובדות במשרד המשפטים, עו"ד מיכל כהן, היא חברה קרובה של השרה, אולם אין בתחום עיסוקה חפיפה ישירה עם לשכת השרה שקד, ועל כן רק במקרים חריגים על השרה להעביר הטיפול בנושאים מסוימים למנכ"ל משרד המשפטים. השר אריאל, לעומת זאת, זוכה בלא פחות מ-13 עמודים של חוות דעת שאוסרת על השר להחזיק בסמכויות בנוגע לרפורמה בענף ההטלה. כמו כן, עד מחצית חודש אוגוסט האחרון, נאסר על השר לטפל בנושאים הקשורים לקק"ל ולמעמדה.

 

מנכ"לית התנועה לחופש המידע, עו"ד עינת הורביץ, אמרה כי "אנו מברכים על חשיפת הסכמי ניגודי העניינים של השרים בממשלת ישראל לאחר תהליך ארוך שהחל לפני כשנה. לא רק שתודות לבקשת 'התנועה לחופש המידע' נחשפים לראשונה הסדרי ניגוד העניינים של שרי הממשלה הקודמת והנוכחית, אלא שעצם הבקשה לחשוף את ההסדרים גרמה להטמעת חשיבותם ולזירוז הליך הכנתם עבור כל השרים. מידע זה כמובן חייב להיות גלוי מיד עם כניסת כל שר לתפקידו, ואנו מקווים שמעתה ואילך ההסדרים יפורסמו באופן יזום בתוך זמן קצר מיום מינוי הממשלה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי רוקח
השר כחלון. שורה של ניגודי עניינים
צילום: אבי רוקח
מומלצים