שתף קטע נבחר

לא ניתן להעמיד לדין ילדים? קנסות להורים

שרת המשפטים שקד תפרסם תזכיר חוק שיטיל קנסות כבדים על הורים לילדים מתחת לגיל 12 שיידו אבנים, משום שלא ניתן להעמידם לדין. "עם הבאת הילדים לעולם באה האחריות לחינוכם", אמרה שקד

 

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

ידוי אבנים במהלך גל הטרור בשבועות האחרונים (צילום: EPA) (צילום: EPA)
ידוי אבנים במהלך גל הטרור בשבועות האחרונים(צילום: EPA)

החוק הבא להתמודדות עם מיידי אבנים, הפעם בנוגע לילדים שלא ניתן להעמיד לדין: שרת המשפטים איילת שקד תפרסם הערב (ה') תזכיר חוק שיטיל התחייבות כספית גדולה על הורים לילדים מתחת לגיל 12.  תכלית החוק לתת כלים לרשויות האכיפה ומאידך בשמירה על ההגנה שקבע המחוקק על ילדים מתחת לגיל אחריות פלילית מפני נקיטת הליכים פליליים כלפיהם.

 

לפי התזכיר, יוטלו קנסות כבדים על הורים לילדים שיידו אבנים או גרמו חבלה חמורה לאדם כדי לפעול נגד אותם ילדים משום שלא ניתן להעמידם לדין בשל גילם הצעיר ולאור חוק האחריות הפלילית.

 

"בהיעדר כלים אפקטיביים להתמודדות עם תופעת טרור הילדים, מציע החוק הטלת התחייבות על הורה בדבר התנהגות ילדו", אמרה שקד. "זהו חוק אפקטיבי ומאוזן שיסייע בהגדרת מעורבות ההורה באחריות ובשמירה על ילדיו".

 

עוד אמרה שקד: "עם הבאת הילדים לעולם, באה האחריות לחינוכם. ילדים יפסיקו להיות כלי בידי מכונת הטרור".

 

 

על פי החוק החדש, קצין מוסמך ששוכנע כי ילד שאינו בר אחריות פלילית עשה מעשה שמהווה עבירה של יידוי אבנים, או מעשה שגרם לחבלה של ממש, יוסמך לצוות על הורה הקטין לתת התחייבות להשגיח על הילד ולעשות ככל הניתן בכדי למנוע ביצוע מעשה נוסף על ידו.

אם שוכנע הקצין המוסמך כי הילד ביצע מעשה נוסף, בניגוד לאמור בהתחייבות, הוא יהיה רשאי לפנות לבית המשפט בבקשה לצוות על תשלום סכום ההתחייבות.

 

טרם הפניה לבית המשפט תינתן להורה הברירה לשלם את סכום ההתחייבות, ללא החלטת בית המשפט. על פי החוק, בית המשפט יהיה רשאי לצוות על תשלום סכום ההתחייבות הנקוב, אלא אם מצא כי ההורה השגיח על הילד ועשה ככל הניתן בנסיבות העניין, כדי למנוע מהילד לעשות את המעשה האסור.

 

חלק מהפיגועים ויידויי האבנים בגל הטרור הנוכחי נעשו על ידי ילדים, שאי אפשר לנקוט נגדם בהליכים פליליים. ביום שלישי השבוע נדקר מאבטח על ידי שני ילדים פלסטינים בתוך הרכבת הקלה בפסגת זאב בירושלים. הוא הצליח לירות באחד מהם, בן 12, ולפצוע אותו באורח קשה. המחבל השני, בן 13, ניסה להימלט ונתפס.

 

גם בפיגוע שהיה לפני כחודש בפסגת זאב השתתפו שני קטינים, אחד מהם בן 13. לפי החקירה, שני המחבלים

דקרו יהודי סמוך לרחוב הניידות בשכונה. הם המשיכו לרחוב השישה עשר והבחינו בנער רכוב על אופניו ודקרו גם אותו. אזרח שהבחין בפיגוע רץ לעברם והם החלו לברוח לכיוון שדרות משה דיין בבירה. מחבל אחד נפגע ככל הנראה מרכב והמחבל השני נמלט. קצין ושוטר מג"ב הבחינו במחבל רץ לכיוונם כשהוא מחזיק בידו סכין. השוטרים קראו לו לעצור ומשסירב ביצעו השוטרים ירי לעברו ונטרלו אותו. אחמד מנאסרה, המחבל בן ה-13 שהואשם בפיגוע הדקירה בפסגת זאב יחד עם בן דודו חסן, הודה בעובדות שיוחסו לו, אך לא בסעיף ניסיון לרצח. לפני יומיים החליט בית המשפט המחוזי בירושלים שמנאסרה ישהה במעון נעול למשך 70 יום.

 

בתחילת החודש אישרה הכנסת בקריאה שנייה ושלישית את הצעתה של שרת המשפטים שקד להטיל עונשי מינימום על מיידי אבנים. לפי החוק, מי שיוכח שהייתה לו כוונת פגיעה בעצם זריקת האבנים, ירצה בין שנתיים לארבע שנות מאסר. החוק אושר ברוב של 51 תומכים מול 17 מתנגדים. הצעת החוק הוגשה במסגרת החלטת הממשלה להחמיר את העונשים על מיידי אבנים, אחרי התאונה שגרמה למותו של אלכסנדר לבלוביץ', שאיבד שליטה על הרכב בגלל שיידו לעברו אבנים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים