שתף קטע נבחר

ש"ס עומדת בשלה: "לא נצביע בעד התקציב"

נתניהו שב לארץ והערב יכנס דיון עם ראשי סיעות הקואליציה כדי לפתור את המשבר בעניין אישור תקציב המדינה, שאמור להיות מוצג ביום שני. מקורבים לאריה דרעי: הדרישה למע"מ אפס על תחבורה ציבורית לא פתוחה למו"מ

 

מה יעלה בגורל תקציב המדינה? ראש הממשלה בנימין נתניהו נחת היום (ה') בישראל לאחר ביקורו בארה"ב ומתפנה לטפל במשבר סביב תקציב המדינה שאמור להיות מוצג כבר ביום שני בכנסת. נתניהו יכנס הערב בלשכתו את ראשי סיעות הקואליציה כדי לפתור את המשבר שעלול לאיים על שלמות הממשלה.

 

שיא המשבר הגיע מכיוונה של ש"ס ואריה דרעי לאחר שיו"ר המפלגה ביטל את ישיבת ועדת הכספים שהייתה אמורה להיערך הערב. זאת לאחר שדרישתם למע"מ אפס על תחבורה ציבורית לכלל האוכלוסייה ומע"מ אפס על חשבונות מים לשכבות החלשות לא הוכנסו לתקציב. מקורביו של דרעי אמרו הערב לקראת הפגישה: "הדרישה לחוקק מע"מ אפס על התחבורה הציבורית לא פתוחה למו"מ. בלי זה, ש"ס לא תצביע בעד התקציב".  

השר דרעי. "דורשים שהסיכום עימנו יקוים" (צילום: אמיל סלמן ) (צילום: אמיל סלמן )
השר דרעי. "דורשים שהסיכום עימנו יקוים"(צילום: אמיל סלמן )

לאחר שדרעי ביטל את ישיבת ועדת הכספים הוא אמר: "אם מע"מ אפס על שני מוצרי יסוד אלה לא יקוים, תתנגד ש"ס לתקציב המדינה", אמר השר לפיתוח הפריפריה, הנגב והגליל. "הבטחתי מע"מ אפס על מוצרי יסוד וההבטחה תקוים. מע"מ אפס על מוצרי יסוד כמו תחבורה ציבורית ומים יסייעו לשכבות החלשות ויקלו על מאות אלפי משפחות בישראל. אנחנו דורשים שהסיכום עמנו שעליו הוחלט עם הקמת הממשלה יקוים".

 

דרעי לא הסכים לקיומה של הישיבה כי לא רצה שיתבצע מחטף. באוצר מוכנים להבטיח כל מיני הבטחות תקציביות לדרעי, אך העיקר להימנע מחוק מע"מ אפס. בסביבתו של דרעי הוסיפו: "מע"מ אפס עולה הרבה פחות מהמיליארדים שבוזבזו על הורדת אחוז במע"מ, שאף אחד לא מרגיש".

 

אתמול נדחו למועד בלתי ידוע ההצבעות בוועדת הכספים לאישור תקציב המדינה לשנים 2015/16, לאחר שש"ס אייימה שלא לתמוך בו אם לא ייענו דרישותיה התקציביות. סגן שר האוצר, יצחק כהן, אמר ל-ynet כי מדובר במשבר סביב ההסכם עם ש"ס לגבי כספים קואליציוניים שמגיעים לה ולא ניתנו, ובדרישתה למע"מ אפס על מים, תחבורה ציבורית וחשמל – שיעלו בסך הכל חצי מיליארד שקל.

 

השר אריה דרעי אמר אתמול ליו"ר ועדת הכספים, משה גפני (יהדות התורה), כי עדיין לא הגיע להסכם עם ראש הממשלה בנוגע לדרישות התקציב. גפני השיב כי כל עוד האיום תלוי באוויר אין טעם לכנס את הוועדה. גפני, שהודיע על נעילת הישיבה מבלי שנקבע מועד לכינוסה מחדש, הוסיף כי "כרגע יש גם חילוקי דעות בתוך הקואליציה, שאני לא מעורב בהם, לגבי הסכמים שנחתמו בין שתי מפלגות".

 

כמו כן, עדיין לא נפתרה המחלוקת על תקציב הביטחון לשנת 2016, סביב דרישת מערכת הביטחון להגדיל את התקציב שנקבע בהצעת התקציב המקורית. תקציב הביטחון אמור לעלות לקריאה שנייה ושלישית במליאה. המלכוד של הכנסת בעניין זה הוא קיומי  - ללא הכרעה בסוגיית הביטחון לא יהיה ניתן לאשר את התקציב עד יום ד' הבא, וללא תקציב הכנסת מתפזרת והולכים לבחירות.

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי, ידיעות אחרונות
דרעי
צילום: אלכס קולומויסקי, ידיעות אחרונות
מומלצים