שתף קטע נבחר

צילום: גטי אימג'ס

משפריצים מים: פלפס ולה קלוס מוכנים לקרב

"מחוץ לרדאר": הטראש טוק הבלתי פוסק והאווירה הטעונה בין שני שחייני הפרפר הטובים בעולם הופכים את המאבק הצפוי ביניהם באולימפיאדת ריו למסקרן ואמוציונאלי במיוחד. בשבוע שעבר, הדרום אפריקאי הוסיף עוד שמן למדורה הלוהטת הזו

חודש אוגוסט האחרון היה חודש סוער בענף השחייה. באליפות העולם בקאזאן, קייטי לדקי קבעה שיאים בלתי נתפסים, אבל את חובבי הענף עניין לא פחות עימות מילולי בין-יבשתי שהתנהל בין שחיין הפרפר הנפלא, צ'אד לה קלוס הדרום אפריקאי, לשחיין הגדול בהיסטוריה, מייקל פלפס.

 

לכתבות קודמות ב"מחוץ לרדאר"

צפו בלה קלוס מדהים את פלפס באולימפיאדת לונדון

 

הכל החל כשפלפס אמר בראיון שמאז שהודיע על פרישה זמנית בתום אולימפיאדת לונדון ועד לחזרתו המתוקשרת, משחי הפרפר היו איטיים. מי שלקח את הביקורת הזו באופן אישי היה לה קלוס, שמאז עזיבתו של פלפס נחשב לכוכב הגדול של משחי הפרפר. רגע לאחר שהוכתר לאלוף העולם ב-100 מ' פרפר, הגיעה העת של לה קלוס להשיב לפלפס אש: "עברו ארבע שנים מאז שפלפס קבע תוצאה כמו זו שקבעתי היום (50.56 שניות), אני חושב שהוא יכול להיות בשקט עכשיו".

 

מערכת יחסים מורכבת ומלאת עקיצות. פלפס ולה קלוס על הפודיום (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
מערכת יחסים מורכבת ומלאת עקיצות. פלפס ולה קלוס על הפודיום(צילום: gettyimages)

 

הציטוט של לה קלוס זכה כמובן לכותרות בולטות בתקשורת ולתגובה הולמת מצידו של פלפס. כבר למחרת, השחיין האמריקאי המעוטר, שלא התחרה באליפות העולם בגלל העונש שספג על נהיגה תחת השפעת אלכוהול, השתתף בתחרות באריזונה וקבע 50.45 שניות, 11 מאיות מהיר יותר מהזמן שקבע לה קלוס באליפות העולם.

 

"אני לא מתעסק בטראש טוק", עקץ פלפס את לה קלוס לאחר מכן, "מה שאמרתי בזמנו על איטיות משחי הפרפר היה עובדה. אנשים בדקו אותי אחר כך וראו שצדקתי. התמודדתי כבר עם טראש-טוקרס בעבר, זה רק מדרבן אותי. לפעמים אני מחייך כשאני שומע דברים כאלו ולפעמים אני נהיה רציני, אבל בסופו של דבר הם סתם דברים שנכתבים על חתיכת נייר. מה שאעשה בבריכה ידבר בפני עצמו".

 

לפלפס, כיאה לשחיין שכולם רוצים לנצח, אכן יש ניסיון עשיר עם טראש-טוק. איאן ת'ורפ אמר בעבר שליריבו האמריקאי אין סיכוי לזכות בשמונה מדליות זהב באולימפיאדה אחת. פלפס תלה דף עם הציטוטים של ת'ורפ על ארון הציוד שלו כדי לשאוב מהם מוטיבציה. באולימפיאדת בייג'ינג הוא אכן הוכיח לאוסטרלי עד כמה הוא טעה.

 

לפני אולימפיאדת בייג'ינג, השחיין הצרפתי אליין ברנאר הבטיח שהנבחרת הצרפתית תרסק את הנבחרת האמריקאית ב-100x4 מ' חופשי. בסופו של דבר האמריקאים עם פלפס ניצחו עם פיניש אדיר של ג'ייסון לייזאק, הזכור לצופה הישראלי בעיקר בזכות השידור האפי של משה גרטל ("הצרפתים מכים אותם שוק על ירך"). ב-2009, השחיין הסרבי מילוראד צ'אביץ' טען כי חליפות הספידו שפלפס שוחה איתן לא הוגנות והוא צריך לבחור בחליפה אחרת. לאחר שגבר על צ'אביץ' באליפות העולם באותה שנה, פלפס נראה זועם במיוחד וחגג תוך סימון מופגן על הסמל של ספידו שהתנוסס על חליפת השחייה שלו.

 

הסנסציה בלונדון שהציתה את היריבות

היריבות בין פלפס (30) ללה קלוס (23) הגיעה לשיאה הספורטיבי באולימפיאדת לונדון. במשחה דרמטי ל-200 מ' פרפר, לה קלוס עקף במטרים האחרונים את פלפס שביצע טעות מאוד לא אופיינית, וזכה במדליית זהב מפתיעה. בכל הקריירה של פלפס, אגב, זו הייתה הפעם היחידה שזכה במדליית הכסף אולימפית במשחה אישי. במשחה לחצי המרחק פלפס התעשת, זכה בזהב והותיר את לה קלוס להסתפק במדליית הכסף.

 

הניצחון הסנסציוני על גדול השחיינים בהיסטוריה, הפך את לה קלוס לאחד מהכוכבים של תחרויות השחייה בלונדון. הוסיפו לכך גם אינספור הראיונות וההופעות התקשורתיות של אביו, ברט לה קלוס, שלא הפסיק להתפאר בהישגיו של בנו. מאז שפלפס יצא להפסקה זמנית, לה קלוס הפך באופן טבעי למלך הכמעט בלתי מעורער של משחי הפרפר. באליפות העולם ב-2013 הוא זכה בדאבל מוזהב ב-100 ו-200 מ', באליפות העולם בבריכות קצרות בשנה שעברה הוא ליקט ארבע מדליות זהב, שלוש מתוכן במשחי הפרפר. דווקא השנה הוא חווה תקלה מסוימת ולמרות שהוכתר בקאזאן לאלוף העולם ב-100 מ' פרפר, במרחק הכפול הוא הפסיד לשחיין ההונגרי הוותיק, לאסלו צ'ה.

 

"לא חושש מפלפס". צ'אד לה קלוס (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
"לא חושש מפלפס". צ'אד לה קלוס(צילום: gettyimages)

 

"אני לא חושב שפלפס מחבב אותי"

בשבוע שעבר הגיע לה קלוס לדובאי כדי להתחרות בסבב גביע העולם. עוד לפני שקפץ למים הוא העניק ראיון לעיתון הספורט המקומי, Sport 360, שבו התכוון לצנן את האווירה בינו לבין פלפס ולהסביר מדוע אמר את מה שאמר בזמנו. אלא שכמו שקורה לא פעם בראיונות, דווקא הרצון לפייס חשף שרצים נוספים במערכת היחסים הסבוכה בין השניים והצית מחדש את אחד מהמאבקים האמוציונאליים ביותר בבריכה.

 

"פלפס אמר עליי דברים לא נחמדים במיוחד ונפגעתי קצת", חזר לה קלוס לאותה תקרית שבה ביקש מהשחיין האמריקאי להיות בשקט, "לא ציטטו את דבריי כהלכה ולמחרת ראיתי בכותרות העיתונים: 'לה קלוס אומר לכולם לשתוק'. אני לא מפחד ממייקל פלפס, אנשים אומרים שאני מקניט אותו, אבל זה לא נכון, אני לא מקניט אף אחד. אני מקווה שהוא בכושר טוב, כי אני רוצה להתחרות מול הטובים ביותר. אני לא חושש מאחד על אחד מולו".

 

בהמשך אותו ראיון חשף לה קלוס בגלוי את דעתו על פלפס: "הוא

 הגדול מכולם ואני לא לוקח את זה ממנו. הוא מודל לחיקוי עבורי. בעצם לא, הוא מודל לחיקוי בשחייה, אבל אם הייתי ענק כמוהו, הייתי מתנהג באופן שבו ילדים יהיו גאים בי. גם אני מתעצבן לפעמים ואומר דברים טיפשיים, אבל אנחנו צריכים לזכור שאנשים מושפעים מאיתנו. זה מה שמגדיר אלוף. לא משנה כמה כסף יש לך, בכמה מדליות זכית, אתה צריך להיות אלוף אמיתי, ואני גאה בעצמי שאני אחד כזה". לקינוח שיתף לה קלוס ביחסיו העכורים עם פלפס: "חשבתי שאני חבר טוב שלו, אבל מסתבר שלא. אני לא חושב שהוא מחבב אותי. מבחינתי זה לא משנה, אני מגיע לאולימפיאדה בשביל להתחרות, לא בשביל להכיר חברים".

 

יריבות מרתקת. פלפס (הקרוב למצלמה) ולה קלוס (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
יריבות מרתקת. פלפס (הקרוב למצלמה) ולה קלוס(צילום: gettyimages)
 

 

על דבריו האחרונים של לה קלוס, פלפס כבר לא הגיב. הוא כנראה התעייף כבר מחילופי הטראש-טוק האינסופיים הללו ומתרכז כעת בתחילת העונה האולימפית שנפתחה עבורו בתחרות בסוף השבוע במינסוטה. פלפס, שבראיון חושפני שהעניק לאחרונה סיפר שמצא את עצמו במקום אפל, בלי רצון לחיות, אחרי תקרית הנהיגה בשכרות, נשמע השבוע רגוע הרבה יותר בפגישה שערך עם עיתונאים ודיבר על התמיכה שקיבל מחבריו ומעריציו ברשתות החברתיות. "המטרות שלי נותרו גדולות ומרגשות והן הסיבה שאני עדיין כאן בבריכה", התייחס פלפס בקצרה לשאיפות שלו מהשנה האולימפית.

 

אז מה באמת מצפה לנו בקרב הגדול באולימפיאדת ריו בין שחייני העל הללו? נראה שלה קלוס, בסגנונו המתגרה, הצליח לסכם זאת היטב: "אני שמח שפלפס חוזר לכושר טוב, ככה הוא לא יוכל לתרץ ולהגיד 'לא התאמנתי מספיק', או כל השטויות האלו שהוא אומר. בשנה הבאה זה הולך להיות מוחמד עלי נגד ג'ו פרייז'ר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: gettyimages
לה קלוס ופלפס
צילום: gettyimages
מומלצים