שתף קטע נבחר

מדויק וישיר: זה הפגז החדש של התותחנים

במרחק שתי דקות נסיעה מהסופרלנד בראשון לציון נערך באחרונה ניסוי בפגז חדש המסוגל לחדור קיר בטון בטיווח ישיר ולחסוך כניסה של חיילים למבנה עם מחבלים. בצה"ל מגדירים את הניסוי מוצלח. קבלו הצצה לפגז החכם

 

 

בצה"ל לא מדברים על הפגז המסווג, שנמצא בשלבי פיתוח מתקדמים, אך בסרטון שבו תועד הניסוי של החטיבה הטכנולוגית בזרוע היבשה ניתן לראות כיצד הוא חודר קיר בטון ואלפי רסיסיו מתפזרים בעוצמה אל מעבר אליו. בצה"ל מגדירים את הניסוי מוצלח, ואומרים כי במצב אמת יהיה ניתן לחסל בעזרתו חוליית מחבלים שאורבת בתוך חדר, בלי להכניס לוחמים לתוך המבנה.

הירי ()
הירי

והפגיעה ()
והפגיעה
 

הניסוי התרחש בלב גוש דן - מרחק שתי דקות נסיעה מהסופרלנד, בין בסיס פלמחים של חיל האוויר לחופה הדרומי של ראשון לציון. באזור זה פועלים בחטיבת הטכנולוגיה של זרוע היבשה בשטח אש ענק לבדיקת איכות כל אמצעי הלחימה בצה"ל, גם כאלה שנמצאים בפיתוח ראשוני. בסרטון של פגז התותחנים הותקנו מצלמות סביב אתר הפגיעה ותיעדו מכמה זוויות ובמהירות צילום איטית מאוד, כדי לבחון כל שלב במעוף הפגז, הפגיעה שיצר בקיר, החדירה והנזק הסביבתי שנגרם על-ידי בחינת רדיוס פיזור הרסיסים.

 

חיל התותחנים צפוי לעבור מהפכה בשנים הקרובות, שכבר החלה השנה, עם הוצאת מערכים מיושנים והכנסה של יותר ויותר חימושים מדויקים, מונחים מהקרקע או עם התקני ג'י-פי-אס על ראשי הקרב. השימוש בפגזים "טיפשים" כאש סטטיסטית לריכוך מטרות, חיפוי לכוחות קרקע ו"תיחום" שטחי לחימה יימשך גם בעתיד, אך כבר בעת הזו משלבים בצבא היבשה יותר אש מדויקת כתחליף

זול, מהיר וזמין יותר מהטילים והפצצות של חיל האוויר. כך, למשל, נוסתה השנה בהצלחה רקטת הרומח המדויקת, שסרטון מניסויה המבצעי נחשף ב-ynet.

 

"כל אמל"ח, מכדור 5.56 מ"מ לרובים האישיים של החיילים ועד לטנקים, מנוסה ונבחן אצלנו לפני שהוא מגיע לכוחות", הסביר ל-ynet קצין בכיר מהחטיבה הטכנולוגית בזרוע היבשה. "כאשר מפתחים למשל מערכת ירי של תותח, אז צריך לבחון את העקומות הבליסטיות שנוצרות בין הקנה לתחמושת, כדי שההתאמה בסוף למטרה תהיה מיטבית. כל כדור לנשק או אמצעי תצפית עובר אצלנו 'דרך ייסורים' לפני שהוא מגיע ללוחמים, וזאת כדי להבטיח את איכותו ואמינותו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים